SISTEM DAO

S hrano vzpostavite ravnovesje

Objavljeno 15. junij 2013 12.00 | Posodobljeno 15. junij 2013 12.00 | Piše: Nataša Markovič

Ste že slišali za sistem prehranjevanja dao?

Živa Pogačnik se posveča osebnemu prehranskemu svetovanju. Foto: osebni arhiv

S to metodo si lahko pomagamo pri vseh vrstah težav, fizičnih in čustvenih. Sistem prehranjevanja dao je eden od petih nosilnih stebrov tradicionalne kitajske medicine, saj omogoča vzpostavitev oziroma vzdrževanje energijskega ravnovesja in s tem tudi zdravja. 

Kaj, ko bi dan začeli s krepčilnim smutijem za zajtrk, ki bi vseboval pol avokada, ohrovt, malce neaktivnega prehranskega kvasa, maline in borovnice? Ko se vse sestavine v mešalniku homogenizirajo v tekočo eksplozijo vitaminov in antioksidantov, lahko polni energije vstopimo v nov dan. Tak zajtrk je pripravljen po metodi prehrane dao, s katero si lahko pomagamo pri vseh vrstah fizičnih in čustvenih, mentalnih težav. Poleg akupresure in akupunkture, zeliščarstva, tuina masaže ter energijskih gibalnih vaj taijiquan, qigong in daoyin za vzpostavitev ravnovesja v telesu je dao prehranski sistem eden izmed petih nosilnih stebrov tradicionalne kitajske medicine. Omogoča vzpostavitev oziroma vzdrževanje energijskega ravnovesja in s tem našega zdravja.

Sistem dao upošteva vsak življenjski slog

Energijsko uravnotežena prehrana dao, polna antioksidantov in vitaminov A, B, C in E, se ne razlikuje bistveno od slovenske prehrane, saj je eno izmed vodil uživanje lokalno pridelane hrane. Znanje in razumevanje odnosov med temeljnimi naravnimi silami jin in jang, torej med lesom, ognjem, zemljo, kovino in vodo, lahko prenesemo tudi na naš jedilnik. Ko smo prebavili zajtrk, si lahko za malico privoščimo pest orehov, ki krepijo ledvice in možgane, s tem pa se bomo znebili občutka lakote, saj nas bodo energijsko bogata živila nasitila do kosila.

Ta sistem prehranjevanja je v osnovi enak tradicionalni kitajski medicini, saj posameznika obravnava kot celoto in ne ločuje simptomov fizične narave od mentalno-emocionalnih, pri tem pa upošteva vsa dejstva, kot so življenjsko obdobje, življenjski slog, energijsko stanje. Tudi živila imajo energijske lastnosti, ki jih lahko označimo kot jin ali jang na pet energijskih stopenj. Živa Pogačnik, svetovalka za prehrano dao, je pojasnila: »To je zelo učinkovita in neagresivna metoda sestavljanja jedilnika, ki živil ne ločuje glede na vsebnost vitaminov, mineralov, ogljikovih hidratov, maščob, temveč jih loči predvsem po njihovih energijskih lastnostih, torej po njihovem delovanju pri vzpostavljanju energijskega ravnotežja v našem telesu, umu in duhu. Tudi živila imajo namreč energijske lastnosti, ki jih lahko opredelimo kot jin ali jang. Poleg tega lahko delno spreminjamo njihovo naravo z načinom pridelave in priprave hrane.«

Solata s pesticidi na telo vpliva drugače

Za primer vzemimo solato: vzgojena s pesticidi na nas vpliva drugače kot tista, vzgojena v hidroponiki, spet drugačne učinke pa ima solata, vzgojena ekološko pod soncem. Sistem prehrane dao je implementacija zahodnega nutricionizma, saj upošteva energijsko sestavo hrane, s katero vzpostavijo ravnovesje v telesu. Da bo to boljše, si za kosilo privoščimo gobovo juho, popražena jetrca na kokosovi maščobi in blanširano špinačo. »Sestavine obroka imajo različne lastnosti; nekatera hladijo, segrevajo ali vlažijo, zato je pomembno, da sestavine kombiniramo letnemu času primerno, saj sledimo ritmom narave, delu dneva, življenjskemu obdobju, s tem pa še vedno lahko uživamo hrano, ki je pridelana lokalno. Prednost takega načina priprave obrokov je v tem, da je prilagojena posamezniku, saj ni mogoče sestaviti univerzalnega jedilnika za človeški unikum,« je Pogačnikova razložila sistem sestave jedilnika. Večerjo je najbolje zaužiti pred 18. uro, prosena kaša s slivami nas bo nasitila do jutra in dvignila fizično, čustveno in duhovno raven v telesu.

S pravilnim ločevanjem in kombiniranjem živil bomo izboljšali prebavo in počutje. Ravno zaradi odstranjevanja vzrokov za načeto energijsko ravnovesje je sistem prehranjevanja dao tako pomemben del tradicionalne kitajske medicine. Poiščite pomoč strokovnjaka, s katerim boste ugotovili vzroke za bolezni in porušeno energijsko ravnovesje, nato pa izbrali živila, način priprave hrane in kombiniranje živil ter količino, ki bo pomagala vzpostaviti ravnovesje. Ne dovolite, da jin prevlada nad jangom in obratno, za zdravje uživajte energijsko uravnoteženo prehrano.

Deli s prijatelji