ZDRAVJE

S homeopatijo premagajmo kašelj

Objavljeno 22. december 2013 15.00 | Posodobljeno 22. december 2013 15.00 | Piše: Tadeja Rajer

Kašelj je naravni obrambni mehanizem, ki ščiti in čisti dihalne poti.

Kašelj je naravni refleks organizma. Foto: Shutterstock

Kašelj, sicer nadležno težavo, uvrščamo homeopati med zaveznike ohranjanja zdravja in ne med bolezen, proti kateri bi se bilo treba boriti. Je namreč naravni obrambni mehanizem telesa, ki ščiti in čisti dihalne poti – iz njih odstranjuje sluz ali snovi, ki povzročajo draženje. Vdihovanje dražečih snovi – npr. prahu, plinov, dišav ali drugih kemikalij – vzdraži dihalne receptorje in sproži naravni refleks kašlja. Aktivirajo ga lahko tudi suh zrak, mikroorganizmi, močna čustva ali pa alergija, kakor imenujemo preobčutljivost za snovi ali osebe. Pogosto je začetek prehlada, največkrat pa simptom bronhitisa, vnetje sluznice v sapniku in bronhijih.

Za simptomatsko zdravljenje oziroma blaženje simptomov kašlja s klasičnimi zdravili ali dodatki k prehrani je na voljo kar nekaj izdelkov. Da lahko izberemo pravega, je treba najprej vedeti, za kakšen kašelj gre – suh in dražeč ali pa moker, produktiven kašelj z izločkom. Za lajšanje suhega uporabljamo izdelke, ki kašelj umirjajo, za produktivnega pa takšne, ki olajšajo izločanje sluzi in izkašljevanje. Običajno se začne kašelj z draženjem sluznice dihalnih poti brez izločanja. Za lajšanje suhega dražečega kašlja klasična medicina predpiše zdravila, ki preprečujejo refleks kašlja. Če ni suh, takšnih zdravil ne smemo jemati, ker z njimi preprečujemo tudi izločanje virusov in bakterij, kar bi lahko vodilo v hujšo okužbo – npr. pljučnico. V zeliščarstvu priporočajo v prvi fazi kašlja, ko je še suh, uživanje čajev, sirupov ali pastil z zdravilnimi rastlinami, ki obložijo razdraženo sluznico – npr. korenino sleza, listi in cvetovi slezenovca, listi ozkolistnega trpotca ali cvetovi velecvetnega lučnika. Zelišča sluznico umirijo, sproščajo krče dihal ter s tem zavirajo vnetje.

Doma si lahko pripravimo staro samostansko zdravilo: sok iz črne redkve ali pa navadno vodno krešo.

Sčasoma lahko postane sluz vlažna in tekoča ter se poveča njeno izločanje – suh kašelj preide v mokrega. Pri produktivnem sežemo po ekspektoransih – sredstvih, ki pospešijo kašelj oziroma razredčijo sluz, da se lažje izkašlja. V tej fazi pomagajo rastline, ki vsebujejo tako imenovane saponine, npr. bršljan in sladki koren. Na utekočinjenje sekreta delujejo neposredno še plodovi komarčka, listi žajblja, zel materine dušice ali pa tudi olje poprove mete. Doma si lahko pripravimo staro samostansko zdravilo: sok iz črne redkve ali pa navadno vodno krešo.

Homeopatsko zdravljenje

Kadar ukrepi prve pomoči z jemanjem zeliščnih pripravkov niso pomagali, sežemo po homeopatskih zdravilih. Če poznamo osnove homeopatskega zdravljenja, si lahko pri blažjih težavah pomagamo tudi sami. Pri samozdravljenju najprej pogledamo, katera zdravila pri težavi pomagajo, nato pa na osnovi podobnosti izberemo tisto, ki težavi najbolj ustreza. Aconitum pomaga pri nenadnem, odsekanem in lajajočem kašlju s hitrim dihanjem, ki se poslabša ponoči, nastopi pa zaradi mraza ali hladnega vetra. Oseba je zelo nemirna in jo je strah. Bryonia deluje dobro pri počasi se razvijajoči bolezni, ko je kašelj suh in izjemno boleč, zato se oseba drži za prsni koš, je izrazito žejna in zahteva mir, ker težavo poslabša najmanjši premik ali govorjenje. Nux vomica se uporablja pri suhem, bolečem in neprijetnem kašlju predvsem ponoči in zjutraj, a znosnejšem ter z izločkom čez dan. Često ga spremlja glavobol z občutkom, da bo glavo razneslo. Za suh piskajoč kašelj in stiskanje v prsih, nemir ter skrb za zdravje pride prav arsenicum. Pri vlažnem z rumeno zelenkasto sluzjo zjutraj, čez dan in na svežem zraku z izboljšanjem, zvečer pa s krčevitim in suhim kašljem ter občutljivostjo za mraz, jokavostjo in potrebo po družbi pomislimo na pulsatillo.

Hepar sulfuris pomaga pri kašlju, ki se razvije zaradi mraza in je najprej suh, kmalu pa napreduje v glasnejšega ter produktivnega – z rumenim izločkom, ki se ga težko izkašlja.

Pri vlažnem z gosto sluzjo, ki jo je težko izkašljati, pa izbiramo med hepar sulfurisom, ipecacuanho ali antimonium tartaricumom. Hepar sulfuris pomaga pri kašlju, ki se razvije zaradi mraza in je najprej suh, kmalu pa napreduje v glasnejšega ter produktivnega – z rumenim izločkom, ki se ga težko izkašlja. Grlo je lahko boleče, glas pa hripav. Ipecacuanha pomaga pri kašlju z oteženim dihanjem, zato se lahko pojavita davljenje in bruhanje, pogosto pa tudi krvavenje iz nosu. Antimonium tartaricum izberemo pri glasnem in dušečem kašlju z obilico bele sluzi, ki jo je težko izkašljati, drosero pa pri suhem in krčevitem, kjer si napadi sledijo hitro, s pomodrelim obrazom in dušenjem ali bruhanjem.

Homeopatskega zdravila nikoli ne predpisujemo samo na osnovi medicinske diagnoze ali samo po enem simptomu, npr. suh kašelj, temveč na osnovi celotnih simptomov osebe, zato ob resnejših ali ponavljajočih se težavah poiščemo strokovno pomoč. Tako se bomo učinkovito odkašljali ter bodo prazniki zdravi in veseli.

Deli s prijatelji