OBUTEV

Resnica o kroksih: so dobri ali slabi za stopala?

Kaj o priljubljeni obutvi menijo strokovnjaki za zdravje in razvoj stopal.
Fotografija: Priljubljena obutev ima negativno in pozitivno plat. FOTO: Morgan23/Gettyimages
Odpri galerijo
Priljubljena obutev ima negativno in pozitivno plat. FOTO: Morgan23/Gettyimages

Počasi, a zagotovo se vrača poletje in znova bo težko obutev nadomestila lažja ter zračnejša, torej tudi kroksi, ki so tržišča preplavili leta 2002 in postali nekakšen fenomen: nekaterih jih obožujejo ter nosijo ob vsaki priložnosti, drugi jih ne morejo niti videti. Kaj pa o tej obutvi meni stroka? Na to odgovarja podiatrinja oziroma strokovnjakinja za zdravje in razvoj stopal Vanessa Barrow

So kroksi z ergonomičnega vidika, torej z vidika vpliva na držo in zdravje telesa, sploh dobri? 

»Vprašanje, na katero je nemogoče odgovoriti z da ali ne. To je v prvi vrsti namreč odvisno od tega, kdaj in zakaj jih nosite. Svojim pacientom vedno pravim, da je treba za pravo priložnost izbrati pravo obutev.« Kroksi so izdelani iz obstojnega materiala, so vodoodporni in jih je lahko vzdrževati. So mehki in udobni, zato jih ljubitelji preprosto obožujejo. So tudi izjemno vzdržljivi. A kljub vsem tem prednostim je dobro razmisliti, za kakšne priložnosti so primerni.

»Ne morete jih nositi povsod. Če se odpravljate v zabaviščni park in boste ves dan hodili naokoli, zagotovo niso dobri. Če pa se odpravite zgolj do trgovine ali na plažo, so povsem primerni.« Prav tako ta obutev, čeprav izjemno mehka in udobna, ni primerna za osebe, ki imajo težave z zdravjem stopal (če se jim ta denimo pretirano znojijo). Kroksi so iz neporoznega materiala, v njih noga ne diha in posledice znojenja so še opaznejše.  Ob tem niso priporočljivi za starejše, saj njihova stopala potrebujejo več podpore v predelu pet in stopalnega loka.

Obstajajo še druge negativne plati kroksov?

»Večina se ne zaveda, da gre za obutev, v kateri hitro pride do padcev in s tem poškodb. Tu je še možnost, da ob pogostem nošenju kroksov ob neprimernih priložnostih pride do poškodb stopal, saj palci avtomatsko iščejo oporo, pri tem se v obutvi krčijo, kar pripelje do vnetja tetive stopalnega loka, vnetja kit v nogah in poškodb sklepov prstov na nogah. Vendar to še ni vse: ker se noga v ohlapni obutvi vedno premika in jo potiska naprej, lahko pride do poškodb nohtov, najpogosteje do vraščanja. In ker se v kroksih zadržuje vlaga, se v njih poveča možnost glivične okužbe stopal.«

Kaj pa pozitivne plati te obutve?

»Z leti izgubljamo maščobo na stopalih, zaradi česar je težje najti obutev, ki ne žuli, prav kroksi so zato idealni za vse, ki potrebujejo malo dodatne mehkobe za svoja stopala. Ker nosečnicam velikokrat zatekajo noge, so za krajše sprehode idealni, saj so široki in udobni. Odlični so tudi za vse, ki delajo od doma in lahko nadomestijo copate.«

Še za konec

Vseeno je, ali jih obožujete ali sovražite, nič ni narobe, če jih kdaj obujete. Le pravo priložnost je treba izbrati. Ne glede na to, kako udobni so, niso primerni za dolge sprehode in pohode, na kratkih pa se odlično obnesejo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije