NEGA KOŽE

Razvajajte se z mlekom in medom

Objavljeno 14. december 2013 18.30 | Posodobljeno 14. december 2013 18.30 | Piše: E. B.

Nežna, mehka, mlačna in pozorna – čudežne besedice, ki označujejo nego kože pozimi, ko smo tako na prostem kot doma izpostavljeni neprizanesljivim temperaturam.

Kopalnica namreč vse bolj postaja prostor osebnih ritualov in dobiva osrednjo vlogo v bivalnem prostoru.

Zimske sanje: zdrava in nepoškodovana ter sijoča koža kljub neprizanesljivim vremenskim razmeram in neusmiljenemu ogrevanju prostorov. Nedosegljiv cilj? Nikakor, vendar zahteva nekoliko več truda in pozornosti. Kaj hitro se namreč znajdemo v začaranem krogu, če za zaščito ne poskrbimo pravočasno in če se odločno ne lotimo že prvih znakov izsušitve, opozarjajo ameriški strokovnjaki. Pa poglejmo, kaj priporočajo.

Negovalne maske so v zimskih mesecih izjemno pomembne za občutljiv in vedno izpostavljen obraz, denimo, odlična kombinacija je spasiran avokado z oljem pšeničnih kalčkov ali pa rumenjak, razžvrkljan z mandljevim oljem. Po nanosu pustimo delovati kakšne pol ure, potem nežno speremo z obilo mlačne vode in tako odstranimo suho in poškodovano povrhnjico, s čimer si odpremo pot do globljih plasti, ki jih lahko učinkoviteje napojimo in nahranimo s kremami, olji in losijoni, obogatenimi z antioksidanti, maščobnimi kislinami omega 3 in pomembnimi vitamini. Mastna koža potrebuje nekoliko drugačen pristop: priporočljive so maske z limono in beljakom, ki odvzamejo odvečen lesk, in pa nemastne vlažilne kreme. Za vse pa velja, da pri vsakodnevnem čiščenju uporabljamo nežna sredstva brez mila in alkohola, pri čemer gre posebno pozornost nameniti rokam: tem zaradi pogostega umivanja pač ne moremo prizanesti s sredstvi, ki tako rada izsušujejo, zato jih obvezno redno negujmo z ustreznimi kremami in varujemo s toplimi rokavicami. Te si občasno, za kakšno uro nadenemo tudi doma, da roke pogrejemo in tako dodatno zmehčamo kožo.

Mleko odstrani povrhnjico na kolenih in komolcih

Za prvo pomoč pri neprijetno suhi koži, ki najraje prizadene kolena in komolce, uporabimo med in sladkor: nežno, a učinkovito mešanico temeljito vtremo v občutljive predele in speremo ter premažemo z mastno kremo. Naj pojasnimo: med odpravlja vnetja, sladkor pa pospeši krvni obtok, ki je v koži pozimi upočasnjen, in s tem spodbudi prenovo. Komolce in kolena uspešno pozdravi tudi mleko, ki s svojo kislino odlično odstrani odvečno povrhnjico, potem pa še učinkovito navlaži, kar naj bi vedela že Kleopatra, ki se je redno razvajala v mlečnih kopelih. Seveda se lahko namakamo tudi v mlačni (nikakor ne vroči!) vodi, obogateni z oljem (oljčnim ali pa sezamovim), ki bo na koži pustilo zaščitno plast in nas branilo zunanjih vplivov. Vroča kopel pa tudi dolgotrajne vroče prhe so v mrzli zimi, sploh po športnem udejstvovanju na snegu, sicer še kako mikavne, a za kožo vse prej ko zaželene: umivanje naj bo krajše, voda, kot rečeno, mlačna, sredstva nežna, pripomočki in tudi brisača pa nežni.

Ne zanemarimo zaščite ustnic, ki so pozimi pogosto razpokane, krivcev pa je običajno več – izjemno visoke ali nizke temperature, veter, hladen in suh zrak ali sonce, dihanje skozi usta, oblizovanje ustnic. Najučinkovitejša so mastna mazila za ustnice, ki omogočajo tudi zaščito pred nevarnimi sončnimi žarki, že poškodovane ustnice pa lahko nahranimo in obnovimo z maslom, mlekom, medom, gelom aloje vere ali oljčnim oljem.

Pižama naj bo bombažna ali svilena

Noč je čas za nepogrešljiv počitek in lepotni spanec pa tudi za stopala, pogosto preobremenjena, ki se lahko med počivanjem uspešno prenovijo. Podplate takoj po umivanju odrešimo trdih plasti, potem jih temeljito premažemo z zelo mastno kremo, lahko tudi s karitejevim ali pa kokosovim maslom, nato si nadenemo nogavice, ki bodo s toploto dodatno omehčale zapostavljene predele. In še namig: nosimo le bombažne ali svilene pižame oziroma izdelke iz povsem naravnih materialov, posebno pozornost posvetimo tudi rjuham. Izogibajmo se sintetičnim materialom, ki so zelo neprijazni do kože, predvsem občutljive in nagnjene k ekcemom.

Ne pozabimo, vsak dan bi morali – ne glede na letni čas – popiti najmanj dva do tri litre tekočine, najbolje vode, naravnih sokov ali pa nesladkanih čajev, uživajmo tudi čim več sadja in zelenjave ter tako kožo nahranimo od znotraj. Pozimi morda ne občutimo žeje tako izrazito, a je izjemnega pomena, da vnosa vode ne zanemarimo, saj jo telo nenehno izgublja.

Deli s prijatelji