NA DOPUST

Prva pomoč v potovalni torbi

Objavljeno 04. julij 2014 16.20 | Posodobljeno 04. julij 2014 16.21 | Piše: Marija Mica Kotnik

Da bomo kar najbolj brezskrbni in bomo čim bolj uživali ter nas ne bodo presenetile nepotrebne, tudi zdravstvene, težave, se moramo na potovanje skrbno pripraviti.

Kaj vse bomo poleg osebnih potrebščin in oblačil še zapakirali v svojo prtljago, je odvisno od tega, kam in za kako dolgo se odpravljamo. Tako lahko bivanje v ruralnih okoljih poveča tveganje za okužbe s hrano, vodo pa tudi nekaterimi boleznimi, ki jih prinašajo insekti. Bivanje v prvovrstnih hotelih nas na primer ogroža manj kot bivanje v kočah z domačini ali celo spanje na prostem. Prav tako lahko plavanje v površinskih vodah, treking ali potapljanje prinašajo specifična tveganja za zdravje. To, s čim bomo napolnili svojo potovalno lekarno, je predvsem odvisno od starosti, destinacije potovanja in podnebnih razmer, načina in trajanja potovanja, trenutnega zdravstvenega stanja in ne nazadnje razvitosti zdravstvene službe in dostopnosti do medicinske pomoči v državi, v katero potujemo.

Če se odpravljamo v eksotične kraje, kjer je pogosta okužba z malarijo, moramo prej poskrbeti za ustrezno zaščito z zdravili in zaščitnimi sredstvi pred mrčesom. Za uporabo zdravil proti malariji je potreben posvet z zdravnikom v ambulanti za popotnike na regionalnih zavodih za zdravstveno varstvo ali pri osebnem zdravniku. Zdravila naj bodo označena in v originalni embalaži. Posebno skrb vsebini potovalne lekarne morajo nameniti vsi, ki imajo kakšno kronično bolezen, kot je na primer bolezen dihal, obtočil, sladkorna ali ledvična bolezen; ti ne smejo pozabiti na ustrezna zdravila, pred potovanjem naj se obvezno oglasijo pri osebnem zdravniku ali specialistu. Vsi, ki bodo na pot v tujino odnesli uspavala, narkotike ali podobna zdravila, naj imajo pri sebi zdravnikovo pismo, najbolje v angleškem jeziku, zakaj jih potrebujejo. Enako velja za sladkorne bolnike, ki si vbrizgavajo inzulin in na potovanja vzamejo ampule in set za injiciranje.

Ne smejo manjkati

Ne glede na to, kam se odpravljamo, v naši osnovni potovalni lekarni ne smejo manjkati zdravstvena izkaznica, potrdilo o zdravstvenem zavarovanju in cepljenju, če je treba, tablete proti povišani temperaturi in driski ter zdravila proti alergiji. Ne pozabimo niti na tablete za zdravljenje zaprtja in proti potovalni slabosti. Zelo uporaben je prašek za nadomeščanje izgubljenih mineralov in preprečitev izsušenosti ali dehidracije v primeru driske in bruhanja pa tudi tablete za čiščenje vode, sterilna obveza za rane, obliži, povoji, gaze, razkužilo, škarjice in elastični povoj ter termometer.

image


Po nepotrebnem boste v popotniško opremo zapakirali žgane pijače za »dezinfekcijo« in medicinsko oglje za lajšanje morebitnih zastrupitev s hrano. Oboje v potovalni medicini nima nobene koristi, pravijo strokovnjaki potovalne medicine.

Na potovanju se ljudje srečajo z malarijo, rumeno mrzlico, steklino, gripo ter okužbami z virusi hepatitisa A in B, ki so v svetu resen zdravstveni problem in ena najpogostejših okužb na potovanjih. S hepatitisi se lahko potniki okužijo predvsem v Indiji, na Kitajskem, v Egiptu in Turčiji, pravijo strokovnjaki potovalne medicine, ki vsem popotnikom svetujejo, naj se pred vsakim potovanjem dobro informirajo o razmerah v državi, v katero potujejo. Svetujejo še, da se vsi, ki potujejo na območja z neurejenimi sanitarno-higienskimi razmerami (Afrika, Bližnji in Daljni vzhod, Indija, Azija, Južna in Srednja Amerika), pred boleznijo zavarujejo s cepljenjem.

Deli s prijatelji