POLETNE POČITNICE

Prva pomoč na dopustu

Objavljeno 01. julij 2015 19.05 | Posodobljeno 01. julij 2015 19.06 | Piše: E. B.

Ne glede na destinacijo in letni čas potovanja v naši prtljagi ne smejo manjkati osnovna zdravila in pripomočki za primer bolezni ali nezgod.

Ne pozabimo na paracetamol, s katerim odpravljamo vročino. Foto: Shutterstock

Prtljaga je pripravljena, oblačil in obutve je verjetno še v preobilju, literature in zabave za prosti čas zanesljivo ne manjka, dokumentov in plačilnih kartic zagotovo niste pozabili. Kaj pa potovalna lekarna? Je torbica z najpomembnejšo sestavino prtljage primerno polna in ustrezno shranjena?

Imate termometer?

Izbrana zdravila in pripomočki se lahko razlikujejo glede na počitniško destinacijo in čas oddiha, toda osnovne potrebščine, ki nam lahko pomagajo prebroditi marsikatero nelagodje, nikoli ne smejo manjkati. Denimo, ne glede na prevozno sredstvo je lahko že sama pot do cilja za številne izjemno stresna: slabost med vožnjo nam jo lahko zagode z bruhanjem, vrtoglavico in hladnim znojem, skrajno neugodno počutje pa lahko preprečimo s tableto, ki jo zaužijemo kakšne pol ure, preden odrinemo, mnogi pa prisegajo tudi na potovalno zapestnico, ki deluje s pritiskom na akupresurne točke in tako pomaga odpravljati neprijetne simptome. Med počitnicami nas lahko preseneti povišana telesna temperatura (ne pozabimo na termometer!), ki še raje doleti otroke, zato v potovalni lekarni ne sme manjkati paracetamol ali drugo sredstvo za zniževanje vročine in lajšanje bolečin. Če bo potovanje avanturistično obarvano, torej bivalnih okoliščin ne zmorete predvideti vnaprej, naj bo zdravilo v obliki, ki je primerna za zaužitje brez vode, denimo sirup, žvečljiva tableta ali sredstvo, ki se samo raztopi v ustih, za otroke pa so odlične tudi svečke.

Poskrbimo za prebavo

V poletnih mesecih so pogoste viroze, ki povzročajo drisko in bruhanje, prebavne težave in celo zastrupitve pa mnogim niso neznanka med oddihom v tujini. Zelo praktično in učinkovito je medicinsko oglje, ki nase veže strupe ter bakterije in zavira prebavo, pomagali nam bodo tudi prebiotiki in probiotiki. Ne pozabimo na rehidracijski prašek, ki nadomešča izgubljene minerale in preprečuje dehidracijo, pomaga pa tudi pri povečanem znojenju in telesno dejavnih počitnicah, morebitne zastrupitve in prebavne težave na tveganih območjih pa poskušamo preprečiti s posebnimi tabletami za prečiščevanje vode. In ker se lahko naš organizem na neugodne spremembe odzove tudi v obrnjenem smislu, ne pozabimo na odvajalo, ki bo prebavi pomagalo ob morebitnem zaprtju.

Termometer, protibolečinska in protivročinska pomagala, sterilne obveze in razkužila za rane, sredstva, ki nam bodo lajšala prebavne težave, po potrebi se pred odhodom posvetujemo z zdravnikom. 

Pozor pri klopih!

Insekti so lahko med počitnicami prava nadloga, zato poskrbimo za ustrezno zaščito pred njimi: kožo zavarujemo z oblačili, izpostavljene predele pa popršimo z ustreznim repelentom, ki ga izberemo glede na destinacijo. Ker se je pikom skorajda nemogoče povsem izogniti, ne pozabimo na hladilne gele za blaženje pordele in srbeče kože ter morebitne otekline, kdor je nagnjen k hujšim alergijskim odzivom, pa naj poskrbi za antihistaminik, ne le kot mazilo, tudi v obliki tablet ali sirupa. Velika nevarnost so lahko klopi, ki jih ravno tako odganjamo z ustreznimi oblačili in repelenti, če se nam kljub temu kateri prisesa na kožo, ga je nujno čim prej pravilno odstraniti s pinceto, zato naj ta nikakor ne manjka v potovalni lekarni! S cepljenjem se obvarujemo pred klopnim meningoencefalitisom, proti lymski boreliozi pa ne, zato po morebitnem ugrizu klopa spremljamo počutje in ob simptomih, kot so rdečina v obliki kroga, vročina, glavobol, vrtoglavica, bolečina v mišicah in utrujenost (ne nujno vsi), nemudoma poiščemo zdravniško pomoč.

V prtljagi ne smejo manjkati sterilne obveze, gaze in obliži pa navadni in elastični povoji, razkužilo in škarjice, vse našteto je najbolj smiselno kupiti v obliki že sestavljenega kompleta prve pomoči. Velikokrat pridejo prav mazila za lajšanje bolečin v mišicah in sklepih, sploh če so počitnice športno naravnane, ne pozabimo na antibakterijska sredstva ali robčke, ki lahko med potjo nadomestijo vodo in milo. In še, če verjamete ali ne, mnogim pokvarijo počitnice zamašena ušesa, zato bo prav prišlo parafinsko olje ali drugo sredstvo za lajšanje pritiska, če so težave hude, je potrebno izpiranje v zdravniški ambulanti.

Na obisk k zdravniku

Kdor redno uživa zdravila na recept, naj pred oddihom obvezno obišče osebnega zdravnika in se z njim posvetuje o primernosti izbranih počitnic, pri kroničnih boleznih ali alergijah pa je treba s seboj vzeti tudi spremno pismo osebnega zdravnika, o ustreznosti poti naj se pozanimajo tudi nosečnice. Ne smemo pozabiti na (mednarodno) kartico zdravstvenega zavarovanja in potrdilo o urejenem zavarovanju v tujini ter dokazilo o pravočasno opravljenem cepljenju ali uživanju antimalarikov, če je bilo to potrebno glede na destinacijo, o čemer nas lahko pred odhodom podučijo v vseh zdravstvenih ustanovah.

In seveda, naša potovalna lekarna naj bo lično urejena in shranjena na enem mestu, preden torbico zapremo, pa še preverimo datum uporabnosti zdravil, ki naj bodo vedno v originalni embalaži in z navodili za uporabo. Potovalne lekarne ne smemo izpostavljati temperaturi, ki je višja od 25 stopinj Celzija, še posebno pozorni pa bodimo na tista sredstva, ki morajo biti shranjena v hladilniku, kot so antibiotiki. Torbico z zdravili spravimo proč od otroških rok, zavarujemo jo tudi pred škodljivimi zunanjimi vplivi, kot sta svetloba in vlaga.

Nujna zaščita pred soncem
image

Poleti je ključna zaščita pred soncem. Foto: Shutterstock.com

Nikakor ne smemo pozabiti na močno sonce in škodljive ultravijolične žarke, pred katerimi je nujno zaščititi kožo, najbolje z lahkimi in svetlimi oblačili ter pokrivali s širokimi krajci, izpostavljene predele pa s kremo z ustreznim faktorjem. Še posebno previdni smo pri izbiri izdelkov za otroke, ki potrebujejo močnejšo zaščito, saj je njihova koža kar petkrat tanjša in občutljivejša! Sredstvo, najmanj 2 mg na kvadratni centimeter, nanesemo pol ure pred izpostavljanjem soncu, zaščito pa obnavljamo vsaki dve uri in takoj po kopanju ter obilnem znojenju.

 

Deli s prijatelji