PREČISTIMO TELO

Prva pomoč iz peharja zelišč

Objavljeno 10. januar 2015 17.30 | Posodobljeno 10. januar 2015 17.30 | Piše: Klavdija Miko

Znanost je do danes dokazala, da številna zelišča in začimbe vsebujejo antibakterijske snovi, njihova uporaba je pomembna tudi, ker so začinjene jedi laže za prebavo, saj pekoče snovi spodbujajo delovanje prebavnih sokov.

Najrazličnejše dobrote – mastne in sladke – na mizi, vendar posledično tudi neprijeten občutek napihnjenosti in preobremenjenosti, želodčni krči in zaprtje so kar pregovorno značilni za praznične dni. Jetra so najpomembnejši člen procesa razgrajevanja škodljivih snovi. Ni odveč znova poudariti, da so posebno v sodobnem času zelo obremenjena, čeprav telo marsikaj prenese. Če so težave kratkotrajne ali občasne, je dobro vedeti, katera naravna sredstva pospešujejo njihovo obnavljanje in jih celo okrepijo. Zdravilna zelišča za jetra vsebujejo medicinsko aktivne snovi, zato njihova uporaba pri zapori žolčnih poti ali pri žolčnih kamnih ni priporočljiva. Ker jih ne moremo natančno dozirati, je varneje jemati pripravke z natančneje odmerjenimi učinkovinami.

Napihnjenost in vetrovi

Nekdaj je bilo ob prebavnih težavah priporočljivo na tešče popiti kozarec mlačne vode, v katero smo dodali žlico jabolčnega kisa ali sok limone.

Pri prebavi je pomembna učinkovina anetol, ki tudi odpravlja napihnjenost. Vsebuje jo denimo koromač.

Iz domače lekarne ugodno vpliva proti napenjanju po en del janeža, kolmeža in kamilic ter po dva dela baldrijana in poprove mete. Za skodelico čaja si namešamo ščep čajne mešanice, jo prelijemo z vrelo vodo in pustimo pokrito, da se malce ohladi. Čaj uživamo po potrebi, po eno skodelico.

Motnje v prebavi

Pri prebavljanju jedi z veliko beljakovin velja omeniti najbolj razširjeno začimbo ostrega okusa – poper. Piperin v njem je denimo ena od snovi, ki pospešujejo oziroma lajšajo presnovo. Kurkuma se v tradicionalni indijski medicini uspešno uporablja pri obolenjih jeter. Njena glavna učinkovina kurkumin zdravi vnetja v celicah in pospešuje delovanje žolča.

Številna priljubljena zelišča so s svojimi grenkobnimi snovmi in eteričnimi olji dobrodejna za prebavo. Če sledimo priročniku Zdravilne rastline, za boljšo prebavo namigne vzeti korenine jaščarice, kamilic, mana, šentjanževk in tavžentrož. Vsakega enako. Ščep čajne mešanice polijemo s skodelico vrele vode in pustimo, da se malo ohladi. Čaj pijemo grenak, pol ure pred jedjo eno skodelico.

Zaprtje

Ljudje imamo različne navade, a dejstvo je, da zaprtje prej bremeni ženske. Eden od vzrokov je uživanje živil s premalo vlaknin. Znano je, da kot blago naravno odvajalo učinkuje mineralna voda z veliko magnezija. Proti kroničnemu zaprtju menda pomaga sladki koren – učinkuje tudi antioksidativno in protivnetno. Imeniten učinek ima s kislico in korenino regrata, ki vsebuje učinkovite grenčične snovi, predvsem taraksacin, za razmaščevanje jeter. Prevretek je najbolje jemati zjutraj na tešče ali zvečer pred spanjem.

Želodčna kislina

Na krajši rok lahko tegobe omilimo z jemanjem zdravil, ki jih dobimo brez recepta. Pri preobilni želodčni kislini je dobro večkrat na dan popiti nekaj požirkov mleka, tudi korenčkov sok, ki bolje kot soda pomaga pri pekoči zgagi. Po Zdravilnih rastlinah odpravljajo odvečno kislino pelin in kamilice. Ščepec obeh zeli polijemo z vrelo vodo. Dnevno užijemo skodelico ali dve grenkega čaja.

Komur manjka želodčne kisline, naj užije čim več raznovrstne zelenjave in sadja. K boljšemu izločanju bo učinkoval kos ananasa pred obrokom. Pomaga le svež sadež, ne sok. Priporočljivo je zjutraj spiti skodelico šipkovega čaja, v katerega ožamemo polovico limone.

Lena presnova

Za boljše delovanje organov prebavnega trakta velja omeniti grenčice. Te povzročajo, da se v želodcu izloči več sline, kar ustvarja občutek lakote. Draženje se nadaljuje v črevesju, zaradi izločanja več žolča se izboljša prebava. Grenčice so pomembne tudi za presnovo. Od priljubljenih rastlin, ki imajo grenke snovi, so pelin, encijan, tavžentrože, rman, artičoka, ingver, janež, angelika, encijan, ožepek, kumina... Za polnejši okus jim lahko pridamo pomarančne olupke, muškat, cimet, klinčke.

 

Deli s prijatelji