BIOLOŠKA URA

Prsi so najstarejši del našega telesa

Objavljeno 22. oktober 2013 15.00 | Posodobljeno 22. oktober 2013 15.00 | Piše: Da. M.

Prsi so približno tri leta starejše od preostalega telesa.

Tkivo v prsih je starejše od preostalega.

Za neenakomerno staranje telesa je kriva biološka ura, so potrdili kalifornijski znanstveniki, ki so biološko uro uskladili s kronološko. Znanstveniki s Stevom Horvathom na čelu so ugotovili, da je tkivo v prsih biološko starejše od preostalega telesa. Dognali so, da se prsi starajo najhitreje in so od preostanka telesa starejše približno tri leta. Raziskava je še pokazala, da je zdravo tkivo bolnic z rakom dojke 12 let starejše od preostalega telesa. Z izsledki bi lahko pojasnili tudi, zakaj se s staranjem možnost obolenja za rakom dojke veča.

Uro lahko upočasnimo

»Da se upremo staranju, moramo najprej ugotoviti objektivno meritev tega,« je ob izsledkih raziskave povedal Horvath, ki se je s tem ukvarjal zadnja štiri leta. Osredinil se je na metilacijo, proces, ki kemijsko spreminja DNK, in s tem poskušal ugotoviti, kako ustaviti biološko uro. Profesor genetike Steve Horvath trdi, da je največja prednost biološke ure ta, da jo lahko reprogramiramo.

»Metilacijski proces spremembe DNK lahko popolnoma zaustavi proces staranja,« je povedal, a dodal, da so potrebne še izčrpne raziskave.

Biološka ura se ne premika z enako hitrostjo. Od rojstva do najstniških let teče hitro, z vstopom v dvajseta leta pa se upočasni. 

Deli s prijatelji