SKRB ZASE

Promocija zdravja na delovnem mestu

Objavljeno 17. avgust 2015 16.30 | Posodobljeno 17. avgust 2015 16.30 | Piše: Natalija Mljač

Verjetno ni zaposlenega, ki ne bi komaj čakal na dopust. Zlasti starši, ki morajo dan za dnem usklajevati službene in družinske oziroma starševske obveznosti, med letom težko najdejo čas zase.

S slabim življenjskim slogom je povezan razvoj kroničnih bolezni – bolezni srca, ožilja, dihal, prebavil, sladkorna bolezen tipa 2, rak, debelost. (Foto: Shutterstock)

Tako mnogi šele med počitnicami počnejo tisto, kar naj bi bilo tudi sicer sestavni del njihovega življenja. K vsakodnevni skrbi za dobro počutje in zdravje pa lahko prispevajo prav delodajalci.

Dovolj spanja, počitka in sprostitve, uravnoteženo sestavljeni in sveže pripravljeni obroki, redna rekreacija, druženje z ljudmi, ki jih imamo radi, ukvarjanje s stvarmi, ki nas osrečujejo in notranje bogatijo, izogibanje škodljivim razvadam – poleg dohodka in strehe nad glavo je vse to še kako pomembno za ohranjanje tako telesnega kot duševnega zdravja. Tega se zaveda čedalje več ljudi, a mnogi se zaradi pomanjkanja časa, stresa, preutrujenosti, izgorelosti, mogoče pa tudi zaradi premalo znanja in motivacije ne odločijo za spremembe. Vsak začetek je težak, a saj ni treba, da začnemo z vsem naenkrat. Počasi se daleč pride, pravijo.

Na Ekvilib Inštitutu (enem od ponudnikov celostne promocije oziroma načrtovanja zdravja na delovnem mestu za slovenske javne in zasebne organizacije) pravijo, da se veliko ljudi srečuje z zdravstvenimi težavami, ki jim morda ne posvečajo zadostne skrbi in pozornosti, po drugi strani pa so zaradi številnih obveznosti premalo telesno aktivni. To lahko vodi v čedalje hujše zdravstvene težave, zato je ključno širjenje zdravega življenjskega sloga tako znotraj delovnega okolja kot v prostem času. Znanje o zdravem življenju, pridobljeno v podjetju, se s pridom lahko uporabi v prostem času.


Sami ali z zunanjimi izvajalci

Organizacija določi odgovorno osebo, ki sama ali v sodelovanju s sodelavci skrbi za promocijo zdravja na delovnem mestu. Za celoten program ali za posamezne aktivnosti lahko izberejo tudi zunanjega izvajalca, vendar to običajno pomeni tudi večje stroške.


Kaj pravi zakon?

Za načrtovanje in izvajanje promocije zdravja na delovnem mestu so dolžni poskrbeti delodajalci, kar jim narekuje zakon o varnosti in zdravju pri delu, razlaga Petra Hartman, strokovna sodelavka na inštitutu. »Zakon od delodajalcev zahteva, da načrtujejo in zagotovijo potrebna sredstva in da svoje zaposlene obveščajo o zdravem življenjskem slogu, predvsem o zdravju na delovnem mestu. To je zelo pomembno, saj v službi prebijemo tretjino delovnega dneva, nekateri tudi več.« Podjetje, ki vlaga v promocijo zdravja, ravna preventivno, odgovorno in ne nazadnje gospodarno.

»Individualna svetovanja, ki jih izvajamo s strokovnjaki ergonomije, fizioterapije, dietetike, kadrovskega svetovanja, vodenja delovnih procesov in upravljanja s človeškimi viri, ozaveščajo zaposlene o preventivnih dejavnostih za preprečitev različnih bolezni, po drugi strani pa jim omogočajo, da sami aktivno poskrbijo za zdravo delovno okolje.« Pravilno vpeljani ukrepi, izboljšave na delovnih mestih in seznanjanje zaposlenih z zdravstveno tematiko povečajo zadovoljstvo in motiviranost delavcev, odsotnost z delovnega mesta se zmanjša za 14 odstotkov, produktivnost pa se poveča za 20 odstotkov, je povedala sogovornica in razložila, da strokovnjaki med drugim svetujejo, kako ergonomsko urediti delovne prostore, kako aktivno preživeti odmore in katere telesne vaje so primerne za izvajanje med delovnim časom, kako se zdravo prehranjevati, za zaposlene pa so zelo dobrodošla tudi njihova priporočila o telesni dejavnosti med prostim časom. Te aktivnosti in informacije so za marsikoga prva prava spodbuda za vpeljevanje zdravju koristnih sprememb v svoje življenje. Zaposleni se začnejo zavedati pomena skrbi za zdravje in z napotki strokovnjakov lažje naredijo prvi korak.
 

 

Pomembna je spodbuda

Med ukrepe, ki lahko pripomorejo k izboljšanju zdravja in dobrega počutja zaposlenih, ministrstvo za zdravje v Smernicah za promocijo zdravja na delovnem mestu med drugim uvršča: spodbujanje zaposlenih k občasnemu razgibavanju na delovnem mestu (plakati in objave na intranetu, namenjene učenju pravilnega izvajanja vaj …) in spodbujanje zdravega življenjskega sloga z izboljšanjem prehranjevalnih navad (promocija zdrave/uravnotežene prehrane), s promoviranjem telesne dejavnosti (npr. učenje nordijske hoje, skupinska priprava na športne dejavnosti ali tekmovanja...), z opustitvijo kajenja in prekomernega pitja alkohola. 

 

Deli s prijatelji