ZDRAVJE

Probiotiki: Poskrbimo za ravnovesje

Objavljeno 23. september 2016 17.00 | Posodobljeno 23. september 2016 17.00 | Piše: Melita Meršol

Probiotični prehranski izdelki vsebujejo žive mikroorganizme, zlasti iz rodu Lactobacillus, ki blagodejno učinkujejo na gostitelja (človeka). Ustvarjajo naravno črevesno floro ter preprečujejo razrast patogenih ali oportunističnih bakterij v črevesju.

Jogurt je eno izmed najbolj probiotično bogatih živil, še posebno če je domač.

Med najbolj priljubljenimi so probiotični jogurti, prehranska dopolnila in zdravila, ki pa so na trgu v obliki tablet, kapsul, praškov. Z njimi lahko preprečimo številne težave, kajti prav prehrana najbolj vpliva na našo črevesno mikrofloro. Zelo pomembno je, da skušamo v črevesju vzdrževati okolje, v katerem bodo uspevali mikroorganizmi, ki nam pomagajo, torej dobre bakterije. Z ustrezno prehrano lahko dosežemo največ. Predvsem popoldne in zvečer je koristno uživati čim več vlaknin, zelenjave in sadja, ogljikove hidrate pa zjutraj in popoldne, ne pa zvečer. Prav tako ni dobro uživati preveč mesa – do dvakrat na teden ga je povsem dovolj. Če ga jemo preveč, namreč vzgajamo bakterije, ki v črevesju proizvajajo veliko amoniaka, s čimer zakisamo telo. Na mikrobioto slabo vplivajo tudi rafinirana živila, kot so sladkor, ocvrta hrana, bela moka. S probiotiki telesu pomagamo, da vzpostavi pravo ravnovesje mikroorganizmov.

Kako izbrati kakovostnega

Za kakovosten probiotični pripravek morajo biti mikroorganizmi živi, da so sposobni doseči črevesje in tam preživeti kljub odsotnosti kisika, se razraščati in vezati na sluznico črevesne stene. Mlečnokislinske bakterije so sposobne pretvoriti sladkorje v mlečno kislino, ki v črevesju dodatno onemogoča rast patogenih bakterij. Ko izbiramo ustrezen probiotik, je treba vedeti, kateri mikroorganizmi in v kakšni količini imajo ugoden učinek na zdravje.

Katera živila so naravno bogata s probiotiki

Jogurt je eno izmed najbolj probiotično bogatih živil, še posebno če je domač. Ko ga kupujemo, preberimo oznake, ker marsikateri industrijski vsebujejo umetna sladila in ojačevalce okusa. Tako predelani in obdelani probiotični jogurti so na koncu približno tako koristni za telo kot na primer sladoled.

Kefir je živilo, podobno jogurtu, bogato z mlečnokislinskimi in bifidus bakterijami pa tudi z antioksidanti. Na tržnici je na voljo izvrsten domač biokefir, za katerega nam bo črevesje zelo hvaležno! Če verjamete ali ne, odličen vir probiotičnih bakterij so tudi fermentirani siri, kot sta gavda in čedar, saj sta narejena z mlečnokislinskimi bakterijami. A čeprav so slastni in zdravi, sire vseeno uživajmo v manjših količinah, saj vsebujejo veliko maščob in kalorij.

Jesen je imenitna priložnost za obilico kislega zelja, ki ni bogato le s probiotiki, temveč tudi z vitamini A, B, E in C. Kumarice so prav tako odlično probiotično živilo, če so domače, toliko bolje. Vložena zelenjava prav zaradi postopkov izdelave vsebuje veliko probiotičnih bakterij, poleg tega pa še toliko vitaminov in mineralov kot sveža.

Koristni namigi

Probiotiki učinkovito stimulirajo imunski sistem, povečajo produkcijo vitaminov, vplivajo na zaprtost in izboljšajo odvajanje blata, povečajo absorpcijo mineralov in preprečujejo težave pri ljudeh z laktozno intoleranco.

V telo vnašajmo živila, bogata s probiotiki, še zlasti pa takrat, ko jemljemo antibiotike (ki v telesu uničijo slabe in dobre bakterije), smo pod stresom, smo športno aktivni in v starosti.

Jemanje probiotikov s hrano pomaga pri dieti proti kandidi.

Pomembna je trajnost izdelka. Probiotik mora ostati »živ« do izteka roka trajanja.

Na splošno je uporaba varna, uživajo pa jih lahko tako otroci kot starejši ljudje.

Nekateri probiotiki spodbujajo črevesni imunski sistem, da laže premaga okužbo. 

Deli s prijatelji