ZDRAVJE NOŽNICE

Primerna higiena za zdravo nožnico

Objavljeno 28. februar 2015 11.15 | Posodobljeno 28. februar 2015 11.15 | Piše: E. B.

Vaginalno zdravje ohranjamo s primerno in uravnoteženo prehrano, naravnimi materiali spodnjega perila, preudarno rabo kozmetičnih sredstev, skrbno nego in odgovornostjo.

Nelagodju se je mogoče izogniti. Foto: Shutterstock

Na zdravje nožnice vplivajo številni dejavniki, od naših higienskih navad, materiala spodnjega perila, hormonskega ravnovesja, siceršnjega zdravja pa do kozmetičnih sredstev in nege med mesečnim perilom. Ponujamo nekaj nasvetov, s katerimi lahko pripomorete k udobju intimnih predelov in si prizanesete z nelagodjem, ki ga povzročajo vnetja in okužbe.

Bakterije in glivice v normalnih pogojih ne povzročajo težav; normalne vaginalne bakterije ob pomoči hormonov iz jajčnikov iz sladkorja proizvajajo mlečno kislino, v vagini je kislo okolje, prav to pa preprečuje razmnoževanje patogenih bakterij in glivic ter ščiti pred vnetji. Ta nastanejo, če se ravnovesje vaginalne flore poruši. Bodite preudarni pri umivanju in uporabi mila: strokovnjaki odsvetujejo prepogosto prhanje, ki le poveča možnost za različne težave – tako kot slina čisti usta, tako bel izcedek varuje nožnico, zato ga ne spiramo. Stroka ravno tako ne priporoča uporabe večine mil, ki so na tržišču: pH 5,5 je previsok, vaginalni pH namreč znaša med 3,8 in 4,5. Številni kozmetični izdelki, čeprav so namenjeni intimni negi, lahko vplivajo na kislost nožnice in povzročajo suhost, srbečico, rdečico, vnetje in tudi glivično okužbo. In še, odišavljeni geli lahko zakrinkajo neprijetne vonjave, ki sicer lahko opozarjajo na obolenje! Pomembno je tudi, da se umivate od spredaj proti zadnjični odprtini, sicer si lahko v nožnico prenesete bakterije. Prav tako strokovnjaki odsvetujejo nošnjo ozkih oblačil iz sintetičnih materialov, ki pospešujejo znojenje in obenem preprečujejo koži dihanje. Izogibajte se tangicam in mokrim kopalkam ter potnim oblačilom, ki lahko povzročijo razmah bakterij, raje nosite udobno in bombažno spodnje perilo. Zapišemo naj še, da nekateri strokovnjaki svetujejo pranje spodnjega perila na vsaj 60 stopinj Celzija. Uslugo glivicam delate tudi, če pijete sladke pijače in alkohol, ki se v procesu prebave spremenijo v sladkor, ter uživate prehrano, bogato z ogljikovimi hidrati, s katerimi se hranijo glivice.

Skrbno izbirajte izdelke za nego med menstruacijo. Tamponi in vložki, če je le mogoče, naj bodo iz preverjenega bombaža: večina izdelkov je namreč beljena s klorom in vsebuje rejon, sintetično tkanino, katere namen je, da vsrka čim več tekočine. Ključno je, da tampone in vložke redno menjate, sanitetnih izdelkov pa ne uporabljajte v preostalih dneh ciklusa, torej za vpijanje belega izcedka, saj se intimni deli tako po nepotrebnem pregrevajo in ustvarjajo ugodno okolje za razmah bakterij. Ne pozabite na umivanje pred spolnim odnosom in po njem! Preudarno ravnajte tudi s kontracepcijo: pri uporabi kondoma poskrbite za ustrezno higieno, pri daljšem spolnem odnosu ga tudi zamenjajte, sploh pri prehajanju od analnega spolnega odnosa do vaginalnega. Previdnost velja tudi pri uporabi krem in lubrikantov, ki lahko zaradi morebitne vsebnosti toksičnih snovi ogrozijo vaginalno zdravje. Dobro je vedeti še, na razmnoževanje glivic ugodno vplivajo oslabljen imunski sistem, stres, tudi uživanje antibiotikov, glivične okužbe pa naj bi bile pogostejše pri uporabi oralne kontracepcije, saj se menja metabolizem sladkorja v telesu.

Za zdravje nožnice poskrbite še s prehrano, ki naj bo bogata s probiotičnimi bakterijami (jogurt), odličen je brusnični sok ali čaj, tudi česen bo koristil, saj deluje kot naravno zdravilo proti glivicam in bakterijam. Opazujte svoje telo in nožnico ter se ob prvih znakih vnetja posvetujte z ginekologom, tega seveda tudi redno obiskujte in sledite njegovim napotkom.

Deli s prijatelji