GRENIVKA

Priljubljeni hibrid

Objavljeno 19. februar 2012 13.00 | Posodobljeno 19. februar 2012 13.00 | Piše: Andrej Predin

Za sadež grenivke je značilen grenak okus, po katerem jih tudi imenujemo.

Grenivka pomaga tudi pri hujšanju.

Je naravna hibridna vrsta, ki so jo prvič odkrili v 18. stoletju na Barbadosu in je najverjetneje nastala s križanjem indonezijskega pomela in sladke pomaranče. Ta zimzelena drevesa običajno zrastejo do šest metrov visoko, nekatere vrste pa tudi do trikrat višje. Sadeži so različnih barv s premerom do 15 centimetrov. Sprva so jih uporabljali zgolj kot okrasno drevje, kmalu pa so odkrili njihovo prehransko vrednost in jih začeli množično gojiti. 

Meso grenivke ima lahko različno barvo, od rumenkasto bele do rožaste in rdeče. Ta je odvisna predvsem od vsebnosti likopena, močnega antioksidanta, ki naj bi preprečeval nastanek raka na prostati. Sadeži se razlikujejo tudi po vsebnosti pešk, razumljivo so za uživanje bolj priljubljene tiste vrste, ki jih imajo manj. Malo kdo ve, da so peške polne zdravilnih učinkovin, zato farmacijo bolj zanimajo prav vrste, ki jih imajo veliko. V njih so namreč snovi, ki delujejo protimikrobno, predvsem polifenolne kvarterne amonijeve spojine, ki so derivati grenivkinih bioflavonoidov – ti inhibirajo hormone, ki spodbujajo rast tumorjev. Izvlečke semen lahko kupimo tudi v lekarnah.

Pomaga pri preganjanju prehlada

Sadež vsebuje veliko topnih pektinov, ki nižajo nivo holesterola v krvi. Sok je izjemno zdravilen, uspešen je pri preganjanju prehladnih obolenj, ščiti srce in krvožilje ter preprečuje nastanek nekaterih vrst raka, preprečeval naj bi tudi starostno pešanje vida. V njem je še veliko vitamina C, v enem sadežu ga je toliko, kolikor ga na dan potrebuje odrasel človek, folne in fenolne kisline ter vitaminov iz skupine B. Med minerali velja izpostaviti predvsem železo, kalij in kalcij. Terpeni, monoterpeni in limonoidi spodbujajo tvorbo encimov, ki pomagajo preprečevati raka. V soku so še učinkovine, ki spodbujajo apoptozo rakavih celic in spodbujajo rast normalnih telesnih celic. Vsakodnevno uživanje grenivke svetujejo tudi ljudem z revmatoidnim artritisom in lupusom, saj lajša njihove simptome.

Grenivka za hujšanje

Obstaja precej diet, ki predpisujejo izdatno ali izključno uživanje grenivke, saj naj bi ta vsebovala encim, ki spodbuja topljenje maščob. To v resnici ni bilo nikoli dokazano. Na začetku tovrstnih diet se sicer zniža telesna teža, a to zaradi dehidracije, saj grenivka deluje odvajalno in lahko, če je zaužijemo preveč, povzroči drisko. Zavedati se moramo, da si z dietami, ki predpisujejo uživanje le ene vrste hrane, naredimo veliko škodo, pravilno hujšanje mora namreč vključevati manjši vnos kalorij in po drugi strani njihovo povečano porabo, kar pa seveda najlažje dosežemo z gibanjem. Grenivke lahko v dietah uporabimo predvsem za preprečevanje prenajedanja, če jih zaužijemo pred glavnim obrokom in za malico. 

Deli s prijatelji