SEZONSKA MOTNJA

Preženite zimsko depresijo

Objavljeno 16. november 2017 16.00 | Posodobljeno 16. november 2017 16.00 | Piše: U. S.

Če ste brezvoljni in brez energije, morda trpite za sezonsko razpoloženjsko motnjo, ki se pojavlja v najtemnejših mesecih leta: pomagajte si z gibanjem in s čokolado.

Tudi pozimi moramo ven, na zrak. FOTO: Guliver/Thinsktock

Zunaj je vse hladneje, temačni, sivi dnevi negativno vplivajo na naše razpoloženje, zato ne preseneča, da so nekateri pozimi slabe volje. Če se tako počutite, morda trpite za zimsko otožnostjo, gre za medicinsko priznano motnjo vedenja oziroma razpoloženja v najtemnejšem dnevu leta.

Zimska depresija se pojavi pozno jeseni oziroma pozimi, po večini preide s koncem zime.

Sezonska depresija se pojavi pozno jeseni ali v začetku zime, po večini preide okoli februarja. Dejavniki tveganja nastanka te sezonske motnje razpoloženja so življenje v oblačnih krajih z malo sončne svetlobe, zadrževanjem doma oziroma drugih zaprtih prostorih ter delo ponoči oziroma izmensko. Krivo je namreč pomanjkanje izpostavljenosti svetlobi, kar vpliva na pomanjkanje sproščanja serotonina, hormona sreče, ki izboljšuje razpoloženje pa tudi spolno slo ter blaži depresijo, tesnobo in strah. Za nastanek sezonske razpoloženjske motnje je pomemben še en hormon, melatonin. Ta v normalnih okoliščinah celo blaži depresijo, pozimi, ko je dan kratek, pa povečane količine melatonina prispevajo k razvoju sezonske depresije. Ta je pri nekaterih tako huda, da onemogoča normalno funkcioniranje, pogostejša je na skrajnem severu: v Skandinaviji, na Aljaski in v Kanadi naj bi med zimo za depresijo trpelo kar 10 odstotkov ljudi.

Depresija je ena najpogostejših motenj današnjega časa, število depresivnih raste v vseh razvitih državah sveta. Po nekaterih ocenah naj bi kar tri do štiri odstotke populacije bolehalo za težjo obliko depresije, ena do dva odstotka za blažjo obliko, zimska pa naj bi prizadela okoli dva po pet odstotkov prebivalstva. Depresija je dva- do trikrat pogostejša med ženskami. Če sumite, da trpite za depresijo, obiščite zdravnika, pomagate pa si lahko tudi sami, vsaj pri zimski motnji razpoloženja.

Vsak dan preživite nekaj časa zunaj, na zraku, če je le mogoče, ujemite sončne žarke.

Kako? Gibajte se: katera koli oblika vadbe je dobrodošla, s telesno aktivnostjo se sprošča serotonin, ki dobro vpliva na razpoloženje. Vsak dan preživite nekaj časa zunaj, na zraku, če je le mogoče, ujemite sončne žarke. V stanovanju prižgite luči, ne čepite v temi. V Skandinaviji in drugod po severu Evrope ter v Severni Ameriki so pred leti uvedli svetlobno terapijo, ki naj bi dvigala količino serotonina v telesu in tako preganjala depresijo. Ukvarjajte se z vsem, kar vas veseli, naj bodo to hobiji, druženje s prijatelji, sprehodi ali pa reševanje križank in kepanje, igrajte se z otroki, plešite, pojdite v kino, gledališče. Poskrbite za sproščanje, od meditacij do avtogenega treninga. In na koncu si privoščite košček čokolade, črne: ta dokazano dviga razpoloženje. Pa še slastna je. 


 




 


 

Deli s prijatelji