OPOZORILO

Previdno z naravnim

Objavljeno 08. marec 2015 17.00 | Posodobljeno 08. marec 2015 17.00 | Piše: E. B.
Ključne besede: limona

Negovalna sredstva iz domače lekarne strokovnjaki vsekakor pozdravljajo, a uporabljati jih moramo premišljeno in z veliko znanja. Niti limona ni nedolžna!

Resda lahko veliko rešitev za problematično kožo najdemo v kuhinji in ne na dragih prodajnih policah, a vsega le ne gre nanašati na občutljive predele. Priljubljeni limona, soda bikarbona in sol pa še olje čajevca in domnevno vsemogočna zobna krema lahko povzročijo tudi veliko škode, opozarjajo na hrvaškem portalu fashion.hr!

Denimo, tik pred zmenkom nas preseneti mozolj – kako se ga lahko najhitreje znebimo? Verjetno nas je že večina poskusila čarovnijo z zobno pasto, ta pač resnično izsuši in hitro odpravi nepovabljene goste na našem obrazu, vendar so lahko njeni dolgoročni učinki izjemno neugodni. Ste se kdaj vprašali, kaj vse vsebuje zobna pasta? Da je tako učinkovita, pripomorejo predvsem tenzidi, ki odstranjujejo umazanijo in obloge, pa tudi izvlečki mete in evkaliptusa – ki pa lahko kožo opečejo! Pri hitrem odstranjevanju mozolja tako raje posežemo po glineni maski, ki je manj nevarna za kožo, a ravno tako učinkovita pri izsuševanju vsiljivcev.

Limona, čeprav bogata z antioksidanti, ni vedno dobrodejna. Slišali smo že, da naj bi ta osvežilni citrus nežno svetlil kožo s svojo mogočno kislino, toda limona lahko tudi tako razdraži kožo, da ta postane dovzetnejša za ultravijolično sevanje! Pri mnogih lahko neposredno povzroči rdečico, koža pa lahko ob izpostavljanju soncu neenakomerno porjavi. Nedolžen ni niti kis, čeprav naše babice prisegajo, da je to najboljši tonik za čiščenje obraza. To nikakor ne drži, opozarjajo strokovnjaki, kajti kis lahko opeče kožo in ta bo sčasoma začela čezmerno izločati maščobe, dovzetnejša bo tudi za vnetja. Previdno še pri uporabi olja čajevca, kakor vsa druga eterična olja sme tudi to na kožo le razredčeno: uporabljamo ga pri številnih bakterijskih, glivičnih in virusnih dermatoloških težavah, a vedno v zelo nizkih koncentracijah!

Izogibajmo se tudi naravnim pilingom iz sode bikarbone in soli: ti so namreč lahko pogubni za tanko kožo, saj jo grobi kristali soli mehansko poškodujejo, zaradi česar je bolj izpostavljena in dovzetnejša za škodljive zunanje vplive, soda bikarbona pa ne ustreza pH naše kože in lahko oslabi njeno zaščitno funkcijo.

 

Deli s prijatelji