RECEPT ZA SREČO

Preprosto srečni: harmonija, magnet za čudeže

Objavljeno 24. februar 2017 16.00 | Posodobljeno 24. februar 2017 16.00 | Piše: Andreja Freyer

Velikokrat slišimo – in to imamo večinoma za obrabljen stavek –, da smo za svojo srečo odgovorni sami. to sicer bolj leti na tisto, da moramo biti zadovoljni s seboj in da drugi ne morejo biti odgovorni za to, kako srečni bomo.

Srečo privlačimo tudi s svojo energijo, prepričanji, dejanji in vztrajnostjo. Foto: Shuterstoock

Srečo privlačimo tudi s svojo energijo, prepričanji, določenimi dejanji in vztrajnostjo, predvsem pa nam je pri tem lahko v pomoč misel, da je sreča nenehno za našimi petami in da pravzaprav nima kam iti. Splošno prepričanje je namreč, da je sreča splet okoliščin, naključje, in da so nekateri ljudje blagoslovljeni s tem, da je imajo več kot drugi, saj so rojeni pod srečno zvezo. Vendar to ni res – sreča je povsod okoli nas, le prepoznati jo moramo in gojiti. V različnih situacijah se namreč skriva v različnih oblikah.

Sreča kot naključje

To je sreča, ki jo velikokrat komentiramo s slovenskim pregovorom, da ima neumen kmet najdebelejši krompir. Saj veste, ko zavijete na nabito polno parkirišče pred trgovino in takoj zastokate od misli, kaj vas čaka. Cmokate z usti in zavijate z očmi, se psihično pripravljate na nekajminutno kroženje, nato zavzdihnete in se vdate v usodo. Potem pa se v istem hipu pred vami pojavi prazen prostor. Kar ne morete verjeti svojim očem in temu, kakšno srečo ste imeli! To je bilo pravo srečno naključje!

Sreča, ki jo spodbudimo sami

Kar naenkrat se vse sestavi, postavi na svoje mesto. Vse različne ideje, ki so že nekaj časa tlele v nas, dobijo smisel in privrejo na dan v pravem trenutku, ki ga znate dobro izkoristiti. Recimo, da že dlje razmišljate, da bi zamenjali službo. V sebi že nekaj dni čutite nemir, kot da bi vas tiščala energija pričakovanja, čeprav vam ni povsem jasno, kaj in kako se dogaja. Vaša podzavest je že pripravljena na to, da boste v ključnem trenutku vse odigrali, kot je treba. Potem pa čez nekaj dni v avtobusu obtičite v eni izmed prometnih konic in poleg vas sedi prijetna oseba. Začneta se pogovarjati, beseda da besedo, in še preden vam je jasno, kaj se dogaja, vas povabi na razgovor za službo. Takšno, kot ste si jo vedno želeli. To ni bilo le golo naključje, ampak ste srečo spodbudili sami, s tem, da ste si zastavili cilj. Vaša osebnost, vaš način komunikacije je tisti, ki lahko pripomore k temu, da se vam kaj takšnega zgodi večkrat. Tovrstna sreča je velikokrat odvisna tudi od vašega poguma, pripravljenosti, da ne obstanete na mestu in da stopite iz svoje cone udobja – da se po domače rečeno zmigate. Saj vsi poznamo latinski pregovor, da kdor tvega, zmaguje? Imejte ga večkrat v mislih.

Rituali in simboli za srečo

Nekateri verjamejo, da jim srečo prinašajo določeni rituali ali predmeti, in pravzaprav je zanimivo, da to pogosto deluje. Vse se namreč odvija na energijski ravni. Pisatelj Charles Dickens je na primer verjel, da mu srečo prinaša to, da se vsak dan stokrat počeše. Tako tudi v različnih delih sveta in različnih kulturah veljajo za srečne določeni rituali in predmeti. V Veliki Britaniji na primer srečo prinaša darilo v obliki belih jajc (nasprotno pa naj bi rjava prinašala smolo), žival, ki prinaša srečo na Kitajskem in v večini evropskih kultur, je prašiček, hindujski bog sreče Ganeš je upodobljen s slonjo glavo, v kitajski astrologiji za simbol sreče velja tiger, v Afriki pa naj bi jo prinašali aligatorjevi zobje. Tudi kovanci so znani prinašalci sreče skoraj povsod po svetu in z njimi je povezanih kaj nekaj ritualov. Kot na primer ta, da srečo prinaša kozarec, ki ga napolnite z njimi in ga hranite v kuhinji. Prav tako naj bi vam prineslo srečo, če vsak dan spravite kovanec v prazen žep oblačila, ki ga imate na sebi, saj bo pritegnil še več kovancev. Eden najstarejših amuletov, ki naj bi prinašali srečo, je ključ. Romi v Vzhodni Evropi na primer verjamejo, da ključ, na katerega je pritrjen kovinski obroček, poskrbi za mirnejši spanec. Med številkami za najbolj srečno velja 7, v japonski mitologiji naj bi sedem bogov sreče na novega leta dan obiskalo tiste, ki si to zaslužijo.

Sreča, na katero smo pripravljeni

Vedno moramo biti pripravljeni, saj nikoli ne vemo, za katerim vogalom nas čaka sreča. Dobesedno. Po navadi ta vrsta sreče že nekaj časa tiho in prefinjeno prihaja v naše življenje, čeprav se zdi, da je izbruhnila nenadno in smo se vanjo tako rekoč zaleteli. Do nas prihaja v obliki izkušenj, ki si jih nabiramo na različnih področjih, od ljubezni do kariere. Trenutek, ko se je zavemo, bi lahko opisali tudi kot trenutek aha oziroma vsaj nekaj zelo podobnega. Naenkrat razumemo, za kaj gre pri določeni zadevi, vemo, da je to trenutek, ko se nam bo vse sestavilo. Taka sreča je odvisna od različnih dejavnikov in, kot rečeno, se ne zgodi čez noč. Pomembno je, kako zelo izkušeni smo, kako dobro na primer obvladamo svoj posel, kako odprti smo do sprememb, od tega, ali smo pretekle napake izkoristili za učenje in ali znamo prepoznati priložnost, ko jo zagledamo.

 

Deli s prijatelji