ZDRAVJE

Preprečite pike žuželk

Objavljeno 01. avgust 2017 19.00 | Posodobljeno 01. avgust 2017 19.00 | Piše: Ema Bubanj

Alergijske reakcije so posledica pretiranega odziva imunskega sistema.

Občutljivi se morajo izogibati okoliščinam, kjer bi jih lahko pičila nevarna žuželka. Foto: Guliver/Thinkstock

Občutljivi ljudje v poletnih mesecih doživljajo več nelagodja zaradi strupenih oziroma škodljivih rastlin, kot so bršljan, ruj, strupeni hrast in podobno, in nadležnega mrčesa. »Določene reakcije lahko povzročijo tudi sončni žarki – največkrat gre za drobne rdečkaste izpuščaje, obdane z vneto, rdečo kožo, ki trajajo nekaj dni in največkrat minejo sami od sebe,« pojasnjuje Aljoša Danieli, dr. med., zdravnik splošne medicine iz Medicinskega centra Barsos. »Pogosto so kožne spremembe zaradi vpliva sončnih žarkov bolj intenzivne ob uporabi različnih preparatov, ki si jih nanesemo na kožo, denimo, parfumov. Takšni preparati so lahko povsem neškodljivi, le v trenutnih razmerah delujejo alergeno.«

V vročih mesecih kot eno največjih groženj vidimo žuželke, reakcijo po piku teh ima približno pol odstotka ljudi, pojasnjuje Danieli: »Ta se razvije šele po prvem piku ter se pokaže pri drugem in vseh naslednjih. Razvije se v prvi uri po piku, navadno že po nekaj minutah. Čebele in čmrlji imajo podoben strup, med sabo podobna sta tudi strupa ose in sršena. Ljudje, ki so alergični na pik čebele, so lahko alergični tudi na pik čmrlja, alergični na osji pik pa so lahko alergični tudi na sršenov pik.«

Set za samopomoč

Alergijske reakcije so lahko lokalne in se pokažejo s srbečo oteklino, ki lahko traja več dni, lahko pa so tudi sistemske, pove sogovornik: »Sistemske preobčutljivostne reakcije razdelimo v lahke in težke. Za prve je značilna prizadetost kože in podkožja, pri čemer se lahko pojavijo srbenje, rdečina, koprivnica in oteklina na od pika oddaljenem mestu. Pri težki reakciji so prizadeta dihala in obtočila – bolnik težko diha, ima pospešen srčni utrip, postane omotičen, močno mu pade krvni tlak, postane poten in lahko izgubi zavest. Alergijski pojavi, vključno s smrtno nevarnimi, se praviloma razvijejo zelo hitro po piku, v nekaj minutah do ene ure. Bolniki, pri katerih gre le za lokalno preobčutljivost, lahko na mesto pika dajo hladne obkladke ali zaužijejo tableto antihistaminika. Po piku čebele je dobro odstraniti želo, ker s tem zmanjšamo količino vnesenega strupa. Preobčutljivi za strup žuželke morajo vedno nositi s seboj set za samopomoč, bolniki, ki so po piku že doživeli izgubo zavesti, pa tudi adrenalin v avtoinjektorju. Bolniki, ki so kdaj doživeli hudo alergijsko reakcijo, morajo ob ponovnem piku zaužiti vse tablete iz seta za samopomoč. Če se kljub temu začnejo razvijati simptomi preobčutljivostne reakcije, je nujno poiskati zdravniško pomoč.«

Ne nabirajte rož

Vsi, ki so kdaj doživeli preobčutljivostno reakcijo, naj se izogibajo situacijam, v katerih je možnost pika žuželk velika: naj ne nabirajo cvetočega cvetja, pobirajo odpadlega sadja, hodijo po travi brez ustrezne obutve in ne opravljajo športne dejavnosti na prostem brez primernih oblačil. Odsvetovana sta tudi uživanje hrane in sladkih pijač na prostem ter vožnja s kolesom ali motorjem brez uporabe rokavic in čelade. »Odsvetujemo tudi uporabo parfumov in dišečih krem za sončenje ter oblačila pisanih barv. Ob približevanju žuželke se morajo bolniki izogibati nenadnih kretenj, ob napadu večjega števila žuželk naj si poskušajo pokriti glavo z rokami ali kosom oblačila,« svetuje Danieli.

Zaščitite se

Pred piki komarjev in drugim mrčesom se lahko zaščitimo z različnimi repelenti. Naravna sredstva nam bodo tu bore malo pomagala, sklene Danieli, lahko pa se obdamo z rastlinami, ki jih čebele in ose praviloma ne marajo: »Čebelam je odbijajoč vonj poprove mete, odvrača jih tudi pikantna aroma nageljnovih žbic. Na domačem vrtu ne sadimo rož z modrimi, vijoličnimi in rumenimi cvetovi, ki so najljubše čebelje barve. Otroke obvarujemo z izogibanjem nevarnim situacijam, lahko pa jih dodatno zaščitimo z repelenti. O uporabi se velja posvetovati s farmacevtom, močnejši repelenti, tisti, ki vsebujejo več kot 30 odstotkov aktivne snovi, za nosečnice in otroke niso priporočljivi.« Ema Bubanj

 

Deli s prijatelji