PRAZNIKI

Prenajedanja krivi družba in hormoni

Objavljeno 14. december 2012 11.30 | Posodobljeno 14. december 2012 11.30 | Piše: U. S.

Čeprav bi morali od praznične mize vstati prijetno siti, mnogi obsedijo, še naprej žvečijo in si odpenjajo gumbe na hlačah.

Čeprav smo siti, se je težko upreti še enemu piškotku.

Prazniki so pred vrati, s tem pa tudi velike količine hrane, a samonadzor je izginil kdo ve kam. Vsi vemo, da je treba jesti manj in se več gibati, a se zdi, kot da to med temi dnevi ni učinkovito. Le redki si lahko zamislijo praznično mizo brez nadevanega purana, svinjine, potice in torte ter gore piškotov in dobrega vina. Čeprav je kriza, si privoščimo vsaj ob takšnih priložnostih. Prav nič ni čudnega, da se med božično-novoletnimi prazniki, kot kažejo nekatere raziskave, zredimo za od dva do pet kilogramov! Tudi zato marsikatera ženska ne mara božiča, raziskava je razkrila, da tako meni dve tretjini Britank, saj jih skrbi večji obroč okoli pasu: 67 odstotkov žensk pravi, da sovraži videz trebuha po božiču. In ne gre le za trebuh, drugi najbolj osovraženi popraznični del telesa so stegna (47 odstotkov), na tretjem mestu so boki (42 odstotkov). In še tole so pokazale raziskave: prazničnih kilogramov se zelo težko znebimo. Naše telo nam sicer vedno daje vedeti, kdaj je čas, da prenehamo jesti, ali te znake poslušamo ali ne, pa je odvisno od posameznika.

Ko jemo, se želodec napolni, nivo glukoze v krvi se spremeni, hormon grelin, ki sproža apetit oziroma lakoto, se umiri. S tem občutkom sitosti bi se moral končati (vsak) obrok, a ga ljudje pogosto zanemarimo, zlasti ko je pred nami nekaj zelo slastnega. Hrana, bogata z maščobami in kalorijami, na možgane vpliva kot kokain ali heroin, pravijo poznavalci, saj zamenja občutek praznine in sprošča. Za kopičenje prazničnih kilogramov so krivi tudi alkohol in gazirane pijače. Ne le preveč kilogramov, praznično prenajedanje pogosto povzroči tudi želodčne in prebavne težave, zdrav prebavni sistem pa je nujen za dobro zdravje. Med običajne tegobe spadajo slaba prebava, napenjanje, zaprtje, driska, bolečine v trebuhu in zgaga.

image

Lepo pogrnjena miza kar kliče.

Ključ je zmernost

Med kalorijske bombe spadajo različni nadevi, ki vpijajo maščobo, slaščice, polne (belega) sladkorja, masla in bele moke. Izogibati bi se morali predelani hrani, ki je bogata s soljo in posledično povezana s povzročanjem visokega pritiska in drugih zdravstvenih težav. Glede na to, da odrasla ženska za vzdrževanje normalne telesne teže potrebuje 2000, moški pa okoli 2700 kalorij na dan, bo že eno praznično kosilo s sladico in dvema kozarcema vina zadovoljilo dnevne potrebe organizma po kalorijah. Ključ je zmernost, a le redki zmorejo ostati pri enem obroku, zaradi družabnosti jemo od jutra do mraka, tudi ko nismo lačni. Pravi izziv ni hrana, ampak okoliščine, v katerih posegamo po njej. Hranjenje v družbi nas sprošča, ko vidimo druge jesti, jemo še mi. Tudi glasba ob kosilu ali večerji prispeva k zaužitju dodatnih kalorij, da o prižgani televiziji niti ne govorimo. Jesti moramo počasi, brez hitenja in goltanja zraka, vsak grižljaj moramo dobro prežvečiti (tako bomo prej občutili sitost) in seveda v ničemer ne pretiravati, razen v druženju z dragimi osebami.

Zakaj bi jedli več samo zato, ker so prazniki? Če že ne moremo pobegniti instinktivnemu hranjenju, ga vsaj nadzorujmo. Nutricionisti svetujejo obvezen zajtrk, s katerim prebudimo metabolizem in ga pripravimo na nadaljnje hranjenje. Ne pozabite na vodo: hidracija je pomembna za normalno funkcioniranje telesa, pitje vode je še posebno pomembno, če pijete alkohol. Seveda ni treba popiti vsega, kar je na mizi, in tudi ne pojesti. Varujte se mačka zaradi hrane; če verjamete ali ne: kar boste pojedli danes, bo vplivalo na jutrišnje počutje. Če vam predjed ne diši, počakajte na glavno jed in se držite nazaj pri sladici: dovolj bo en kos torte ali potice. Namesto visoko kalorične hrane vzemite sadje in zelenjavo, namesto že tretjega kozarca alkohola kozarec soka ali vode. Poleg tega poskrbite za gibanje: če boste sedeli doma ali pri prijateljih, boste (samo) jedli, pojdite na sprehod, najbolje po kosilu (ali večerji), z otroki ali vnuki naredite sneženega moža, če ste na snegu, se z njimi lovite in podobno. Tako boste pokurili kalorije, spodbudili prebavo in se nadihali svežega zraka.

In ko smo ravno pri otrocih: tudi oni običajno med prazniki pojedo preveč, zlasti sladkarij. Menda samo za božično večerjo pojedo skoraj štirikrat kalorij več od priporočenih! Strokovnjaki opozarjajo, da prenajedanje vodi v čezmerno težo, ki lahko ostane nekaj tednov, mesecev ali pa za zmeraj. Nutricionisti svarijo starše pred nevarnostmi tovrstnega prenajedanja, saj mnogi napačno mislijo, da bodo otroci sčasoma prerasli debelost: kar 40 odstotkov staršev pri potomcih ne prepozna težav s težo, 14 odstotkov jih trdi, da so krivi geni, 11 odstotkov pa jo pripisuje počasni prebavi. Statistika je kruta: polovica predebelih petletnikov bo v odrasli dobi debela!

Krivi so hormoni

Ne glede na to, koliko ste že pojedli oziroma kako ste siti, včasih se preprosto ne morete upreti dodatnemu kosu torte. Znanstveniki so odkrili, zakaj nekateri ljudje preprosto hrepenijo po sladki in mastni hrani, čeprav so se do sitega najedli. Študija je pokazala, da grelin, t. i. hormon lakote, spodbuja možgane, da iščejo visoko kalorično hrano, ne glede na to, koliko ste že pojedli. To odkritje torej pojasnjuje, zakaj se praznično kosilo prepogoste sprevrže v žretje do večera in zakaj bomo mnogi vendarle našli še malce prostora za košček čokolade, čeprav se nam zdi, da bomo počili. Zaradi grelina je določena hrana pač videti bolj privlačna. In prav ta hormon je kriv, pravijo znanstveniki, da si želimo mastne hrane, čeprav smo siti. Tako nam pač narekujejo možgani.
Detoksikacija

Če je bilo hrane, pijače in stresa preveč, ponujamo pomoč, s katero boste spet nežno prevzeli nadzor nad svojim telesom in odstranili vse, česar ima preveč. Zaradi alkohola preobremenjena jetra boste napolnili z vitamini z zeleno zelenjavo in rjavim rižem. Jejte solato in sadje, odlična je tudi bela riba, ne pozabite na polnozrnate izdelke. Spijte veliko vode in ji dodajte limonov sok. Namesto navadne vode si lahko občasno privoščite kokosovo vodo, tudi čaji ne bodo odveč, na primer metin ali mešani čaj za odvajanje strupov iz telesa. Namesto veliko kave (ki nase veže vodo iz telesa) si pripravite zeleni čaj, ki je bolj nežen od nje in obenem poln antioksidantov. In še: dovolj spite. Spanec deluje krepčilno, tako si bo telo opomoglo. Ne jejte vsaj tri ure, preden greste v posteljo, telo se bo v nasprotnem osredinilo na prebavljanje in ne okrevanje.

 

Deli s prijatelji