RAZISKAVA

Premalo spanja pospešuje staranje možganov

Objavljeno 06. julij 2014 18.00 | Posodobljeno 06. julij 2014 18.00 | Piše: B. G.

Ljudem, ki spijo manj kot šest ur na dan, se možgani krčijo za pet odstotkov hitreje, kar veča verjetnost senilne demence.

Zdrava količina spanja je od sedem do osem ur.

Nedavna raziskava medicinske šole v Singapurju je pokazala, da premalo spanja pri odraslih povečuje verjetnost bolezni možganov, kot sta demenca in alzheimerjeva bolezen. V študiji so znanstveniki proučevali pomembnost dobrega spanca in to, kako njegova količina vpliva na kognitivno zdravje ljudi, poroča Fox News.

Raziskava je trajala dve leti, možgane sodelujočih pa so vzeli pod drobnogled z magnetno resonanco in ugotovili, da so se tistim, ki so spali premalo, možgani krčili hitreje, kar je simptom staranja možganov.

Strokovnjaki so ugotovili, da so bili nevarnosti hitrejšega krčenja možganov izpostavljeni tisti sodelujoči, ki so spali manj kot šest ur; njim so se možgani krčili za pet odstotkov hitreje kot tistim, ki so v obdobju dveh let spali dlje. »Zdaj imamo končno dokaz, kako pomemben je spanec in kako pomembno vlogo igra pri vzdrževanju zdravja možganov,« je ob zaključeni študiji povedal glavni vodja raziskave, Michael Chee.

Deli s prijatelji