MOČNEJŠI OD ZIME

Premagajte zimsko depresijo

Objavljeno 26. december 2014 13.00 | Posodobljeno 26. december 2014 13.00 | Piše: M. F.

Vitamin C, lupinasti plodovi in sprehodi preženejo zimsko otožnost.

Zimski mraz ne sme biti izgovor za telesno neaktivnost, ki vodi v slabše počutje.

Zimska depresija je medicinsko priznana motnja in se nanaša na nihanja razpoloženja, ki se pojavljajo zgolj v zimskih mesecih. Izzovejo jo pomanjkanje sončne svetlobe, kratki dnevi in nizke temperature, pogosto pa slabo razpoloženje spremljata še utrujenost in razdražljivost. Ta oblika depresije prizadene od 10 do 20 odstotkov posameznikov, dva- do trikrat je pogostejša pri ženskah kot moških. Od zimskih mesecev za najbolj depresivnega velja januar, slabo počutje pa je mogoče premagati s spremembo nekaterih navad.

Zmanjšajte vnos sladkorja

Zlasti v zimskih mesecih je priporočljivo zmanjšati količino zaužitega sladkorja, saj kvarno vpliva na mentalno zdravje. Raziskave so pokazale, da je v državah, kjer je poraba sladkorja na prebivalca večja, več obolelih za zimsko depresijo. Strokovnjaki menijo, da sladkor zmanjšuje sposobnost obrambe možganov pred stresom in tesnobo.

Vitamin C je borec proti stresu

Pozimi je priporočeno povečati vnos vitamina C. Ta pozitivno vpliva na imunski sistem ter varuje pred prehladom in prav tako pomaga dvigniti razpoloženje. Najboljši je v naravni obliki v pomarančah, limonah, šipku, kislem zelju.

Z vadbo proti zimski depresiji

Poleg vitamina C in izogibanja sladkorju se je proti zimski depresiji najlažje boriti z vadbo. Fizična aktivnost, pa naj bo to krajši sprehod v naravi ali razgibavanje doma, spodbuja izločanje hormona sreče endorfina. Ta dviguje razpoloženje in zmanjšuje tveganje za pojav tesnobe.

Prigrizki za boljše razpoloženje

V hladnih mesecih je priporočljivo pogostejše uživanje lupinastih plodov, semen lana in lososa. Vsa ta živila so bogata z omega tri maščobnimi kislinami, ki tako kot vitamin C v telesu skrbijo za hormonsko ravnovesje ter spodbujajo razpoloženje.

Sprehod zmanjšuje tveganje za zimsko depresijo

Pomanjkanje sončne svetlobe slabo vpliva na razpoloženje in na količino vitamina D v telesu. Prav tako se zaradi temačnih dni v organizmu povečuje količina melatonina, hormona spanca, telesna temperatura je zato nižja, občutek budnosti pa slabi. Proti temu pomagajo jutranji sprehodi, ki omogočajo telesu stik z naravno sončno svetlobo in zagotovijo boljše počutje za ves dan.

Deli s prijatelji