KOTIČEK

Predstavljajte si najljubši kotiček

Objavljeno 15. avgust 2015 15.35 | Posodobljeno 15. avgust 2015 15.36 | Piše: N. M.

Vizualizacija ali usmerjeno predstavljanje je povezanost uma in telesa. Zahodnemu človeku je morda bližja kot meditacija, saj zahteva manj časa in discipline. Zato jo uporabljajo pri pripravah in doseganju rezultatov vrhunskih športnikov pa tudi pri zdravljenju – kot pot k hitrejšemu okrevanju.

Ste kdaj videli smučarko, ki se pred tekmo v mislih spusti po progi? Ste prebirali kuharski recept in ste si okusno jed tako živo predstavljali, da se vam je začela cediti slina? Poznate ljudi, ki so tako zelo prepričani o lastnem uspehu, da ga na koncu res dosežejo? Vizualizacija ali usmerjeno predstavljanje je povezanost uma in telesa. Podobna je meditaciji, vanjo pa je vključenih vseh pet čutov. Z mislimi tako lahko vplivamo na občutke in dosežemo pozitiven razplet. A počasi. Ne gre za čudežno zdravilo. Gre za pozitiven pristop.

V sodobni družbi smo ljudje vsak dan izpostavljeni stresu. Zaradi pomanjkanja časa se pogosto nezdravo prehranjujemo in pozabljamo na redno telesno aktivnost. Vzroke za mnoge bolezni tako najdemo prav v nezdravem načinu življenja. Predvsem pri nenehnem slabem počutju, ki lahko vodi v depresijo in tudi druge bolezni, tradicionalne metode zdravljenja dostikrat odpovejo in tudi zato vedno več posameznikov išče pomoč v alternativnih načinih zdravljenja. Tudi v vizualizaciji. To – pravimo ji tudi usmerjeno predstavljanje (ang. guided imagery) – je metoda, ki morda na prvi pogled spominja na meditacijo, vendar pa je zahodnemu človeku bližja, saj zahteva precej manj časa in discipline. Kot navajajo različni viri, je pri vizualizaciji ključno to, da vklopimo vseh pet čutov (vid, sluh, vonj, tip in okus) in tako dosežemo povezavo med umom in telesom. Ta aktivnost se dogaja v desni polovici možganov, ki je odgovorna tudi za čustva, intuicijo, abstraktno mišljenje in empatijo. Zato je dober znak, če se posameznik ob predstavljanju odziva emocionalno oziroma predstave doživlja čustveno.

Pri vizualizaciji se osredotočamo na namišljeno sliko v glavi in s tem dajemo navodila nezavednemu delu uma. Študije kažejo, da možgani pravzaprav ne zaznajo razlike med predstavljanjem in resničnim dogajanjem. Z mislimi ne vplivamo le na svoje občutke, temveč tudi na svoje vedenje in to, kako bomo določeno stvar naredili.

Zanimivo je, da so že leta 1920 dokazali, da vizualizacija stimulira mišice na enak način kot dejanski trening. Dražljaj potuje prek možganov in živčevja v mišice, te pa se nanj odzovejo s krčenjem oziroma določenim gibom. Zato vizualizacijo že dolgo uporabljajo pri pripravah in pri doseganju rezultatov vrhunskih športnikov – mnogokrat lahko vidimo športnike, ki so pred tekmami v svojem svetu, ko vizualizirajo svoj uspeh. Bistvo je, da um verjame, da je bil uspešen rezultat že dosežen, in temu ustrezno tudi deluje. Tako predstavljanje lahko pomaga pri gibčnosti, moči in pri izboljšanju veščin, ki so potrebne pri doseganju rezultatov v določenem športu. Možgani igrajo pomembno vlogo pri ustvarjanju naših doživetij, človeške misli je mogoče sprogramirati za dosego pozitivnih rezultatov. Svoj uspeh lahko vizualizirate na več področjih življenja ali – kot poenostavljeno pravijo – verjamete vase!

Vizualizacijo ali usmerjeno predstavljanje v zdravljenju nekateri uporabljajo kot pot k hitrejšemu okrevanju. Moč pozitivnih misli prinaša zmago. Vizualizacijo lahko izvaja vsakdo: ni treba imeti predhodnega znanja, treba si je le vzeti čas za sprostitev in vaditi. Za pomoč pri sproščanju in čim bolj doživetem predstavljanju obstajajo na tržišču tudi priročniki, ki se najbolj obnesejo v obliki zvočnega zapisa. Sčasoma tudi te »tuje« predstave vzamemo za svoje, saj jih možgani prilagodijo lastnim karakteristikam in potrebam. Za začetek pa bo morda dovolj, da si vzamemo deset minut in si predstavljamo, da smo v svojem najljubšem kotičku. Na plaži ali gorah, povsem brez vsakodnevnih tegob in skrbi. Te odmislimo, prav tako odmislimo morebitno bolečino. Ali pa si poskušamo čim bolj doživeto predstavljati, kako uspešno dosegamo zastavljene cilje na katerem koli področju v življenju. Če nič drugega, nam bo tak način razmišljanja vsekakor pomagal pri boljši samopodobi, večji samozavesti in posledično tudi pri boljšem psihofizičnem počutju. 

Deli s prijatelji