'POMLAJEVANJE'

Prebivalstvo se hoče
 starati mladostno

Objavljeno 06. oktober 2012 21.00 | Posodobljeno 06. oktober 2012 21.00 | Piše: Marija Mica Kotnik
Ključne besede: starnje koža

Po napovedih bo leta 2030 v Evropi že več kot tretjina prebivalcev starejša od 55 let, podobne ocene pa veljajo tudi za ZDA in Japonsko.

Metka Adamič poudarja skrb za svoj videz.

Procesi staranja lahko resno vplivajo na človekovo počutje in na to, kako ga dojema okolje, pravi mag. Metka Adamič, dr. med., specialistka dermatovenerologije iz Dermatološkega centra na Parmovi v Ljubljani, in dodaja, da je to verjetno osnovni razlog, zaradi katerih hočemo ženske in v današnjem času tudi moški čim dlje ohranjati mladostni videz.

»Delovna doba se daljša, potrebe po ohranjanju zdravja in mladostnega videza vodijo starejše k iskanju možnosti za izboljšanje videza in ustavitev procesov staranja. Vse več je potreb po dermatokozmetoloških posegih, posegih estetske kirurgije in kozmetičnih storitvah,« pravi.

Nad gubice

Kozmetična industrija na eni strani in napredek tako imenovane antiaging vede na drugi nam ponujata precej učinkovitega »orožja« v boju proti staranju in odpravljanju vidnih znakov staranja. Pri tem ne gre le za skrb za zunanji videz, temveč tudi za boj za ohranjanje zdravega duha v zdravem telesu, in to čim dlje. Tu se združujejo znanja z bazičnih področij medicine, interne medicine, endokrinologije, splošne in estetske kirurgije, stomatologije, dermatologije in ne nazadnje farmakologije.

»Poleg osnovnih nasvetov, ki vsebujejo zdravo prehrano, kar pomeni zadostno uživanje sadja, zelenjave, vlaknin in pitje primernih količin pijač (vode, zelenega čaja, naravnih sadnih sokov), so tukaj tudi redna in primerna rekreacija, reden in kakovosten počitek ter ne nazadnje primerna nega, prilagojena tipu kože, starosti, letnemu času in okolju (mikroklimi), v katerem preživimo večji del časa,« pojasni sogovornica. Po njenem mnenju je pomembno tudi, da se pazljivo in redno negujemo in da izberemo izdelke za naš tip kože in našo starost, ki morajo vsebovati dovolj hranljivih in vlažilnih sestavin, da z globinskim delovanjem ohranjajo kožni sijaj, njeno gladkost in čvrstost.

Nobena skrivnost ni, da kozmetična industrija ter farmakologija na tržišče uvajata številna sredstva, ki »ob redni uporabi obljubljajo preprečevanje staranja in zmanjšanje že nastalih gubic«, pravi mag. Adamičeva. V zadnjem času gre predvsem za pripravke, ki vsebujejo retinoide (tretinoin, isotretinoin, tazarotene, retinol, retinaldehid), alfahidroksi kisline, timidinske dinukleotide, antioksidante: vitamine A, C, E, betakaroten, bioflavonide. V ZDA so v zadnjem letu pravo revolucijo na področju pomlajevanja kože prinesla nova odkritja na področju molekularne biologije, ki so jih vključili tudi v negovalna sredstva. TNS recovery complex (ki vsebuje humani rastni faktor in nekatere druge elemente) v nasprotju z drugimi pomlajevalnimi sredstvi vsebuje naravne faktorje rasti, ki so jih vzgojili v laboratorijih in ki na povsem naraven način vzpodbujajo celice v koži k proizvajanju mladega vezivnega tkiva kolagenskih vlaken, elastina. Takšna sredstva upočasnijo staranje kože, popravijo poškodbe zaradi sončenja in s tem izboljšajo njeno splošno zdravje ter zmanjšajo nastanek gubic.

Pomlajuje tudi svetloba

V sodobnem vsakodnevnem vrvežu in kopici neodložljivih obveznosti, ki nam kradejo prosti čas, si večina vse bolj želi učinkovitih postopkov, ki jih lahko opravijo mimogrede, med odmorom za malico ali med koncem tedna. Takšne zahteve raziskovalce vodijo v razvijanje aparatur, ki so vse manj agresivne in še vedno učinkovite, naj omenimo frakcionirane laserje, pri katerih je celjenje bistveno krajše, vendar je treba za učinek opraviti več terapij, običajno od tri do pet, ki si sledijo v obdobju od treh do petih tednov. Laserski žarki v koži naredijo drobne, nekaj mikronov široke vrtinice, ki se že v enem dnevu prekrijejo s povrhnjico, koža pa je v globini spobujena k obnavljanju in tvorbi številnih novih elementov, kar praviloma traja več tednov, celo od dva do tri mesece.

Ena od najnovejših metod pomlajevanja je fotobiomodulacija oziroma fototerapija: razvili so jo po dvanajstih letih intenzivnega raziskovanja, tehnologija pa temelji na učinkih ozkovalovne svetlobe določene barve, ki jo oddajajo diode (light emitting diodes, LED). Svetlobni aparat proizvaja tako imenovano varno svetlobo brez radioaktivnega sevanja ali ultravijoličnih žarkov, s katero je mogoče učinkovito zdraviti akne, pomladiti kožo, pospešiti celjenje ran, zdraviti nekatere predstopnje kožnega raka in tudi nekatere vrste kožnega raka ter zaradi sonca poškodovano kožo.

In ne nazadnje, čudovite pomlajevalne učinke lahko dosežemo predvsem s kombiniranjem omenjenih metod, ki jih moramo ob dobrem poznavanju kože in dogajanja v njej prilagoditi posamezniku, njegovim željam in seveda videzu, pravi sogovornica. »V današnjem času si skorajda ne moremo predstavljati estetske ordinacije, ki ne bi vsem omenjenim postopkom pridružila še katerega učinkovitega, denimo kemični piling ter injiciranje botulinskega toksina ter polnil, kot je hialuronska kislina. Z injiciranjem polnila v kožo lahko dobesedno kiparimo na predelih obraza, hrbtiščih rok in še marsikje drugod na telesu – dopolnjujemo predele, kjer z leti zaradi prerazporeditve maščevja in zaradi delovanja težnosti in sočasne izgube elastičnosti primanjkuje volumna, ter zmanjšujemo videz gub, popravljamo drobne nepravilnosti, na primer obliko nosu in ustnic.«

Mag. Metka Adamič za konec dodaja, da poleg vseh bolj ali manj učinkovitih orožij v boju proti staranju nikakor ne smemo zanemariti skrbi za zunanji videz, še manj pa skrb za ohranjanje zdravega duha v zdravem telesu, in to čim dlje v življenju.

Deli s prijatelji