ZOBJE

Prebelite jih le pri zobozdravniku

Objavljeno 24. februar 2014 20.30 | Posodobljeno 24. februar 2014 20.30 | Piše: Da. M.

Sijajen nasmeh ni značilen le za ameriške zvezdnice, vedno več se jih za beljenje odloča tudi pri nas. Ta postopek pri zobozdravniku sklenine ne uniči.

Rezultati trajajo od šest do 12 mesecev, nato je treba beljenje ponoviti. Foto: Shutterstock

Obarvanost ni znak nezdravih zob, ni pa lepo. Zobje postanejo z leti temnejši zaradi izgube oziroma tanjšanja sklenine, ta jim namreč daje beli sijaj. Zaradi lepotnih smernic in idealov se čedalje več ljudi odloča za beljenje. »Če ima kdo željo po belem nasmehu in bo zaradi tega samozavestnejši in bolj sproščen, ne vidim razloga, da se za beljenje ne bi odločil. A moramo poudariti: za kateri koli estetski poseg na zobeh so nujni zdravi zobje in zdrave dlesni,« pravi Živa Tatalović, dr. dent. med. Zato je pomembno, da beljenje opravi zobozdravnik, saj lahko le on oceni stanje v ustih. Pacienti, ki imajo preobčutljive zobne vratove, so torej močno občutljivi za vroče in hladno, naj se ne odločajo za ta poseg. Tudi nezdravega zobovja zobozdravnik ne more beliti. »Najprej moramo zobe pozdraviti, odstraniti karies, zamenjati neustrezne zalivke, nato pa se lahko lotimo beljenja. Nikakor pa to ni možno v primeru parodontalne bolezni,« še opozarja zobozdravnica.

Strah je odveč

V ordinaciji ocenijo, kateri način beljenja je za pacienta najustreznejši. Poznamo namreč več vrst. »Pri tistem v ordinaciji, kjer postopek traja eno uro in je ključna močna zaščita dlesni, belilno sredstvo nanesemo neposredno na zobe. Drugo tehniko lahko izvajamo doma, pred tem pa v ordinaciji izdelamo opornico, v katero pacient potem sam aplicira sredstvo. Poznamo tudi lasersko beljenje, kjer laser aktivira belilna sredstva, in beljenje mrtvih zob, ko vanje vstavimo omenjeno sredstvo, postopek pa ponavljamo do želenih rezultatov,« pojasni dr. Tatalovićeva.

Pasta ne zmore vsega

Belilne zobne paste lahko odstranijo površinska zabarvanja s poliranjem in abrazivnim delovanjem, vendar ne odstranijo notranjih zabarvanj in dolgotrajnih zunanjih. 

Pred odločitvijo za beljenje se mnogi bojijo poškodovanja sklenine. Je res nevarno za sklenino? »Strah je odveč, če zobe beli zobozdravnik, saj bo poskrbel za dobro pripravo, po potrebi očistil zobni kamen, zobe speskal, opozoril na pomembnost higiene in določil redne kontrolne preglede. Pacient bo pri zobozdravniku dobil tudi ustrezna navodila po beljenju in opozorila o možnih zapletih, kot so preobčutljivost zob, razdraženost mehkih tkiv, v skrajnih primerih vnetje zobne pulpe. A vsi v 48 urah izginejo,« razloži sogovornica.


Živila, ki so barvila

Zobozdravniki boljše rezultate beljenja opažajo pri tistih, ki imajo naravno bolj rumene zobe, sploh če pacienti ne kadijo in ne pijejo kave, črnega čaja ali rdečega vina. Pri tistih, ki to počnejo, se učinek beljenja hitreje izgubi, zobje so kmalu spet zabarvani. Tudi po beljenju je najpomembneje, da pacient od dva do tri tedne ne uživa hrane in pijače, ki povzroča obarvanost zob. »Poleg omenjenih vzrokov rumenih zob so tu še borovnice, borovničev sok, kakav, špinača, črni ribez, rdeča pesa. Vsa ta živila povzročajo obarvanost zob,« našteje zobozdravnica, ki opaža, da je zanimanje za beljenje vedno večje, predvsem med mladimi in srednjo generacijo. 

image
Priprava v ordinaciji je ključna za najboljše rezultate beljenja, poudarja Živa Tatalović, dr. dent. med. Foto: osebni arhiv

 

Deli s prijatelji