NAPITEK

Pravzaprav kosilo

Objavljeno 28. februar 2012 12.15 | Posodobljeno 28. februar 2012 11.03 | Piše: Melita Meršol

Zaradi naglega načina življenja in sodobnih navad prehranjevanja so v zadnjem času zelo priljubljena kosila, ki so pravzaprav napitki iz sveže iztisnjene sezonske zelenjave in sadja.

Za napitke vselej izberemo sveža živila. Foto: Shutterstock

Pomembna je njihova priprava. Navadni sokovniki, ki delujejo po načelu centrifugiranja, so manj primerni kot tako imenovane polžaste stiskalnice za sok. Te sadje ali zelenjavo najprej grobo nastrgajo, nato pa pri nizkem številu obratov iztisnejo. Pametno je, da sokove dobro »prežvečimo«, saj niso pijača, temveč z bioaktivnimi snovmi bogata hrana. Za napitke vselej izberemo sveža živila. Sok, ki ga iztisnemo z dobrim sokovnikom, skoraj v celoti ohrani vse zdravilne lastnosti sadja in zelenjave. Za dobro jutro in dobro presnovo je najboljši napitek iz roza grenivke. Marsikdo pa ne mara nekaterih vrst sadja in še zlasti zelenjave. S pripravo svežega soka zato prevladujočemu okusu dodamo tudi manj všečne, a toliko koristnejše sestavine in tega izbirčnež niti opazil ne bo. Če le imamo možnost, izbiramo biološko pridelana živila, zlasti ko želimo sadje in zelenjavo z užitno lupino, ki ima bogato hranilno vrednost. Napitek spijemo ali uporabimo takoj, saj nekatere vitamine svetloba in zrak uničita. Če ga moramo shraniti, pa mu dodamo nekaj kapljic limone, s čimer izboljšamo konzerviranje.

Sezonska zelenjava

Najbolje je, da prvo lakoto potešimo s sveže iztisnjenim zelenjavnim sokom. V sokovnik lahko načelno vržemo katero koli vrsto zelenjave, v praksi pa se najbolje izkažeta sočnejša korenasta in listnata. Predvsem korenček, rdeča pesa, kumare, koleraba, solata in špinača. Prehransko najmočnejša sezonska zelenjava je pridelana v domačem okolju.

Kakovosten rudninski napitek lahko pripravimo tudi iz krompirja, ki je imeniten proti želodčnim težavam. Zdravilno, ne pa tudi okusno je zelje, katerega sok je podobno kot krompirjev odlično sredstvo proti želodčnim razjedam. Podobno velja še za sok repnih listov, ki vsebuje približno enkrat več kalcija kot kravje mleko, sok repe, redkvic in redkve pa je sicer zelo močan, vendar blagodejen za sluznico, predvsem dihal. Vse naštete blagodejne, toda ne preveč okusne sokove mešamo s korenčkovim, ki naj ga bo za približno tri četrtine celotne količine. Sploh je korenčkov sok razred zase, saj je med vsemi najbolj piten in prijetnega, sladkega okusa.

Priprava

Okusni in pitni samostojni sokovi so še kumarični, solatni in deloma tudi kolerabni. Špinačo mešamo s korenčkom, ki naj v kombinaciji prevladuje, kar velja tudi za drugo zeleničje, ki je sicer zelo zdravo, vendar manj prijetnega okusa. Rdečo peso pa mešajmo s približno enako količino korenčka ali bolj kislih jabolk. Sok je okusen, zato ga zlahka spijemo malce več, kar pospeši delovanje prebavil. Zelenjavo vedno dobro operemo. Rdečo peso, kolerabo in redkve olupimo. Sokove pripravljamo sproti – so izjemno bogat vir rudnin, vitaminov, karotenoidov, flavonoidov in tudi klorofila. Po njem se počutimo polno in krepko. Pametno je, da jih dobro »prežvečimo« in popijemo počasi, saj niso pijača, temveč močna, z bioaktivnimi snovmi bogata hrana.

Sveže iztisnjeno

Vsak odmerek soka za vsak obrok sveže iztisnemo s sokovnikom in ga takoj zaužijemo. Vsako sekundo, ko stoji, se zaradi svetlobe in kisika (oksidacija) iz njega izgubijo dragocene sestavine. Kako hitro poteka ta uničevalni proces, najnazorneje vidimo na sveže nastrganem jabolku, ki se takoj obarva rjavkasto. 

Deli s prijatelji