ZA TELO

Pravi obraz bolečine

Objavljeno 02. januar 2012 17.00 | Posodobljeno 02. januar 2012 17.00 | Piše: E. B.

Discoveryjevi strokovnjaki so pripravili seznam bolečin, ki ji nikoli ne gre zanemariti, saj lahko opozarjajo na hudo obolenje.

Nekatere bolečine ne pokažejo takoj izvora, zato jih ne gre zanemariti! (Foto: Shutterstock)

Kaj pomenijo bolečine v spodnji čeljusti, mečih, medenici? Zakaj nam je zaspala noga, čeprav nismo dolgo sedeli v istem položaju? Kaj vse lahko pomenijo boleči sklepi?

Vsakdo je verjetno že kdaj izkusil močno, nenadno, a nepojasnjeno bolečino, ki je, potem ko je presenetila in verjetno pošteno prestrašila, tudi skrivnostno izginila in se morda še dolgo ali pa celo nikoli več ni ponovila. In čeprav takšne bolečine v številnih primerih ne zahtevajo poti na urgenco, še ne pomeni, da jih gre povsem zanemariti. Če se vrnejo, nas namreč lahko prizadenejo v hujši obliki, slej ko prej pa razodenejo tudi svoj izvor in namen, torej bolezen, na katero so pravzaprav opozarjale. Katerih redkih bolečin nikoli ne gre odpisati, češ da so nepomembne, lahko pa zakrivajo hudo, morda celo usodno bolezen? Zanimiv seznam so sestavili Discoveryjevi strokovnjaki.

Čeprav nas na težave s srcem običajno opozorijo neprijetni občutki v prsnem košu, ne smemo pozabiti, da srčni napad lahko napovedo tudi bolečine v drugih predelih: denimo, v spodnji čeljusti! In ker tam ni prav veliko očitnih razlogov za nenadne težave, je smiselno pomisliti, da je morda ogroženo prav zdravje srca, sploh če je to šibko še pri kom drugem v družini, na nevarnost pa lahko opozarjajo še bolečine v ramenu in roki, trebušni votlini in celo grlu. Nad bolečinami v hrbtenici verjetno stoka največ ljudi po svetu z razlagami, da so utrujeni, spijo na neustreznem ležišču, vse dni presedijo za računalnikom, si ne vzamejo časa za gibanje ali pa nepravilno opravljajo težaška dela. In ker so te bolečine tako pogoste, jih po večini tudi sprejmemo kot nenevarne, saj nam je vzrok zanje tako zelo očiten. Ali pač? Bolečine v spodnjem predelu hrbtenice, denimo, so zelo pogost kazalnik težav z ledvicami: lahko opozarjajo na ledvični kamen, vnetje, morda celo tumor.

Če smo se nabasali z ne ravno svežim in zdravim obrokom, bolečina v želodcu ni nikakršno presenečenje, podobno občutimo tudi, ko hrano hlastamo in je zaužijemo preveč ali pa če k mizi sedemo izčrpani in nervozni. A drugih bolečin v trebušni votlini nikakor ne gre zanemariti: ta del telesa je izjemno dejaven in vedno zaposlen, zato izvora nelagodja ni težko odkriti. Lahko so krivi ledvice, pljuča, jetra ali pa maternica. Če boli nižje in desno, je morda vnet slepič, če zgoraj desno, je lahko kriv žolčnik. Če se bolečini v zgornjem delu trebuha pridruži še pritisk v hrbtenici, nas lahko upravičeno zaskrbi vnetje trebušne slinavke. Se za tegobami skrivajo prebavne težave, morda zaprtje? Nič kaj zastrašujoče, a vseeno vredno pozornosti!

Noge so spletišče arterij in ven

Bolečino v mečih poznajo vsi tisti, ki pogosto telovadijo ali pa se vsaj občasno odpravijo v hribe. A ko izvora ne moremo pripisati fizičnemu naporu, je treba težave obravnavati skrajno resno. Noga je namreč spletišče arterij in ven, ki prenašajo kri od srca do mišic in obrnjeno, takrat pa lahko iz več razlogov nastane krvni strdek, ki povzroči vensko trombozo. In če strdek uide in odpotuje po telesu navzgor, lahko doživimo embolijo, denimo v pljučih, ali pa celo možgansko kap.

Ko dolgo sedimo s prekrižanimi nogami, radi potožimo, da nam je en ud zaspal, na kar nas opozarja mravljinčast in oslabljen občutek. Ta izgine kar hitro, takoj ko začnemo zaspalo nogo premikati, saj tako znova spodbudimo krvni pretok. A če se občutek pojavlja pogosto oziroma tudi takrat, ko ga ne moremo pripisati nerodnemu položaju, ga lahko razumemo kot opozorilo za poškodbo živca, ki jo lahko povzročijo tudi sladkorna bolezen, zloraba alkohola, pomanjkanje vitamina B 12 in različna vnetja, običajno pa zahteva specialistično obravnavo. Mravljinčenje, pekoč občutek in otopelost v udih so torej znaki, ki jih nikakor ne gre zanemariti, če zanje ne najdemo neposrednega vzroka!

Gospodje, nikoli ne gre skrivati bolečine v modih, niti blage! Zelo pogosto namreč opozarja na hujše obolenje, denimo dimeljsko kilo ali raka. Morda je poškodovan ali zamotan semenovod, morda gre za orhitis ali vnetje testisov, epididimitis oziroma vnetje obmodka, varikokelo ali razširjenje venskega pleksusa, ki testise oskrbuje s krvjo, spermatokelo ali oteklino oziroma cisto na testisu, ki nastane in se razširi zaradi neprehodnega semenskega kanalčka. Torzija je eden od zelo pogostih vzrokov za bolečine v modih: je zasuk moda, ki je posledica dolgotrajnega ali nenadnega intenzivnega fizičnega napora.

Če bolečina zaslepi pogled, ukrepajte

Za glavoboli zelo pogosto tožimo, a jih brez posebnega raziskovanja tudi najhitreje odpišemo. Toda, ko je bolečina tako močna, da nam skorajda zaslepi pogled, je skrajni čas za ukrep, kajti zelo verjetno se približuje možganska kap ali prehodni ishemični napad. Na njiju pa lahko opozarjajo tudi nekateri drugi simptomi, kot so vrtoglavica, izguba ravnotežja in težave s hojo, govorom in motoriko, ki si vedno zaslužijo zdravniško pozornost.

Dame, bolečina med spolnim odnosom, sploh v predelu medenice, je lahko znak pelvičnega vnetja! Na to morajo biti pozorne predvsem uporabnice tamponov, ki z zanemarjanjem navodil glede njihove uporabe tvegajo hude bakterijske okužbe, te pa lahko povzročijo celo neplodnost. Na vnetje opozarja še pogosto uriniranje, zgodnje odkrivanje pa omogoča preprosto antibiotično zdravljenje, pri zapletih je namreč potrebna celo operacija. Bolečine v medenici pa lahko povzročajo tudi ciste: te pogosto same izginejo, a jih kljub temu ne gre zanemariti.

Sklepi pogosto bolijo zaradi osteoporoze, morda artritisa ali celo revmatoidnega artritisa, a boleče kosti imajo lahko tudi povsem drugo in nepričakovano ozadje. Denimo, lupus, ki nase opozarja še z utrujenostjo, izpadanjem las in vročino. Pa hepatitis, ki prizadene jetra, a bolijo tudi sklepi. Ošpice in norice ravno tako rade prizadenejo kosti. Morda pa se vas loteva, kar je za ta letni čas tudi povsem običajno, gripa! 

Deli s prijatelji