ZAŠČITA

Pozornost na klope naj bo prisotna ves čas

Objavljeno 08. maj 2015 11.00 | Posodobljeno 08. maj 2015 11.00 | Piše: M. F.

Drobna in komaj opazna živalca lahko za vedno spremeni življenje, zato se pred odhodom v naravo vedno zavarujte.

V naravo nikoli brez zaščite.

Čeprav so klopi prisotni skoraj vse leto, saj njihova aktivacijska temperatura znaša 4,5 stopinje Celzija in v celinski Sloveniji živijo do nadmorske višine 1000 metrov (na Primorskem do 1250 metrov), se o njih največ govori spomladi. Prav tedaj so namreč najaktivnejši.

Brez panike

Če na sprehodu po parku, travniku ali gozdu na sebi opazite klopa, nikar ne paničarite. Tudi na področjih, ki veljajo za žarišča okuženosti z boreliozo in s klopnim meningoencefalitisom, niso okužene vse živalce. Zlasti pred klopnim meningoencefalitisom je sicer najučinkovitejša zaščita cepljenje, proti boreliozi pa cepiva ni in so zato v zaščiti pred njo ključni nekateri ukrepi, ki jih velja v času aktivnosti klopov upoštevati.

Dolgi rokavi so obvezna oprema

Ko se odpravite v naravo, so dolga oblačila obvezna oprema. Tudi hlače naj bodo dolge in zatlačene v nogavice. Oblačila naj bodo svetla, tako boste klopa na njih hitro opazili.

Repelenti

Repelenti oziroma sredstva za zaščito pred klopi delujejo nekaj ur, odvisno od časa, ki je naveden na njihovi embalaži. Nanesite jih na odkrite dele telesa in nanos ponovite vsaki dve uri oziroma v skladu z navodili proizvajalca.

Samopregled

Čeprav ste zaščiteni s cepljenjem in ste na sprehodu uporabili repelent, po vrnitvi domov slecite oblačila in se dodobra preglejte. Pozorni bodite zlasti na področje pod lasiščem in na pregibe telesa (za ušesi, koleni, komolci, prepone, pazduhe).

Pinceta pomaga

Če ste klopa spregledali in se je prisesal na vaše telo, ga odstranite s posebno pinceto za odstranjevanje klopov, uporabna pa je tudi povsem običajna, ki jo sicer uporabljate za puljenje dlačic. Klopa z njo primite kar najbliže koži in povlecite navzgor. Pazite, da ne poškodujete njegovega telesa. Če prisesanega klopa odstranite dovolj zgodaj, je možnost okužbe manjša.

Če se strga

Če se klop pri odstranjevanju strga in v koži ostane njegova glava, se tveganje za okužbo ne poveča, poveča pa se tveganje za vnetje. Poskušajte jo odstraniti z iglo ali poiščite pomoč zdravnika.

Ne dušite ga

Klopa nikoli ne mažite z alkoholom, oljem ali drugo maščobo. Ob hitri smrti se mu namreč izprazni trebušna votlina in tako okužbo prenese na svojo žrtev, če je seveda okužen. Odstranjenega klopa stisnite med koščkoma papirja. Tako boste preprečili stik s kožo in z morebitno okužbo.

Informirajte se o simptomih

Ko klopa odstranite, mesto premažite z antiseptikom. Spremljajte stanje telesa. Ob prvih simptomih meningitisa (glavobol, bruhanje, bolečine v vratu, vročina) ali borelioze (rdeči madeži kjer koli na telesu, ne zgolj na mestu vboda) obiščite zdravnika.

Deli s prijatelji