SEČILA

Pozor, črevesne bakterije na pohodu

Objavljeno 29. maj 2012 14.45 | Posodobljeno 29. maj 2012 14.45 | Piše: Klavdija Miko

Približno polovica žensk ima v življenju vsaj eno simptomatsko okužbo. Več kot desetina antibiotikov se predpiše zaradi vnetja sečil.

Najpogostejša zdravljena okužba sečil je okužba mehurja ali akutni cistitis.

Sabina Senčar, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, odgovarja tudi, zakaj okužbe sečil največkrat prizadenejo ženske.

Zakaj okužbe sečil največkrat prizadenejo ženske?

To je zelo pogosta okužba pri ženskah, redka pri moških, in ima velik pomen pri otrocih in nosečnicah. Glede na to, da so vzrok zanjo v večini primerov črevesne bakterije, je razumljivo, da so ženske zaradi krajše poti med zadnjično odprtino in sečnico bolj ogrožene kot moški. Okužba se lahko širi iz sečnice naprej v mehur in v najslabšem primeru pripelje do vnetja ledvic. Bakterijske okužbe sečil so pogostejše pri otrocih in mladih ženskah.

Uroinfekti ne povzročajo težav samo v hladnejših mesecih, kajne?

Običajno so bakterijske okužbe sečil pri ženskah povezane z več dejavniki, ki pospešijo kolonizacijo in prenos okužbe. Prenos okužbe po kratki ženski sečnici je preprost. Pospešijo jo spolni odnos, hormonsko odvisna atrofija nožnične sluznice, sistemska uporaba antibiotikov za nevrološke okužbe, tudi sladkorna bolezen ali kamenčki v sečnici ali sečevodih. Nosečnost tudi povečuje možnost uroinfekta. Povešen mehur ali maternica pripomoreta k pogostejšim okužbam sečil v rodnem obdobju in pozneje. Nikjer še nisem zasledila dokazov, da bi hladnejši meseci pomembno vplivali na pogostost okužb sečil. Prej nasprotno. Poletni meseci so celo večkrat omenjeni pri okužbah mehurja. Morda je to odvisno od boljših, vlažno-toplih razmer, zaradi potenja, plavanja v oporečnih vodah, celo živahnejšega spolnega življenja v poletnih mesecih.

Omenili ste, da so najpogostejše povzročiteljice okužbe sečil bakterije ...

Daleč najpogostejši krivec je patogena črevesna bakterija E. coli. Tiste, ki še povzročajo okužbe sečil, so enterokoki, stafilokoki in druge. Včasih so prevladovale okužbe z gonokoki (gonoreja), a so danes redkejše.

Je potrebna posebna skrb, če se okužba sečil pojavi v nosečnosti?

V nosečnosti velja posebna skrb pri odkrivanju okužb sečil in preprečevanju širjenja okužbe iz mehurja na ledvice. Takrat so okužbe sečil pogostejše. Praviloma naredimo natančno bakteriološko preiskavo, tudi kadar gre za asimptomatsko okužbo. Okužba se bo pri nosečnici prej razvila v okužbo ledvic. Uroinfekt lahko povzroči prezgoden razpok plodovih ovojev in prezgodnji porod.

Kako prepoznamo vnetje?

Po značilnih simptomih in znakih: občutek tiščanja na vodo ponoči in podnevi ter s tem povezano pogosto uriniranje. Bolečine pri uriniranju in bolečina nad sramno kostjo, občutljivost za dotik v predelu mehurja so znaki akutnega vnetja mehurja. Včasih se urin obarva s krvjo ali ima zelo neprijeten vonj. Pri naštetih simptomih ali znakih je dobro obiskati zdravnika.

Kako poteka zdravljenje?

Vnetje mehurja začnemo zdraviti takoj, četudi ne poznamo povzročitelja. To pomeni, da izberemo antibiotik, ki bo deloval na potencialno najpogostejšega povzročitelja ali pa bo imel čim širši spekter delovanja. Vedno je treba pred uvedbo terapije vzeti vzorec urina in na kulturi ugotoviti povzročitelja. Hkrati se ugotavlja občutljivost določene bakterije za antibiotike. Ko dobimo rezultat preiskave, lahko antibiotik zamenjamo z ustreznejšim. Čakanje na izvid traja več dni in v tem času zdravljenje začnemo empirično.

Ali se lahko do določene meje sami zavarujemo pred vnetjem sečil?

Vedno lahko sami največ naredimo za preprečevanje okužb sečil. Pravilna higiena lahko zmanjša kolonizacijo patogenih bakterij. Uporaba toaletnega papirja za brisanje anogenitalnega predela naj bo v smeri stran od sečnice. Pijte nesladkane pijače in pijte zadostne količine vode.

Ali obstaja živež iz domače lekarne, ki blaži blage okužbe sečil? Denimo, napitek iz brusnic?

Zdravljenje vzroka za okužbo je pomembnejše kot vsi pripravki iz domače lekarne. Za brusnični sok sem slišala od svoje babice, a ga nisem predpisala še nikomur. Prisegam na vodo in nesladkani čaj.

Deli s prijatelji