NEGA

Poziv za izdatnejšo skrb

Objavljeno 31. oktober 2012 20.00 | Posodobljeno 31. oktober 2012 20.00 | Piše: Melita Meršol

Hladni meseci na obzorju kličejo k izdatnejši skrbi za telo.

Pravilno nanašanje kreme na obraz je lahko tudi masaža, s katero poleg vlažnosti ohranjamo prožnost kože.

Koži lahko pomagamo ohranjati maščobo in vlažnost z negovalnimi mazili, ki nimajo dodanih konzervansov in dišav. Pred vetrom in mrazom pa je treba ustrezno zaščititi tudi lase. Koža ima zelo pomembno obrambno funkcijo, ki preprečuje škodljivim snovem prodor v organizem. Za obraz je zato primerna nekoliko bolj mastna krema od običajne, ki močneje zavaruje pred mrazom in vetrom. Težave s suho kožo ublažimo tudi z oljnimi kopelmi, ki vsebujejo prijazne maščobne kisline, kožo varujejo in je ne dražijo. Pri izbiri kozmetičnih izdelkov moramo biti vedno pozorni, da nimajo dodanih konzervansov in dišav, ki bi povečevali možnost razvoja morebitnih alergij. Izberimo tudi primerna sredstva za zaščito rok in ustnic ter jih imejmo vselej v torbici.

Zaščita kože

Koži torej lahko pomagamo ohranjati maščobo in vlažnost z rednim nanašanjem negovalnih mazil. Obraz večkrat oskrbimo z vlažilno hranilno masko, ki naj bo zeliščna. Zaščitimo se s pokrivali, šali in z rokavicami, predvsem pa moramo piti dovolj vode, da preprečimo izsušitev. Pravilno nanašanje kreme na obraz je lahko tudi masaža, s katero poleg vlažnosti ohranjamo prožnost. Posebno nego je treba pozimi nameniti tudi vratu, ko je zrak suh in hladen, visoki ovratniki, puliji in šali pa še dodatno izsušijo kožo. Uspešna zaščita pred

Postanite oboževalec rubrike Stil na facebooku.

zimskimi dejavniki je tudi tekoči puder, ki ga nanesemo čez negovalno kremo. Tanka plast je priporočljiva, saj poveča zaščito pred neprijetnimi zunanjimi vplivi. Posvet s kozmetičarko ali z dermatologom, ki glede na tip kože priporočita ustrezne izdelke, naj ne bo odveč.

Namig: karitejevo maslo je izjemno dobra sestavina v različnih kozmetičnih preparatih za nego suhe kože, še posebno v mrzlih dneh.

Skrb za roke

Med bolj izpostavljene dele telesa spadajo roke in za začetek imejmo v torbici vedno kakovostno kremo, ki vlaži, neguje in varuje pred zunanjimi vplivi, kot sta mraz in veter, ki močno izsušujeta in s tem postarata kožo. Namažimo se vsakič, ko se spomnimo ali otipamo tubo, in mimogrede opravimo masažo rok. Enkrat na mesec si privoščimo strokovno manikiro v salonu, kjer bodo poskrbeli še za nohte in jih pravilno skrajšali, popilili ter modno nalakirali. Tudi doma večkrat uporabimo pilico za poliranje, saj to izboljša dotok krvi in kisika v koren nohta.

Namig: občasno privoščimo rokam blagodejno kopel: na krhlje narežemo limono in jo pustimo nekaj ur v hladni vodi. Nato jo iztisnemo, sok precedimo in ga dodamo v posodo, ki jo prej napolnimo s toplo vodo. V limonovi kopeli se lahko razvajamo največ 20 minut.

Posebna nega

Ustnice so zelo občutljiv del, ki zahteva posebno nego. Rožena plast je namreč izjemno tanka in ustnice so zaradi povečanega izhlapevanja vode in majhne koncentracije zaščitnih lipidov na površini nenehno izpostavljene izsuševanju in poškodbam. Nanje delujejo zunanji agresivni dejavniki (mraz, sonce, veter, centralna kurjava) in tudi mehanske poškodbe, zato jih je treba redno vlažiti in znova ustvarjati zaščitno pregrado. Pri izbiranju negovalnega izdelka moramo biti pozorni, da vsebuje sestavine, ki obnavljajo zaščitno plast ustnic in zadržujejo vodo v njih. Priporočljivo je, da spodbuja nastajanje kolagena, saj ta vrača prožnost suhi in razpokani koži. Negovati jih je treba vsak dan (preventiva pred izsušitvijo), po potrebi večkrat, še zlasti pri gibanju na prostem.

Namig: učinkovito sredstvo za zaščito ustnic vsebuje parafin, vosek, kakovostna olja, vitamina A in E, zadnji nevtralizira proste radikale.

Uporabimo puder

Nekatere zaščitne kreme so glede na vrsto kože koristne predvsem na mrazu, v ogrevanih prostorih pa so lahko pretežke in povsem neustrezne kot podlaga za ličenje. Zatorej je treba najprej izbrati ustrezno vlažilno kremo, čez pa nanesemo puder, ki prav tako varuje in vlaži. Prekrije jo z zelo finim filmom, ki daje povsem naraven videz, hkrati pa zasenči drobne nepravilnosti. Pod očmi ne mažimo pudra, temveč ga vtapkajmo v kožo s konicami prstov. Kakovosten puder vsebuje vitamina E in A ter delež hialuronske kisline, ki dobro veže vodo in jo počasi sprošča ter tako ves dan intenzivno vlaži.

Namig: naravni mineralni puder ne maši por, koži omogoča dihanje in odpravlja občutek suhe kože.

Obloga za lase

Poleg pravilne prehrane, ki mora vsebovati dovolj vitaminov A in C ter vitamine B-kompleksa, je treba za lepe lase piti veliko vode ali zelenega čaja. Zlasti pri mastnih laseh se je treba izogibati praženi hrani, škrobu in sladkim jedem. Suh in ogrevan zrak v prostorih, megla, smog in vlaga jih dodatno uničujejo. Zelo koristni so masaža lasišča, ki pospešuje prekrvitev, blagi šamponi brez dišav oziroma naravna sredstva za nego in izboljšanje strukture las, obilo spanja, vitaminski napitki in redno gibanje. Pri zimskih nadlogah so zelo dobrodošle oljne obloge. Uporabimo lahko olivno, avokadovo ali mandljevo olje. Namaščene lase pokrijemo s plastično vrečko in ovijemo v brisačo ter pustimo delovati vsaj dve uri. Oblogo – naredimo si jo najmanj dvakrat na mesec – dobro speremo in umijemo z blagim šamponom. Če imamo prhljaj ali trde lase, lasišče masirajmo s krožnimi gibi z ricinusovim oljem, vsem pa dobro dene tudi maska iz dveh rumenjakov in čajne žličke medu.

Namig: vsak dan pojejmo košček kvasa, najbolje zjutraj na tešče. 

Deli s prijatelji