NA POT

Potovalne tegobe reši seznam pred potjo

Objavljeno 18. april 2015 20.00 | Posodobljeno 18. april 2015 20.00 | Piše: Melita Meršol

Zdravniška pomoč na potovanjih največkrat ni hitro dostopna, zato si moramo pred odhodom narediti seznam in si nato priskrbeti nujne izdelke za primere slabosti, prebavnih motenj, povišane temperature, pikov mrčesa, alergij.

Proti slabosti na daljši poti z avtom mnogim pomaga stari babičin recept: kokakola in slane palčke bobi.

Zdravniška pomoč na potovanjih največkrat ni hitro dostopna, zato si moramo pred odhodom narediti seznam in si nato priskrbeti nujne izdelke za primere slabosti, prebavnih motenj, povišane temperature, pikov mrčesa, alergij. Seveda ne smemo pozabiti na škatlice zdravil, ki jih moramo jemati vsak dan. Ne dovolimo si kvariti dopustniškega veselja. Srečno na pot! Med najpogostejše popotniške nadloge sodijo slabost med dolgo vožnjo, prebavne težave zaradi drugačnega, nižjega higienskega standarda v tuji državi ter piki mrčesa. Na območjih z večjim tveganjem moramo zelo skrbno izbirati hrano in piti samo ustekleničeno vodo ter se izogibati uživanju surove zelenjave. Preventivno se namažimo ali popršimo s sredstvi, ki varujejo pred piki, in ne nazadnje ne pozabimo tudi na zaščitne sončne kreme.

Načrtovanje

Kot rečeno, si najprej napišimo seznam, ki naj bo seveda prilagojen krajem, ki jih nameravamo obiskati. To pomeni, da za hribe ne bomo potrebovali, denimo, tablet proti malariji. Kar po spletu se tudi dodatno zdravstveno zavarujmo za pot v tujino – s tem bomo imeli krite nujne stroške, ki lahko nastanejo kot posledica novonastale bolezni ali poškodbe. Na izbiro so posamezna, družinska ali skupinska zavarovanja. Na seznam dodajmo tudi sončna očala, rezervne kontaktne leče, če jih uporabljamo, tablete, ki jih jemljemo pri avtoimunskih boleznih, razkužila, prvo pomoč z obliži, hladilno mazilo, pinceto, švicarski nožiček, ki vsebuje tudi škarjice, ter vžigalice, ki vedno pridejo prav.

Med vožnjo

V popotniški lekarni naj ne manjkajo tablete proti slabosti in bruhanju med vožnjo z avtom, ladjo ali letalom. Dobro je imeti tudi analgetike proti glavobolu, zobobolu in drugim bolečinam ter za zniževanje povišane telesne temperature kakor tudi zdravila pri prehladu ali bolečem grlu, ki delujejo antiseptično. Mazilo z izvlečkom divjega kostanja bo pomagalo pri bolečih in oteklih nogah, ki se pojavijo po dolgotrajni hoji ali sončenju, pri vnetjih ali alergijah so koristne kapljice za oči, prav tako tiste, ki iz nosu očistijo droben pesek. Če na bazenu staknemo glivice med prsti na nogah, bo dobrodošlo antimikotično mazilo, značilnim mehurčkom na ustnicah, ki jih povzroča virus herpesa simplexa, pa bomo uspešno kos z virustatikom. Resda imajo nekateri pomisleke, a preverjeno drži, da proti slabosti na daljši poti z avtom ali avtobusom pomaga babičin recept: kokakola in slane palčke bobi. Presoja je seveda prepuščena posamezniku!

Previdnost pred povzročitelji

Pred najbolj nadležnimi tegobami, kot so prebavne motnje in želodčne težave, ki nas – zaradi drugačnih razmer, kot so doma – zelo rade doletijo na dopustu, se žal ne moremo preventivno obvarovati s cepljenjem. Zato je na prvem mestu previdnost, da ne pridemo v stik z bakterijskimi ali virusnimi povzročitelji. Izdatneje skrbimo za osebno higieno in smo preskrbljeni s pripomočki, kot so razkužilo, mokri intimni robčki, toaletni papir. Za vsak primer imejmo pri roki tudi rehidracijski prašek za pripravo raztopine za nadomeščanje izgubljenih elektrolitov pri hujših driskah. Če smo nagnjeni k zaprtju, pa ne pozabimo na odvajalne tablete, čaje, sirupe ali svečke (za otroke). Težave zaradi uživanja mastne in preveč začinjene hrane pa najbolje omilijo antacidi in zdravila proti zgagi ter bolečinam v želodcu.

Ko nas piči ali ožge

Poleg repelentov v pršilih in mazilih nas bodo pred piki komarjev, os, sršenov, pajkov in drugega mrčesa obvarovali dolgi rokavi, za miren spanec v šotoru si lahko kupimo tudi mrežo za zaščito pred nadležnimi krvosesi. Upoštevati pa moramo tudi dejstvo, da komarji najbolj sitnarijo ob stoječih vodah, zgodaj zjutraj in ob sončnem zahodu ter najbolj ponoči. Sicer nam ob ugrizih oziroma pikih utegnejo koristiti antihistaminiki (tudi pri alergijah na sonce) in mazila s hidrokortizonom, ki zmanjšujejo otekline, srbenje in ublažijo alergijske izpuščaje. Da bi preprečili opekline, ki lahko zares grdo zagrenijo počitnice, pa sta ključni omejitev časa, ki ga bomo preživeli na soncu, in uporaba ustrezne zaščite. Priskrbimo si sredstva za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem, ki ga postopoma znižujemo. In če se odpravljamo v kraje, kjer v bližini ni lekarne, nikar ne pozabimo na hladilna mazila za nego in zaščito opečene kože. Priporočljiv je blagodejni gel aloe vere; nanesemo ga lahko tudi na rane, ki jih staknemo pri padcih, ali na ureznine.

Če zaboli zob

Zobobol se pogosto najraje prikrade brez napovedi in nam lahko povsem uniči počitnice. Seveda bi morali takoj pohiteti k zobozdravniku, a kako si pomagati, če smo daleč od doma? Zdravila proti bolečinam so seveda samo prva pomoč – najbolj pa se obnesejo tista, ki vsebujejo ibuprofen, ki hkrati zmanjšuje še vnetje. Pomaga tudi, če k obrazu, kjer nas boli, pritiskamo hladen obkladek, ki zmanjša otekanje. Glavo poskušajmo držati pokonci, v kozarcu tople vode raztopimo žličko soli ter sperimo ustno votlino. Dobro je, če medzobne prostore še bolj skrbno kot sicer očistimo z nitko. Tudi če nas bo zob naslednji dan nehal boleti, se ob prihodu domov nemudoma naročimo za pregled pri svojem zobozdravniku. Boleč zob je bil namreč lahko celo simptom resnejše bolezni, tudi srca. 

Deli s prijatelji