NA POT

Potovalna lekarna

Objavljeno 22. junij 2013 18.00 | Posodobljeno 22. junij 2013 18.00 | Piše: M. M. K.

Preden se odpravimo na pot, na počitnice, se velja dobro pripraviti, da bomo res uživali, ne pa se ukvarjali z boleznijo ali okužbo.

Gaze, obliži, razkužilo, tablete proti bolečinam: vse to vzemite s sabo na pot.

Marsikatero nevšečnost lahko preprečimo sami in ne potrebujemo zdravil, če se držimo pravil, spoštujemo navade države, v katero se odpravljamo, ter upoštevamo pravilo 4 F in 4 S. Prišel je čas dopustov in potovanj, na katerih bomo lahko izpostavljeni nalezljivim boleznim in okužbam, zato je dobro, kot pravijo strokovnjaki potovalne medicine, da se na pot dobro pripravimo. Poiščimo nasvete svojega zdravnika in ne pozabimo na potovalno lekarno, ki potniku ne sme biti v breme, ampak naj bo izhod v sili, kadar ustrezne zdravstvene oskrbe ni mogoče dobiti pravočasno.

»S pravočasno in pravilno zaščito lahko preprečimo bolezni, ki pomenijo resno grožnjo za naše zdravje, vendar se pred potovanji pravilno zaščiti manj kot pet odstotkov Slovencev,« pravi zdravnica Mojca Miholič iz zdravstvenega doma za študente v Ljubljani in dodaja, da se pred odhodom še vedno zaščiti premalo ljudi, na kar opozarjajo številni strokovnjaki potovalne medicine.

V letu 2011 je po statističnih podatkih potovalo okrog 60 odstotkov Slovencev, starejših od 15 let. Med tistimi, ki so se odpravili na daljša potovanja v tujino, je nekoliko več moških kot žensk, prevladujejo študentje in dijaki oziroma mladi od 15 do 24 let. Slovenci za daljša potovanja sicer najraje izberemo Hrvaško, kar 46 odstotkov nas je takšnih, ki se poleti odpravimo tja na morje, tri odstotke nas potuje zunaj Evrope, preostali pa po evropskih državah, kažejo podatki IVZ.

Kaj vzeti s sabo
Za zahtevnejša potovanja v eksotične kraje naj bodo v naši potovalni lekarni zdravilo za lajšanje bolečin in zniževanje povišane telesne temperature, zdravilo proti alergiji, zdravilo proti krčem, zdravilo za blaženje bolečin in vnetja želodčne sluznice, zdravila za ustavitev driske, odvajalo pri težavah z zaprtjem, zdravilo proti potovalni slabosti, antibiotična krema za vnetje oči in kože, krema za blaženje alergični kožnih reakcij, oralno rehidracijsko sredstvo, po potrebi zdravilo za preprečevanje malarije in vsa zdravila, ki jih popotnik redno jemlje. Ne smejo manjkati zdravila proti bolečinam in za zbijanje temperature, obliži različnih velikosti, sterilna gaza, povoji (navadni, elastični), lepilni trakovi, razkužilo, pinceta za odstranjevanje manjših tujkov, sterilne rokavice, termometer (ne živosrebrni), škarje, če jih potrebujete, tudi sterilne igle in brizgalke (oprema naj bo originalno zapakirana in opremljena s potrdilom zdravnika o namenu uporabe).

Na tujem se imamo lahko zelo lepo, a na nas lahko prežijo številne nevarnosti, od najblažjih, denimo opekline ali odrgnine, do resnih bolezni, kot so malarija, denga, hepatitis A in B, steklina, rumena mrzlica in druge, zato se moramo dobro pripraviti. Vse je odvisno od cilja: ali se odpravimo na Jadran, v bližnjo evropsko državo ali bolj eksotične kraje. Na potovanjih lahko marsikatero nevšečnost preprečimo sami in ne potrebujemo zdravil, če se držimo pravil in spoštujemo navade države, v katero gremo, pravi Milan Rajtmajer, dr. med., specialist splošne in družinske medicine, vodja osnovne zdravstvene dejavnosti v zdravstvenem domu v Celju ter strokovnjak potovalne medicine, ki tudi sam zelo rad potuje. »Na potovanjih se držimo pravila 4 F in 4 S: Food, Fluid (uživamo neoporečno hrano in tekočino), Flirt (izogibamo se spolnim odnosom brez zaščite z neznanci), Flies (zaščita pred piki insektov), Sun (zaščita pred močnimi sončnimi žarki), Swimming (pozornost pri plavanju), Safety belts (uporaba varnostnih pasov pri vožnji motornih vozil) in Stress (izogibanje stresnim aktivnostim),« svetuje dr. Rajtmajer.

Pred vsako potjo se je treba pozanimati ne le o lepotah destinacije, temveč tudi o nevarnostih, ki tam morda prežijo na nas. Na daljše poti se moramo začeti pripravljati tudi dva ali tri mesece pred odhodom. »Potreben je posvet z osebnim zdravnikom o smiselnosti potovanja glede na naše zdravstveno stanje, treba je opraviti vsa priporočljiva cepljenja (včasih je potrebnih celo več odmerkov cepiva za ustrezni imunski odgovor), odločimo se za eventualno jemanje zdravila proti malariji, psihofizično se pripravimo na potovanje in se z zdravnikom posvetujmo tudi o tem, kaj vse naj vsebuje naša potovalna lekarna,« dodaja sogovornik. Cepljenje je priporočljivo za vse, ki potujejo v dežele, kjer so neurejene sanitarno-higienske razmere, to so Afrika, Bližnji in Daljni vzhod, Indija, Azija ter Južna in Srednja Amerika.   

Deli s prijatelji