ŽIVLJENJE IN ZDRAVJE

Potenje: nadloga ali bolezen?

Objavljeno 18. julij 2016 13.40 | Posodobljeno 18. julij 2016 13.42 | Piše: E. B.

Mnogi se čezmerno potijo le na določenih predelih, druge pa pogosto in brez očitnega razloga obliva po vsem telesu.

Čezmerno znojenje lahko prizadene tudi samo določene predele, celo asimetrično! Foto: shutterstock.

Sredi vročega poletja niso kapljice znoja nič kaj nenavadne, a vendarle, mnoge obliva tudi v ohlajenih prostorih in drugih letnih časih. Tudi ko se ne naprezajo in so sproščeni. Ste med njimi? Hiperhidroza je dokaj pogost pojav, ki pa je lahko več kot le nadloga. Lahko je znanilec težav s ščitnico, sladkorne bolezni ali pa kakšnega vnetja, vsekakor pa je značilno za ljudi s čezmerno telesno težo in tiste s slabo telesno pripravljenostjo. Strokovnjaki pojasnjujejo, kdaj je znak za preplah.

Ob hiperhidrozi k zdravniku

Čezmerno potenje je večinoma nedolžno: če se znojite obilneje in pogosteje kot preostali, lahko morda pomeni, da si vaše telo intenzivneje prizadeva, da se ohladi. Ne pozabimo, potenje je naravno uravnavanje telesnih funkcij, pri katerem približno 400 znojnic na kvadratni centimeter kože, največ jih je na dlaneh, stopalih, pazduhah in obrazu, poskrbi za moker film: ko znoj izhlapeva, se telo ohlaja in preprečuje se pregrevanje. Pri hiperhidrozi se obilno potimo brez očitnega razloga. Če se to dogaja samo na določenih predelih, denimo pod pazduhami, po obrazu, rokah, nogah ali mednožju, načeloma ni razloga za skrb. Nadloga doleti do tri odstotke populacije in se pojavi že v otroštvu, po nekaterih raziskavah pa naj bi bila tudi dedna.

Razlog za skrb pa je lahko hiperhidroza, pri kateri se nenadoma preznoji celotno telo. To se lahko zgodi tudi sredi noči. V ozadju je sicer lahko naraven proces, kot sta denimo klimakterij ali nosečnost, mogoča pa je tudi bolezen, denimo težave s ščitnico, sladkorna bolezen, odvisnost od alkohola, tuberkuloza, parkinsonova bolezen, revmatoidni artritis, možganska kap, odpoved srca, levkemija ali limfom. Čezmerno znojenje lahko včasih spodbudijo tudi nekatera zdravila, denimo tista za duševno bolezen, krvni tlak in antibiotiki, ter prehranski dodatki. Če se znojenje pojavlja ponoči, če se pogosto in brez očitnega razloga potite po vsem telesu, če vas obliva asimetrično, denimo samo pod eno pazduho, če je znojenje nenadoma postalo izdatnejše, če vas je začelo oblivati po uživanju zdravil, če potenje spremljajo utrujenost, nespečnost, povečana žeja in uriniranje ter kašelj, obiščite zdravnika.

 Hiperhidroza je lahko opozorilni znak za številne resne zdravstvene tegobe, zato ne omahujmo z obiskom pri zdravniku.

Od dezodorantov do operacije

Tudi če čezmerno potenje ne pomeni vedno zdravstvene tegobe, ki jo je treba nujno odkriti in zdraviti, nam lahko občutno zmanjša kakovost življenja, mnogi se namreč zaradi zadrege in nelagodja umikajo iz nerazumevajoče okolice in izogibajo družbi, zato je ukrepanje nujno. Pri tegobi lahko pomagajo antiperspiranti in druga kozmetična sredstva ter nekatera zdravila, kot so antiholinergiki, blokatorji beta in pomirjevala. Zdravnik se lahko odloči za kirurški poseg, pri katerem za trajno suhost pod pazduhami odstranijo znojnice: posrkajo jih skozi tanek rez v koži. Postopek, ki ga opravijo v lokalni anesteziji, ni invaziven, dokaj prijazen pa je tudi poseg z botoksom: zdravnik najprej omrtviči moten predel žlez, potem pa tja vbrizga močno razredčeno strupeno snov, ki zavira delovanje žlez, postopek pa je primeren predvsem pri čezmernem potenju rok, nog in čela, po nekaj mesecih pa ga je treba ponoviti. Vse bolj priljubljene so metode z laserjem, pri katerih zdravnik onesposobi prizadeto tkivo, ki ga telo potem razgradi samo. Postopek naj bi bil trajno učinkovit, vendar je nov in dolgoročnih izkušenj v statistikah še ni. Najučinkovitejši poseg pa je simpatektomija zgornjih torakalnih simpatičnih ganglijev, pri kateri bolniku v spolni anesteziji prekinejo simpatične živce, ki potekajo v prsnem košu ob hrbtenici vzdolžno prek reber. S kamero poiščejo simpatični živec, ga osamijo in na ustreznem mestu blokirajo, tako da ga stisnejo s titanijevo sponko, in tako izključijo znojenje na željenem delu. Uspešnost posega je za dlani in pazduhe več kot 90-odstotna, pri obrazu pa je uspešen v dobrih 60 odstotkih.

Tegobe lahko omilimo tudi z nekaj spremembami življenjskega sloga – se denimo redno brijemo pod pazduhami in nosimo oblačila iz naravnih, nikakor pa ne sintetičnih materialov. Oblačila naj bodo ohlapna in udobna, odpovejmo se mehčalcu za perilo, ki zgosti vlakna, zaradi česar oblačila niso več tako zračna. Pogosto hodimo bosi in tako zmanjšajmo potenje in posledično neprijetne vonjave nog. Za osvežitev lahko vložek za čevlje čez noč postavimo v hladilnik! Čeprav je poletje in se je ledeno mrzlim osvežitvam težko odpovedati, pijmo zmerno hladno pijačo in pozabimo na led. Telo namreč poskuša tekočino ogreti na telesno temperaturo, kar le še spodbudi znojenje. Podobno je pri prhanju, saj telo ob stiku z mrzlo vodo pospeši prekrvitev, to pa znova spodbudi potenje. 

Deli s prijatelji