NA ZDRAVJE

Poskrbimo za vlažnost

Objavljeno 09. avgust 2017 17.00 | Posodobljeno 09. avgust 2017 17.00 | Piše: Marija Mica Kotnik

Zaradi vročine je naša koža obremenjena, zato moramo zanjo še dodatno skrbeti, negovalna sredstva naj vsebujejo vitamin E, ne pozabimo na dovolj tekočine.

Negovalna sredstva naj vsebujejo tudi antioksidante, na primer vitamin E in retinoide. Foto: Guliver/Thinkstock

Ker se lahko poleti koža zaradi pretiranega izpostavljanja sončnim žarkom ter pogostega kopanja in prhanja precej izsuši, je še posebno pomembna primerna nega. Dermatologi priporočajo blaga mila, po možnosti oljne kopeli, ki vsebujejo maščobne kisline in jo dodatno negujejo. Takšno sredstvo nanesite s kopalno brisačko, nežno zmasirajte in sperite z mlačno tekočo vodo. Odsvetujejo agresivna mila, saj lahko izsušijo povrhnjico in še dodatno okvarijo zaščitno plast. Tudi preveč grobo drgnjenje z brisačo ni priporočljivo, mokro kožo nežno le popivnajte z brisačo in še vlažno namažite z negovalnim sredstvom, ki naj vsebuje čim manj dišav.

Vitamin E

Vsakdanja nega naj bo prilagojena naši starosti in tipu kože, pravi specialistka dermatovenerologije mag. Metka Adamič, dr. med.: "Ker je vzdrževanje normalnega zaščitnega pregradnega delovanja kože bistvenega pomena, si pri tem pomagajmo z redno uporabo negovalnih krem ali losjonov, zlasti takšnih, ki vsebujejo ceramide in nenasičene maščobne kisline, kot sta linolenska in linolna kislina ter pantotensko kislino (vitamin B5), ki dodatno pripomore k hitrejši regeneraciji kože." Tako bomo na površini ustvarili zaščitno lipidno plast, ki zmanjša izgubo vode skozi površino, obenem pa pomaga ustvariti zaščito pred vplivi iz okolja.

Adamičeva svetuje, naj negovalna sredstva po možnosti vsebujejo tudi antioksidante, na primer vitamin E in retinoide, ki do neke mere popravijo škodljive učinke UV-žarkov. "Vitamin E koži pomaga zadržati njeno naravno vlago. Spada med najuspešnejša sredstva za nevtralizacijo prostih radikalov, tako med sončenjem kot tudi zaradi drugih neugodnih učinkov, ki jih na primer povzroča kajenje. Če ga nanesemo pred izpostavljanjem soncu, vitamin E zmanjšuje pordelost, oteklost in suhost, ki so prve vidne posledice vpliva sončnih žarkov. Tudi ko škoda že nastane, pomaga kožnim strukturam, saj prispeva k protivnetnemu delovanju in posledice čezmernega sončenja vsaj nekoliko zmanjša," dobrodejne učinke tega vitamina opiše sogovornica.


Vitamin E koži pomaga zadržati njeno naravno vlago, zmanjšuje pordelost, oteklost in suhost.

Kadar je lipidna plast okvarjena, to lahko vodi v številne težave – od na videz nedolžnega srbenja pa do pretirane dovzetnosti za glivične, bakterijske ali virusne okužbe, pravi Adamičeva. Poleg vitamina E na kožo blagodejno delujejo kreme in losjoni, ki vsebujejo vitamine A, B, C in K.


Čim več tekočine

Kožo moramo nahraniti tudi od znotraj. Da bo sijoča in zdrava, se moramo pravilno prehranjevati in uživati čim več tekočine, negaziranih pijač, zlasti vode ali zelenega čaja, pravi sogovornica. "Uživati je treba predvsem pestro hrano, bogato z vlakninami in vitamini, zlasti antioksidanti (C, E, A), ki bodo nekoliko preprečili delovanje škodljivih prostih radikalov, nastalih v naši koži pod vplivom UV-žarkov. Izogibajmo se mastni in enolični hrani in uživajmo hrano, bogato z esencialnimi maščobami, zlasti maščobnimi kislinami omega 3, ki pomagajo ohranjati čvrsto in napeto kožo.”

Dobra hranila za kožo najdemo v oljčnem olju, semenih in raznih oreščkih in morskih ribah. Naužijmo se tudi čim več svežega sadja in zelenjave, dobra prebava in presnova poskrbita za učinkovito izrabo beljakovin, ki gradijo in obnavljajo celice, pojasni Adamičeva. "Za lepo polt skrbi prehrana, bogata z vitamini B-kompleksa, ki krepijo kožo in lase in lajšajo kožna vnetja. Cink skupaj z vitaminom C pospešuje tvorbo kolagena in poveča učinek vitamina A pri vzdrževanju in obnovi kožnih celic (vsebujejo ga oreščki, semena, polnovredna pšenična moka, ržena moka, ovseni kosmiči, jajca, ostrige, jetra in rdeče meso). Pomemben je tudi selen, ki preprečuje rakotvorno delovanje UV-žarkov in poveča učinkovitost vitamina E, ki se je v česnu, čebuli, pivskem kvasu, kalčkih, oreščkih, morski hrani in mesu.”

Priporočljiva je uporaba osvežujočih vodic v pršilu, ki preprečujejo dehidracijo kože na obrazu, upočasnijo staranje in pomagajo pri ohranjanje lepe, sijoče in zdrave kože skozi vse leto, še posebno poleti. Hidracija kože je namreč poleti nujna. Nikakor pa ne smemo pozabiti na uživanje zadostnih količin tekočine, zlasti vode, ki poskrbi za prenos hranljivih snovi po našem telesu in iz njega odplavlja strupe. 

Čiščenje

Osnova nege je umivanje s kombinacijo čistilnega mleka in tonika, tako z obraza odstranimo nečistočo, odvečno maščobo in ličila ter kožo pripravimo za enakomerno in učinkovitejše delovanje negovalnih losjonov ali krem. Poleti je umivanje lahko prilagojeno, pravi mag. Metka Adamič. »V toplem poletnem času lahko jutranje čiščenje izpustite in dvakrat ali trikrat na teden uporabite čistilna sredstva za luščenje kože, na primer s sadnimi kislinami ali drobnimi delci.« Vsem, ki imajo zelo suho in občutljivo kožo, svetuje, da jo umivajo kar z olivnim oljem, ki ga lahko kupijo v lekarni. Za nego obraza uporabljamo sredstva, ki so primerna naši starosti. Tista za nego zrele kože naj vsebujejo antioksidante in retinoide ali rastne faktorje, saj ti zavirajo staranje kože.

 

Deli s prijatelji