ZDRAVILNO

Polži za gladko kožo

Objavljeno 23. avgust 2013 16.30 | Posodobljeno 23. avgust 2013 16.30 | Piše: Nataša Markovič

Polži se na svojevrsten način ubranijo grobih kamnov, ostrih površin, okužb, opeklin in UV-žarkov.

Foto: S.N.

Po vročem poletju in nenavadno visokih temperaturah se bo jeseni spočila tudi naša koža. Izpostavljanje sončnim žarkom, suh, onesnažen zrak bodo zamenjale nižje temperature in vlažnost, ki so prijaznejše do kože. Za zdravo in lepo kožo smo pripravljeni storiti marsikaj, poseči tudi po agresivnejših metodah in preparatih, denimo takšnih, ki povrhnjico oluščijo in jo potem obnovijo, vendar bolj kot tovrstne metode prihajajo v ospredje naravni in preventivni načini ohranjanja lepe, gladke in čvrste kože, ki smo jo v vročih dneh poskušali obvarovati pred pigmentnimi spremembami in gubami kot posledicami izpostavljanja sončnim žarkom.

Ena izmed bolj zaželenih sestavin v zadnjem obdobju je polžja slina oziroma njeni izvlečki

Znano je, da imajo polži zmožnost samozdravljenja poškodb, saj njihova slina vsebuje obnovitveni material. Polži so se na svojevrsten način postavili po robu grobim kamnom in preostalim površinam, okužbam in UV-žarkom. Znanstveniki z univerze v Madridu so v dolgih letih raziskav odkrili, da ekstrakt njihove sline deluje tudi na človeško kožo, a pri tem so šli še dlje, našli so način, kako jo ljudem ponuditi v preprosti obliki kreme, iznašli so namreč aparat za pridobivanje polžje sline, ki polžem ne škoduje, saj po postopku normalno živijo naprej. Po takšnih novitetah po navadi najprej posežejo svetovni zvezdniki, tudi če gre le za modno muho, a krema iz polžje sline ni to.

Znanstveniki trdijo, da so polži polni kolagena, antibiotikov, glikolne kisline, elastina in drugih snovi, ki obnavljajo in zdravijo kožo, njihova slina je bogata tudi s hialuronsko kislino in antioksidanti. Polžjerejci polžem vrste Helix aspersa muller v hrano dodajajo rdeči ginseng, ki dodatno odlično deluje na kožo. Kolagen je tista beljakovina vezivnega tkiva, ki skupaj z mehkim keratinom vpliva na čvrstost in elastičnost kože, zmanjševanje zalog kolagena vodi do vidnih gub, ki spremljajo staranje. Tudi elastin je beljakovina v veznem tkivu in omogoča koži, da se po raztezanju vrne v prvotno stanje. Hialuronska kislina je znana po elastoviskoznosti, zato jo najdemo tudi v navadnih kremah za obraz in telo, saj pomaga pri celjenju ran, opeklin, kožnih razjed, deluje tudi kot vlažilno sredstvo. Nanašanje kreme z izvlečkom polžje sline deluje regenerativno in spodbuja samostojno regeneracijo kože, poleg tega pa zdravi poškodovano tkivo. Polžja slina spodbuja oprijem in preživetje človeških keratinocitov in fibroblastov, kar omogoča zapiranje ran, zdravljenje s temi izločki pa poveča gibljivost in prenos celic.

Profesorica Maria del Carmen Iglesias de la Cruz z oddelka za fiziologijo na UAM in vodilna avtorica študije je dognala, da učinkovine tega izločka sodelujejo pri preureditvah celic, nastajanju novih struktur in oprijemljivosti med celicami. Polžjo slino v kozmetičnih izdelkih že dlje uporabljajo v Aziji in Južni Ameriki, vedno bolj razširjena je tudi v Evropi. Bolj primitiven način uporabe je že dlje znan v Koreji in v nekaterih afriških državah za celjenje aken, odstranjevanje pigmentacije in brazgotin, kmetje v Čilu pa so povsem po naključju opazili, kako hitro se jim je zacelila in omehčala koža, ko so nabirali polže za potrebe kulinarike. Plazenje polžev po obrazih gladke kože željnih strank je denimo najnovejši lepotni postopek na Japonskem.

Pomirja in zdravi

Tudi na policah slovenskih drogerij in v spletnih trgovinah je mogoče kupiti kreme z izvlečki polžje sline. Kremo priporočajo za zdravljenje odrgnin, opeklin, brazgotin, bradavic, aken in strij. Ima tudi pomirjevalne učinke.

Deli s prijatelji