KARIERA

Položaj za uspeh

Objavljeno 03. maj 2013 20.00 | Posodobljeno 03. maj 2013 20.00 | Piše: U. S.

Govorica telesa razkriva stanje notranjosti, krepi samozavest in optimizem ter lajša bolečino, poze moči naj bi celo spreminjale raven testosterona.

Telo vpliva na um, ta na vedenje, to pa na rezultate. Kar 80 odstotkov tistega, kar bi radi povedali, sporočamo z govorico telesa.

Preprosto nimate več potrpljenja za reševanje problema, ki vam že dolgo greni življenje? Prekrižajte roke! Ta položaj veča upornost, so pokazale raziskave, prav to pa je tisto, kar potrebujete pri reševanju težav. Tudi izpraševanci, ki so dobili nerešljivo nalogo, so bili vztrajnejši, če so stali s prekrižanimi rokami; tisti, ki so imeli rešljivo nalogo in so delali s prekrižanimi rokami, so se odrezali bolje kot tisti v običajnem položaju. Tako, kažejo raziskave, pošiljamo sporočilo, da se počutimo močne in prepričane o sebi, povečamo lahko sočutje ali druge prepričamo o tem, kar govorimo. Prepogosto govorico telesa opazujemo enosmerno, kot nekaj, kar razkriva naše notranje stanje. Proces deluje tudi v nasprotni smeri: drža lahko spremeni naše mišljenje, izboljša koncentracijo in krepi samozavest. Če bi se radi počutili močne, zavzemite položaj moči: ta je ekspanziven in odprt (razširjene roke ali roke na bokih), pomembne so osvajalske geste, na primer uporaba rok pri govoru. Ne le da se posameznik tako počuti močnejšega, položaj telesa deluje tudi na fiziološkem nivoju; spodbuja izločanje testosterona in zmanjšuje izločanje kortizola, krepi občutek osebne moči in manjša strah pred slabimi rezultati, in to med moškimi in ženskami. Položaji moči delujejo že minuto zatem, ko jih zavzamemo (sede ali stoje).

Ni vsak položaj za vsako priložnost. Čeprav položaji moči znatno vplivajo na samozavest in dober vtis, jih ne smemo zlorabljati, denimo med razgovorom za službo ali med druženjem s prijatelji. Res se boste počutili močne, a obenem boste delovali nedostojno in domišljavo, položaje moči vadite sami pred ogledalom.

Če boste napeli mišice, boste okrepili moč volje. Raziskave so pokazale, da imamo, ko napnemo mišice, višji prag tolerance za bolečino in se lažje upremo hrani, ki je ne bi smeli jesti. Če se izogibate sladkarijam, napnite mišice, ko zagledate čokolado – to naj bi pomagalo. Ne razmišljamo samo z umom, ampak tudi s telesom. Ali drugače: motorični sistem vpliva na um prav tako kot um vpliva na fizično delo. Inteligenca ni abstraktni pojem, je interakcija uma, telesa in okolja. Na primer: dvignjena glava manjša stres, saj izkoriščamo več kisika, obenem pa pogled navzgor budi optimizem. Tudi gestikuliranje ni samo dodatek k besedni komunikaciji, saj krepi možnost prepričevanja drugih, pomaga tudi pri razmišljanju. Otroci, ki med učenjem gestikulirajo, si zapomnijo več snovi kot tisti, ki samo sedijo in se učijo.

Če si z rokami pomagamo pri razmišljanju, si z nasmehom pri boljši volji: smehljanje budi občutek sreče. Še več, tudi prisiljeni nasmeh pomaga, da svet vidimo v lepši luči. Smehljate se lahko med ležanjem: ne boste le srečnejši in bolj optimistični, tudi probleme boste hitreje reševali. In ko ste že legli, še malo zadremajte, tako boste izboljšali koncentracijo. A pazite na pravo mero, če boste spali predolgo, boste utrujeni, če bo dremež prekratek, ne boste občutili vseh koristi. Najbolje je dremati deset minut, kažejo raziskave.

Pomembna je tudi vizualizacija: če ste na sestanku, pač ne morete leči, si pa to lahko predstavljate: že samo to naj bi prineslo občutek spočitosti in povečano koncentracijo. Če se vidite v nekem položaju, boste spodbudili stanje, ki ga želite, saj bo telo reagiralo tudi na položaj, ki ste si ga zamislili.

Ne pozabite na gibanje. Raziskave so pokazale, da se morate sprehoditi, ko vam pade koncentracija oziroma potrebujete odmerek kreativnosti. A nikar ne hodite v obliki kvadrata, saj to tepta učinek, najbolje je, da kar tako hodite naokoli.

Deli s prijatelji