SPOLNOST

Polovica moških z motnjami erekcije se ne zdravi

Objavljeno 31. maj 2012 15.10 | Posodobljeno 31. maj 2012 15.07 | Piše: Da. M.

Zadrega, nelagodje in celo občutek krivde so vzroki za molk.

Motnja erekcija doleti tudi mlajše moške.

Motnje erekcije moškim predstavljajo veliko neprijetnost, o kateri težko spregovorijo. Z zdravnikom o motnjah lažje spregovorijo njihove partnerice, za zdravljenje pa se odloča le 50 odstotkov moških s temi težavami. »Žal še vedno velja, da moški redko spontano začnejo pogovor o erektilni disfunkciji. Vzrokov je najverjetneje več, med njimi izstopajo zadrega, nelagodje in nemara občutek krivde zaradi pogovora o spolnem življenju. Morda so moški delno še vedno slabše poučeni, vdani v usodo, češ saj ni pomoči. Od izuma modre tabletke kot prvega zdravila za ti motnjo je minilo že več kot 10 let, zato je ozaveščenost moških na tem področju vse večja,« pravi dr. Nena Kopčavar Guček.

Mlajši niso izvzeti

Erektilna disfunkcija je po besedah Kopčavar Gučkove lahko posledica srčno-žilnih bolezni, poškodb, nevroloških bolezni, hormonskih motenj, zastrupitev in psiholoških vzrokov. Slednje se lahko odpravi že s placebom, za preostale pa je rešitev več. »Možnosti zdravljenja so poleg tablet, inhibitorjev PDE5, še injekcije, posebne črpalke in tudi kirurške intervencije. Omejitev za zdravljenje je splošna slaba kondicija, npr. neposredno po operaciji na srcu, ko pravzaprav svetujemo previdnost in zmernost pri spolnih odnosih, ter pri prejemnikih zdravila nitroglicerin,« o zdravljenju pravi dr. Nena Kopčavar Guček.

image

In pri kom se motnje erekcije pojavljajo pogosteje? »Poleg že naštetih vzrokov za motnje erekcije znake pogosteje opažajo tudi po nekaterih kirurških posegih na urološkem področju, pri kadilcih, pri bolnikih z ledvično odpovedjo in občasno tudi pri kolesarjih. Zaradi vsega naštetega se seveda lahko pojavi tudi pri mlajših moških,« pravi Kopčavar Gučekova.

Po zdravila nikar na splet

»Ker je zdravljenje erekcije pri večini moških še vedno tabu tema, se ti za nakup zdravil velikokrat odločijo na spletu. S tem pa si lahko naredijo več škode kot koristi, saj je zelo velika verjetnost, da bodo prek spleta kupili ponarejena zdravila,« opozarja Valnea Jurečič, mag. farm. »Prav nobene potrebe ni, da bi na tak način ogrožali svoje zdravje. Tudi pri nas v lekarnah lahko diskretno opravite nakup zdravil.«

Deli s prijatelji