LIMONA

Poleti za osvežitev, pozimi proti prehladu

Objavljeno 15. november 2012 18.30 | Posodobljeno 15. november 2012 18.30 | Piše: Taša Oven

Eden izmed najbolj zdravih darov narave je zagotovo limona, ki jo danes po svetu gojijo v številnih oblikah.

Krepčilni napitki pomagajo v boju proti bolezni

Limona (Citrus x limon) vsebuje približno 57 odstotkov užitne snovi, 3 odstotke semen in 40 odstotkov lupine. Njen sok vsebuje do 8 odstotkov citronske kisline, okoli 35 odstotkov sladkorja ter obilo vitamina C. Sadeže običajno nabirajo še zelene, nato pa jih skladiščijo, dokler ne dozorijo. Zreli so, ko je lupina v celoti rumena. So zelo obstojni in v hladnem ter suhem prostoru zdržijo do dva tedna. Zato pazimo, da kupujemo takšne s čvrsto lupino. Mehkejši bodo imeli precej krajši rok trajanja, poleg tega pa bodo vsebovali manj soka in kisline.

Domača lekarna

Predvsem pozimi imamo v domači shrambi vedno tudi limone, saj se lahko v nekaterih primerih pozdravimo kar sami, brez obiska zdravnika. Ker so bogate z vitamini in minerali, nam redno uživanje pomaga do splošnega boljšega počutja. Delujejo proti slabokrvnosti, revmi, gripi, vnetju v ustni votlini in proti pomanjkanju vitamina C. Limona sprošča mišične krče, pospešuje celjenje ran, znižuje krvni pritisk in pomaga pri trebušnih krčih. Vroč čaj z veliko njenega soka pa dela čudeže pri prehladih.

Hripavost in piki insektov

Če vaš glas ne zveni, kot bi moral, v skodelico vroče vode stisnite eno limono. Počakajte, da se ohladi, nato pa napitek trikrat na dan grgrajte. Oteklino, ki ostane po piku insekta, omilimo, če nanjo položimo kos limone. Enako velja za žulje. Na vato damo košček limone in pritisnemo na žulj ter tako pustimo čez noč, nekaj večerov zapored. Naravna limonada pa lahko pomaga pri gašenju žeje pri ljudeh, ki imajo sladkorno bolezen.

Za lepoto

Če si umažemo roke s smolo ali katerim drugim lepljivim sredstvom ali pa so umazane od gob in grozdja, nam bo limona zagotovo pomagala. Sadež prerežemo na pol in se z njim podrgnemo po rokah, nato pa splaknemo pod vodo. S svojim belilnim učinkom pomaga pri odstranjevanju cigaretnih madežev z nohtov in zob ter neguje svetle lase. Če dodamo blagemu šamponu za umivanje las sok polovice limone, nam bo to pomagalo v boju proti mastnim lasem.

Učinkovito čistilo

Kombinacija limonovega soka s sodo bikarbono ali navadno vodo je naravno in učinkovito čistilo. Mastne madeže, ki so se nabrali na štedilniku, delovnem pultu ter ploščicah, lahko odstranimo z mešanico limonovega soka in vode v razmerju 1:2. Enako učinkovita je za čiščenje kadi in umivalnika. Limonov sok uporabljamo tudi za čiščenje medenine, srebra, marmorja in zarjavelih madežev. V kuhinji jo lahko uporabimo za čiščenje lesene deske za rezanje, na kateri so ostali madeži hrane. Sok vtrimo v desko in pustimo, da učinkuje nekaj minut, nato splaknemo s toplo vodo. Če so madeži bolj trdovratni, pa desko najprej posujemo s ščepcem soli ter to nato odstranimo z rezino limone.

Limonov kolač

Limonov sok in lupina sta dodatka številnim jedem, saj jim dajeta značilen osvežilen okus. Če s sokom pokapljamo dunajski zrezek ali drugo meso, bo postalo lažje prebavljivo. Preprečuje tudi obarvanje narezanega sadja in zelenjave, zato sok uporabljamo npr. pri pripravi krhljev. Naredimo lahko tudi osvežujoč sladoled ali sorbet in priljubljen limonov kolač. Z mešalnikom penasto stepemo 150 g masla, 4 rumenjake, 200 g sladkorja in 1 vanilin sladkor. V maso dodamo sok in nastrgano lupino dveh limon ter vmešamo 300 g moke, ki smo ji že dodali polovico vrečke pecilnega praška. Iz beljakov stepemo trd sneg in ga dodamo masi. Pečemo 50 minut na 180 stopinjah. Med peko pripravimo limonov preliv. 200 g sladkorja v prahu prelijemo z dvema žlicama vročega mleka in eno žlico ruma ter dodamo dve žlici limonovega soka. Mešamo, dokler ne dobimo gladke in penaste mase, to prelijemo po ohlajenemu pecivu.

Nekaj uporabnih nasvetov

Da lažje iztisnemo sok iz limone, jo najprej nekajkrat močno povaljamo po mizi. Če potrebujemo le nekaj kapljic soka, jo prebodemo s tanko iglo in ga iz nje iztisnemo toliko, kot ga potrebujemo. Malo uvelo solato namočimo za eno uro v hladno vodo z limonovim sokom in spet bo dobila svež videz. Kdor pa ima težave z nepovabljenimi obiski mravelj, naj prostor, kjer prihajajo v dom, poškropi z limonovim sokom in zraven položi še njeno lupino.

Limona je res bolj kisla od kateregakoli drugega sadja, vendar je to hkrati tudi njena največja odlika. In če ste preživeli lep večer, vendar ste spili malo preveč alkohola, poskusite zjutraj odgnati mačka s sveže stisnjenim limonovim sokom. Razpoloženje se vam bo zagotovo izboljšalo. Limona deluje proti slabokrvnosti, revmi, gripi, vnetju v ustni votlini in proti pomanjkanju vitamina C.

Deli s prijatelji