BREZ PRETIRAVANJA

Poleti po pameti in zmerno

Objavljeno 29. julij 2017 10.30 | Posodobljeno 29. julij 2017 10.30 | Piše: Marija Mica Kotnik

V najhujši vročini se izogibamo hudim telesnim naporom in ne precenjujemo svojih zmožnosti.

Držimo se sence in lahkotnejšega tempa. Foto: Shutterstock

Vse več je rekreativnih športnikov, ki se precenjujejo oz. menijo, da so v boljši psihofizični kondiciji, kot v resnici so. Poletje je čas, ko lahko največ naredimo za svoje telo, vendar le, če se na to ustrezno pripravimo in smo aktivni zgodaj zjutraj ali zvečer, ko temperature popustijo. Da ne bo nesporazuma, športnorekreativne aktivnosti so vsekakor dobrodošle za vse starostne skupine, a nujno se je treba zavedati, da s tem ne pretiravamo oziroma vadbo prilagodimo okolju ter svoji telesni pripravljenosti.

15 minut je treba telo ogrevati pred začetkom vadbe.

Strokovnjaki nemalokrat opozarjajo, da se je treba vsake vadbe, naj bo to tek, kolesarjenje, plavanje, igranje tenisa ali badmintona, lotiti postopoma. Pri športni aktivnosti poleti na prostem (pa tudi v telovadnici) je nujno ogrevanje. Pomembno je še, da smo za vsakršno aktivnejše ukvarjanje s športno aktivnostjo zdravi, je že pred časom za naš časopis dejal strokovnjak za prehrano in osebni trener Mario Sambolec. »Prilagoditev na otežene razmere naj bo postopna. Tek v vročini za mnoge ni naporen le z vidika motivacije, temveč tudi zaradi vseh adaptacijskih oz. prilagoditvenih in uravnalnih procesov, ki telo čakajo v oteženih okoliščinah. Traja lahko tudi dva tedna in več, da se telo uspešno prilagodi na višjo delovno temperaturo. V tem času lahko pričakujemo več potenja – zato moramo poskrbeti za primerno hidracijo – in višjo frekvenco utripa srca. Višja temperatura ozračja, v katerem vadimo, lahko gre tudi za slabo zračen zaprt prostor, kot je fitnes ali dvorana med polnim terminom skupinske vadbe, lahko pospeši znojenje in s tem izločanje več tekočine ter z njo mineralov (elektrolitov), ki so pomembni za mišično delo, torej krčenje mišic. Zaradi tega se lahko pojavijo mišični krči, otrdelost, omotičnost in splošni upad fizičnih zmogljivosti.«


Brez pretiravanja

Da si poletja ne bomo pokvarili s poškodbami, telo na večje obremenitve pripravimo postopoma. Najprej se ogrejmo. Strokovnjaki priporočajo, da začnemo z različnimi razteznimi in gibalnimi vajami, s katerimi bomo mišice, sklepe in hrbtenico pripravili do maksimalne raztezne zmogljivosti. Nadaljujemo lahko z lahkotnim tekom. Z ogrevanjem se v doslej neaktivno in nedelavno oz. nevajeno muskulaturo nateče več krvi in s tem kisika, mišice postanejo bolj voljne in raztegljive, obsklepne vezi elastičnejše, sklepi pa gibljivejši. Ogrevanje lahko traja od 15 minut do pol ure, kot nam pač ustreza. Pomembno je le, da telo pripravimo na večje napore. Enako naredimo po aktivnejši vadbi in mišice dobro raztegnimo in sprostimo.
Kot kažejo številne raziskave, je aktivno življenje vse bolj pomembno za vse več ljudi. Ne pozabimo upoštevati nasveta strokovnjakov: nikoli ne precenjujmo zmožnosti našega telesa. Tako bomo zmanjšali možnost poškodb in nemalokrat nastanka kroničnih težav, ki so lahko posledica naše rekreativne zagretosti. Po pameti, postopoma in zmerno naj bo vodilo pri vadbi v teh vročih dneh.

Poletni šport št. 1


Plavanje je rekreacija z najmanj poškodbami in najbolj priljubljena poletna telesna aktivnost. Rekreacija v vodi razbremeni sklepe, krepi vse mišice ter srčno-žilni sistem, v vodi enakomerno oblikujemo mišice na vseh delih telesa. Priporočljivo je za vse, od najmlajših do najstarejših. Strokovnjaki pravijo, da sta najbolj primerni tehniki kravl in hrbtno plavanje, posebno če ju kombiniramo. Tako bomo poleg kondicije popravili telesno držo, ki je zaradi vse več sedečega dela pri marsikom nepravilna.

 

Deli s prijatelji