JOGA ZA VSAKOGAR

Pogled v dlani

Objavljeno 06. avgust 2017 12.00 | Posodobljeno 06. avgust 2017 12.00 | Piše: Tadeja Rajer

Vaja dobrodejno vpliva na vratni predel.

Položaj 5 – Ob vdihu obrnemo notranjo stran leve dlani navzgor in pogledamo v levo.

Pogled proti dlanem dobrodejno vpliva na vratni predel, hkrati pa z njim krepimo roke in ramena, zato je zaporedje koristno vaditi pogosto. Vrat je središčna pot za živce, ki so usmerjeni proti možganom, organu, ki uravnava delovanje celotnega telesa. Človek lahko izgubi roko ali nogo, pa ostane živ, ne preživi pa, če mu odsekamo glavo. Ker je vratni predel izjemno pomemben, ga je dobro negovati in redno izvajati vaje, ki blagodejno vplivajo na področje vratu.

Z redno vadbo stimuliramo obtok krvi, posledično pa tudi energijo, tako da se odpravijo morebitne blokade, ki preprečujejo naravni energetski pretok ter uravnoteženo delovanje živcev, tkiv, arterij in ven.

Preprosta, a izjemno učinkovita jogijska vaja je primerna za vsakogar, saj se sprostijo mišice vratu in ramenskega obroča ter poveča gibljivost zapestij. Z umirjenim dihanjem se hkrati zmanjša napetost v vsem telesu. Izvajanje posebno priporočam ljudem, ki imajo občasne težave v vratnem delu hrbtenice, so nagnjeni k zadrževanju napetosti v vratu ali veliko časa preživijo za računalnikom.

Če poleti veliko plavamo, se napetosti v vratu hitreje sprostijo, sicer čim večkrat poglejmo v dlani. Ne zato, da bi razbrali smisel življenja ali prihodnost, temveč da bi začutili pomembnost sproščanja napetosti ter sedanjega trenutka, saj je naše življenje samo tukaj in zdaj, nikjer drugje.

Izvedba

1. položaj: Namestimo se v udoben sedeč položaj, vajo lahko izvedemo tudi stoje. Vzravnamo hrbtenico, tako da potisnemo sedne kosti proti tlom, hkrati pa dvignemo trup navzgor, tako da se z območja pod popkom čez trebuh in prsni del vse do glave dvigujemo navzgor, kot bi zgornji del glave nežno povlekla proti nebu nevidna nitka. Naravno dihamo in se pri izdihu dodatno sprostimo.
2. položaj: Ob vdihu prepletemo prste na rokah, ob izdihu obrnemo prepletene dlani navzven.
3. položaj: Ob vdihu dvignemo prepletene in iztegnjene roke nad glavo, tako da še dodatno vzravnamo hrbet, pogled usmerimo predse.
4. položaj: Ob izdihu odročimo – spustimo iztegnjene roke iznad glave ob strani do višine ramen, notranji del dlani gleda proti tlom.
5. položaj: Ob vdihu obrnemo notranji del leve dlani navzgor, proti nebu, hkrati obrnemo glavo v levo stran in pogledamo proti navzgor odprti levi dlani.
Ob izdihu se vrnemo v položaj 4, tako da obrnemo levo dlan navzdol, z glavo pa se vrnemo do sredine, nato pa se v obratnem vrstnem redu vračamo po korakih 3 in 2 v začetni položaj 1.

Korake od 1 do 5 ponovimo izmenično z levo in desno dlanjo v naravnem ritmu dihanja vsaj 5-krat, lahko pa tudi do 10-krat.


Sekvenco lahko izvedemo sede z iztegnjenimi nogami, v primeru skrajšave zadnjih stegenskih mišic pa pokrčimo noge ali jih prekrižamo oziroma se usedemo na stol. Pri težavah s hrbtenico je najbolje izvesti položaj stoje. 

Deli s prijatelji