PREVIDNO

Poceni zdravilo lahko drago plačamo

Objavljeno 15. oktober 2012 16.45 | Posodobljeno 15. oktober 2012 16.45 | Piše: R. N.

Interpol je v enem tednu zasegel 3,75 milijona enot ponarejenih zdravil, vrednih preko 10 milijonov dolarjev.

Več kot devet desetin vseh zdravil, ki se brez recepta prodajajo na spletu, je ponarejenih, kažejo raziskave. Ker so kazni za prodajo takšnih zdravil precej blage, še posebno v primerjavi s prodajo prepovedanih drog, je ta izjemno donosna dejavnost že tako razširjena, da jo je skoraj nemogoče ustaviti. Posebni oddelek Interpola se je zadnji teden septembra s posebno akcijo lotil trga ponarejenih zdravil v sto državah po vsem svetu.

Nevarni nakupi

Preden prek spleta naročite zdravilo, za katerega je sicer potreben recept, pa še cena je neverjetno ugodna, pomislite na to, da je najverjetneje ponarejeno. Denar boste res prihranili, vendar lahko v najslabšem primeru izgubite – zdravje.

Nevarni ponaredki

Izplen je presenetil tudi poznavalce. Od 25. septembra do 2. oktobra so v akciji Pangea V zaplenili 3,75 milijona enot ponarejenih zdravil, katerih skupna vrednost na trgu presega 10 milijonov dolarjev. Zaprli so 18.000 spletnih prodajaln tovrstnih zdravil in aretirali več kot 80 vpletenih ljudi.

Na spletu najpogosteje ponujajo ponaredke zdravil za odpravljanje motenj erekcije, razne pripomočke za hitrejše hujšanje in sredstva za večanje mišične mase. Vse več je ponudnikov lažnih antibiotikov, učinkovin za zdravljenje tumorjev in antidepresivov, ki so lahko celo smrtno nevarni. Razmah črnega trga z zdravili ne zmanjšuje le zaslužka farmacevtskih družb, ampak v številnih primerih pomeni resno nevarnost za zdravje ljudi, ki prek spleta kupujejo zdravila brez recepta, saj je zelo velika verjetnost, da so ponaredki.

Infarkt namesto naslade

Analize ponarejenih zdravil so pokazale, da večina teh pripravkov ne vsebuje zdravilnih učinkovin oziroma jih je v posamezni enoti precej manj, kot bi bilo potrebno za učinkovito zdravljenje. To je v večini primerov sicer še najmanj nevarno, v nekaterih pa je lahko usodno. Pri

Postanite oboževalec rubrike Stil na Facebooku.

zdravljenju bolezni, kot je na primer malarija, ima ponaredek le majhen delež zdravilne učinkovine artemisinina, zaradi česar se zgodi, da paraziti, ki povzročajo malarijo, postanejo zelo odporni proti zdravilu.

Precej redkejši so ponaredki, ki vsebujejo večje odmerke učinkovine kot originalna zdravila. Vsaj nekaj sto uživalcev ponarejene viagre, v kateri je bilo preveč sildenafila, kar je povzročilo izrazito povišan pritisk in razbijanje srca, je namesto pričakovanega spolnega užitka doživelo – srčni infarkt. Poleg tega so v ponaredkih odkrili tudi številne nevarne primesi, od težkih kovin do barvil ipd.

 

 

Deli s prijatelji