MENSTRUACIJA

Po pameti s prestavljanjem krvavitev

Objavljeno 26. junij 2012 18.45 | Posodobljeno 26. junij 2012 18.45 | Piše: Klavdija Miko

Z izbiro kontracepcije ženske prevzamemo nadzor nad spolnostjo, neželeno nosečnostjo in svojim telesom.

S kontracepcijsko tabletko se je mogoče ogniti menstrualni krvavitvi, če se z njo ne moremo sprijazniti na dopustu ali medenih tednih.

Kako varno je prestavljanje mesečne krvavitve, če nočemo menstruacije na počitnicah? Ko jajčece ni oplojeno, se vsak mesec izloči z maternično sluznico, kar je videti kot krvavitev iz nožnice. Pri ženskah, ki jemljejo kontracepcijske tablete, krvavitev ni enaka menstrualni. Telo se tako odzove na prenehanje jemanja oziroma delovanja hormonov, ki posnemajo hormonsko dogajanje, kot to poteka v naravnem ciklusu. Menstruacija običajno traja od štiri do sedem dni. Prvi dan je krvavitev šibka, drugi in tretji dan praviloma najmočnejša, potlej je vse šibkejša.

Higiena

»V tistih dneh je najboljše umivanje pod tekočo vodo dvakrat na dan. Uporabljajmo nevtralna mila, lahko s kislim pH. Nožnice nikoli ne izpirajmo, tudi ko nimamo menstruacije. S tem porušimo njeno naravno zaščito,« o negi spregovori Zdravka Koman Mežek, dr. med., imageiz Zasebnega zdravstvenega zavoda ginekologije in porodništva Bled. Doda, da sežemo po takih vložkih oziroma tamponih in intimnih robčkih, ki ne dražijo naše kože in po uporabi katerih nimamo občutka, da nas peče ali srbi. »Robčki ne smejo vsebovati alkohola.«

Kopanje

Poleti, ko se temperature povzpnejo nad trideset stopinj, ohladitev v vodi, sploh v morski, v dneh menstruacije kajpak ni odsvetovana. Čeprav nekateri ne priporočajo kopanja v dneh najmočnejše krvavitve, drugi ali tretji dan. »Kopanje v bazenih med menstruacijo ni priporočljivo,« pravi Zdravka Koman Mežek. »Če pa že, je obvezna uporaba tampona, ki ga odstranimo oziroma zamenjamo takoj, ko pridemo iz vode, ter se obvezno stuširamo.« Ne pozabimo preobleči kopalk.

Preskok menstruacije s kontracepcijo

Menstruacija številnim ženskam povzroča nevšečnosti. Lahko se pojavijo krči in bolečine v spodnjem delu trebuha, občutek napihnjenosti, slabost in glavoboli ... Če se najavlja, denimo, za načrtovane počitnice, jo je mogoče uravnavati –torej jo prestaviti na poznejši datum. O tem se je treba posvetovati z ginekologom. »Za večino žensk prestavitev menstruacije ni škodljiva,« meni Zdravka Koman Mežek. Seveda obstajajo omejitve pri jemanju tabletk. »Nekaterim ne smemo dati hormonov zaradi drugih bolezni, ki jih imajo, denimo tromboza, jetrne bolezni, visok krvi tlak ... Prav zato hormone in kontracepcijske tabletke predpisuje zdravnik.«

Kako?

Prestavljanje krvavitve pri ženskah, ki sicer jemljejo kontracepcijske tabletke (glede na vrsto in kombinacijo obstajajo različni režimi jemanja, ciklus traja 28 dni), je dokaj preprosto. »Tabletke jemljemo brez prekinitve toliko časa, dokler ne želimo imeti menstruacije,«

Če se odločimo preskočiti menstruacijo, je ne odlagajmo več kot tri mesece. 

pravi Zdravka Koman Mežek. Njihova kontracepcijska učinkovitost ni zato nič manjša. Približno tri dni po zadnji zaužiti se bo pojavila tako imenovana odtegnitvena krvavitev.

Tudi če ne jemljemo tabletk, lahko prestavimo menstrualne krvavitve. Ginekolog predpiše hormonske tablete. »Jemati jih začnemo tri dni pred pričakovano menstruacijo, eno na dan, in jih uživamo od deset do štirinajst dni oziroma toliko časa, za kolikor želimo prestaviti menstruacijo,« pove Zdravka Koman Mežek. Menstrualna krvavitev se bo pojavila od dva do sedem dni po tem, ko jih prenehamo uživati. Še to: poskrbeti je treba za zaščito med spolnim odnosom, saj sicer tvegamo zanositev.

Brez pretiravanja

Če je ženska zdrava, ne bi smelo biti posebnih stranskih učinkov, drugače pa so morebitni zapleti enaki kot pri vsaki drugi uporabi hormonske terapije. Seveda, sploh če preslišimo opozorila ginekologov, da je možnost prestavitve mesečne krvavitve smiselno izkoristiti izjemoma in za razumno dolgo obdobje, denimo med počitnicami, ob športnem dogodku, poroki z medenimi tedni. Treba je namreč vedeti, da s prelaganjem menstruacije s kontracepcijo vnašamo v organizem več hormonov kot sicer. V vsakem primeru so ženske, ki uživajo kontracepcijske tabletke, bolj izpostavljene tveganju za nastanek krvnih strdkov. »V primeru kakršnih koli zapletov je treba takoj prenehati hormonsko terapijo,« poudarja Zdravka Koman Mežek.

Deli s prijatelji