ZDRAVJE

Plavanje za vitalnost

Objavljeno 19. julij 2016 16.40 | Posodobljeno 19. julij 2016 16.42 | Piše: Marija Mica Kotnik

Spada med najbolj priporočljive gibalne športe za vse starostne skupine.

Tekač, triatlonec, vodja trenerjev in direktor Pulz športa Blaž Kavčič svetuje, da se plavanja lotimo postopoma in intenzivnost vadbe prilagodimo svoji telesni pripravljenosti. Foto: osebni arhiv

Primerno je tako za najmlajše kot za starostnike, ki tako ohranjajo kondicijo in skrbijo za gibkost sklepov. Plavanje pa je še veliko več, z njim namreč sproščamo vse preveč obremenjeno duševnost in za nameček izgubimo kakšen odvečen kilogram.

Plavanje je primerno za vsakogar. Daje nam lahko zelo veliko, če se z njim redno ukvarjamo, predvsem pa nas sprošča in omogoča tudi umirjenost v tem napetem vsakdanjem življenjskem ritmu. Plavanje je odlična redna rekreacija, ki pripomore k vzdrževanju vitalnosti, torej moči, vzdržljivosti in gibljivosti, pravi tekač, triatlonec in vodja trenerjev Blaž Kavčič, direktor Pulz športa: »S plavanjem krepimo vse mišične skupine in imunski sistem, sproščamo danes vse preveč obremenjeno duševnost, dodaten bonus pa je tudi izguba telesne teže. Plavanje namreč spada med tako imenovane low impact športe, kar pomeni, da pri tem gibanju ne nastajajo močnejše stresne obremenitve sklepov, kot na primer pri teku. Drugi razlog je ta, da se da način oziroma tehniko plavanja precej prilagoditi tudi glede na sposobnosti in starost plavalca. In še tretji razlog: pri plavanju delujejo vse mišične skupine, kar pomeni, da krepimo celotno telo.«

Pomembno je, da se plavanja lotimo pravilno, da ne bi naredili več škode kot koristi. Nemalokrat se namreč zgodi, da do poletja večinoma presedimo in skoraj nismo telesno aktivni, potem pa želimo v desetih dneh na dopustu na morju prav z aktivnim plavanjem vse nadoknaditi. Ker nam že zdrav razum pravi, da to ne gre, je prav, da se plavanja, tako kot katerega koli športa, lotimo postopoma, svetuje sogovornik. »Rekreativni plavalci se pred plavanjem redko primerno ogrejejo in raztegnejo, kar lahko povzroči blažje ali resnejše poškodbe. Priporočljivo je opraviti raztezne vaje pred plavanjem in po njem, včasih tudi med vadbo. Plavajmo raje počasneje in dlje kot pa hitro in krajše razdalje,« pravi Kavčič in dodaja, da je ne glede na vse dobrobiti, ki jih dobimo s plavanjem, to lahko za določene skupine ljudi, ki imajo zdravstvene težave, tudi nevarno. Zato je zanje bolje, da se plavanja sploh ne lotijo ali pa so pri treningih zelo pazljivi, da jim ne bi škodovalo.

Učinkovita priprava za manj krčev

Da bomo v plavanju uživali in ne bomo imeli težav, je pomembno, da se ogrejemo. Priporočljivo je, da pred začetkom plavanja naredimo raztezne vaje za vse telo. Prav tako ne smemo pozabiti na postopno ohlajanje in raztezanje po vadbi, da ne bomo imeli težav s krči, pravi Blaž Kavčič. »Če smo bolj nagnjeni h krčem, je raztezne vaje dobro opraviti tudi med vadbo. Tako se kar najbolj izognemo težavam z bolečinami in krči, ki sledijo plavalnim treningom.«

»Plavanje je lahko nevarno za ljudi, ki jim vadba potencialno lahko škoduje. Pri plavanju lahko nastanejo velike obremenitve, sploh na srce in žilni sistem, zato morajo biti ljudje s srčnimi težavami še posebno previdni. Plavanje je lahko nevarno tudi za ljudi, ki imajo težave z ravnotežjem ali alergije. Tudi za tiste z napadi panike. Ker vodni svet ni naše primarno okolje, so naša telesa nanj manj prilagojena.«

Pravilna tehnika

Zdi se, da smo skoraj vsi prepričani, da je plavanje precej preprosto in da, ko se enkrat naučimo plavati, to vsi znamo, in to pravilno. A številne težave, ki jih imamo največkrat rekreativni plavalci po daljšem plavanju, kažejo, da to ne drži. Za uspešno in učinkovito plavanje je pravilna tehnika ključnega pomena, pravi Kavčič. Dodaja, da večina rekreativnih plavalcev še ne plava s pravilno tehniko, to je posebno očitno pri prsnem plavanju, kjer plavalec ne želi potopiti glave v vodo. Posledica takšnega nepravilnega prsnega plavanja so bolečine v vratu in glavi ter hitrejša utrujenost. Zato Kavčič vsem rekreativnim plavalcem svetuje in priporoča obisk treninga plavanja pod strokovnim nadzorom, kjer se opravi analiza obstoječe tehnike plavanja. »Strokovno podkovan trener bo znal tudi svetovati, kako obstoječo tehniko izboljšati za največji izkoristek in užitek pri plavanju,« pravi sogovornik. Navsezadnje je prav rekreativnim plavalcem poleg tega, da se razgibajo, najpomembnejši prav užitek, ki ga plavanje omogoča. Plavanje je vsekakor zelo nagrajujoč, hkrati pa tudi relativno tehnično zahteven šport. Že majhne spremembe pri tehniki omogočijo hitrejše, daljše in učinkovitejše plavanje, pravi Kavčič.

Na vprašanje, kakšno je najboljše plavanje za zdravje, sogovornik odgovarja: »Če želimo požeti koristi, ki jih ima plavanje na naše zdravje, potem moramo plavati vsaj dva- do trikrat na teden. Dobro je, da so treningi vodeni, saj si s tem zagotovimo pravilno tehniko plavanja, izvedemo manj nepravilnih in škodljivih gibov ter tako v največji meri izkoristimo uro plavanja.« Če se bomo držali teh nasvetov, se dolgoročno lahko nadejamo izboljšanja splošne vzdržljivosti in moči, zmanjšanja telesne teže, povečanja gibljivosti, razbremenitve kosti in sklepov, izboljšanja imunskega sistema, olajšanja težav z dihali in sprostitve, pravi Kavčič. »Zavedati se namreč moramo, da vsi dobrodejni učinki plavanja ostanejo z nami še nekaj časa po rednih plavalnih treningih, kar je izjemno pomembno, če moramo za določen čas prenehati redno vaditi iz kakršnih koli razlogov, bodisi zdravstvenih, službenih ali povsem osebnih.« Zavedati pa se moramo tudi, da blagodejni učinki plavanja ne trajajo v nedogled, zato bomo za svoje zdravje naredili največ takrat, ko se bomo spet vrnili v vadbeno rutino in pri plavanju vztrajali, kolikor nam naša telesna pripravljenost omogoča. Prav vztrajnost pri ukvarjanju s telesno dejavnostjo, kot je na primer plavanje, je tista, ki bo največ pripomogla k ohranjanju našega zdravja tudi v starosti.

Deli s prijatelji