VAJA

Plavamo na suhem

Objavljeno 09. avgust 2017 19.00 | Posodobljeno 09. avgust 2017 19.00 | Piše: Tadeja Rajer

Vaja je odlična za vse, ki imajo bolečine v hrbtenici; ob rednem izvajanju se izboljša drža in se sprošča napetost v ramenih, obenem se krepijo mišice ramen in rok

Položaj 4 – Gibanje je enakomerno, leva roka je navzgor, ko je desna ob boku. Foto: Dejan Javornik

Današnja vaja pride prav vsem, ki se spopadajo s slabo telesno držo ali imajo težave s hrbtenico oziroma občutijo bolečine. Z izvajanjem se sprošča napetost v hrbtenici, lopaticah ter celotnem ramenskem obroču – tako kot pri plavanju. Ob rednem izvajanju lahko opazimo izboljšano telesno držo ter povečano gibljivost v ramenih in prsnem delu hrbtenice. Dobrodošla je tudi pri ljudeh, ki čutijo napetost v ramenskem predelu, saj jo sprošča, hkrati pa krepi mišice ramen in rok. Te se ogrejejo od dlani vse do ramen, odpravljajo se blokade, vrača se ravnovesje.
Kadar vso pozornost namenimo kroženju v rokah, običajno opazimo tudi umirjeno in poglobljeno dihanje. Ob povsem preprosti vaji, ki je primerna za vsakogar, se telo popolnoma osveži, tudi pri plavanju na suhem. Če dodamo še zavedanje, kaj vse roke delajo za nas, a to jemljemo za samoumevno, je morda tudi čas, da se jim zahvalimo. Bodisi z vadbo s kroženjem ali najdemo svoj način. Tako je krog sklenjen, saj ko poskrbimo zanje, so roke hvaležne nazaj. Kako uspešna je hvaležnost s plavanjem, pa preizkusite in presodite sami.

Izvedba

1. položaj: Stojimo vzravnano, roke so ob telesu, noge so razmaknjene v širini bokov. Aktiviramo stegenske mišice in mišice trebušnega predela ter blago pokrčimo kolena. Hrbtenica je vzravnana, a sproščena.
2. položaj: Ob vdihu dvignemo desno roko navzgor nad ramo, leva roka ostane sproščena ob telesu.
3. položaj: Ob izdihu začnemo krožiti enakomerno z desno roko po sprednji strani navzdol, z levo pa zadaj za telesom navzgor, tako kot kroži mlin na veter. Gibanje je podobno tudi premikanju rok pri plavanju kravla.
4. položaj: Ob naravnem ritmu dihanja krožimo enakomerno z eno roko naprej, z drugo pa nazaj. Gibanje je sinhronizirano – ko je desna roka spuščena ob boku, je leva dvignjena nad ramo. Nato spustimo levo roko pred seboj navzdol ter dvigujemo desno roko zadaj navzgor.
Korake od 2 do 4 oziroma kroženje z desno roko naprej in levo nazaj izvedemo vsaj 10-krat, lahko pa tudi večkrat. Nato ponovimo gibanje, podobno kravlu, še v nasprotno smer, tako da dvignemo desno roko in začnemo krožiti nazaj, namesto naprej – spustimo jo za telesom navzdol, levo pa dvigujemo od bokov navzgor proti ramenu kot pri hrbtnem plavanju. Pozornost usmerimo na gibanje rok, posebno v ramenih in hrbtenici.

Zaporedje je primerno za vsakogar, vaje ne izvajamo samo v primeru akutne poškodbe rok ali ramen. 


 

Deli s prijatelji