DIŠEČE IN ZDRAVO

Peteršilj v vlogi zdravila

Objavljeno 12. avgust 2015 09.00 | Posodobljeno 12. avgust 2015 09.00 | Piše: M. F.

Ne oplemeniti zgolj jedi, ampak pomaga tudi proti slabemu zadahu, pri sladkorni bolezni in skrbi za lepo polt.

Peteršilj je veliko več kot zgolj dišavnica. Njegovi listi, semena in korenine so uporabni tudi v medicini. Imajo namreč številne pozitivne učinke. V peteršilju se skriva veliko vitaminov A, C, K, B, železa, kalcija, magnezija, bakra, kalija, joda in številnih antioksidantov. Če ga boste zaužili približno 25 gramov dnevno, boste znižali visok krvni tlak, se obvarovali bolezni srca in ožilja, uravnali krvni sladkor, izboljšali delovanje prostate, okrepili imunski sistem in pospešili izločanje strupenih snovi iz telesa. Poglejte, kako in katere dele uporabiti zdravju v prid.

Proti slabemu zadahu

Žvečenje listkov ali stebla peteršilja prežene slab zadah. Zlasti po s česnom ali čebulo bogatem obroku.

Za mladostnejšo kožo

Uživanje surovega peteršilja spodbuja nastajanje kolagena in skrbi za hitrejšo obnovo kožnih celic. Koža je zato mladostna in zdrava.

Proti mozoljem

Kombinacija nasekljanega peteršilja in soka limone spodbuja celjenje aken. Zavrite vodo, dodajte nekaj svežega nasekljanega peteršilja, listkov rožmarina in mete ter nekaj rezin limone. Nagnite se nad posodo. Obrazna savna bo spodbudila čiščenje kože in odpravila mozolje.

Proti podočnjakom

Šopek peteršilja zmečkajte, da izpusti nekaj soka. Dodajte ga v čajno žličko jogurta in mešanico nanesite na področje okoli oči. Ponovite vsaj dvakrat na teden in sčasoma bodo podočnjaki ob zadostnih količinah vode izginili.

Za boljše delovanje ledvic

Dodajajte ga jedem ali grizljajte samega, iz njegovih posušenih listkov pa lahko skuhate tudi čaj. Spodbuja namreč delovanje ledvic ter odpravlja zadrževanje vode v telesu pa tudi vnetja sečil. Čaj za boljše delovanje ledvic si lahko pripravite tudi iz njegove korenine: z dvema decilitroma vrele vode prelijte tri do štiri grame sesekljane korenine in pijte trikrat na dan.

Spodbuja tek in prebavo

Če nimate teka in to vpliva na vaše zdravje, iz dveh žličk peteršiljevih semen in decilitra in pol vode skuhajte čaj. Semena stresite v vrelo vodo, počakajte deset minut, precedite in zaužijte trikrat na dan eno uro pred obrokom.

Še opozorilo

25 gramov peteršilja dnevno je za vse omenjene učinke povsem dovolj. Prevelike količine zaužitega peteršilja (predvsem semena in eteričnega olja) lahko izzovejo vnetje ledvic in draženje prebavil. Z njim naj ne pretiravajo nosečnice, bolniki s srčnim popuščanjem in težki ledvični bolniki (ti naj ga uživajo zgolj kot začimbo). V njem prisotna sestavina semen apiol je strupena in privede ne le do splava, ampak tudi do ohromitve in motenj krvnega obtoka.

Odpravlja celulit

Redno uživanje svežega peteršilja pripomore k odpravljanju strupenih snovi iz telesa in s tem k hitrejši odpravi celulita.

Blaži pline

Če vas muči napenjanje in z njim povezani plini, dodajte žličko peteršiljevih semen v skodelico vroče vode, počakajte 10 minut, precedite in pijte dvakrat na dan.

Blaži revmatoidni artritis

Peščico nasekljanih listkov peteršilja v vodi vrite 10–15 minut, precedite in popijte, za boljši okus in učinek pa dodajte nekaj rezin ingverja in žlico medu.

Premaguje menstrualne krče

Redno uživanje peteršiljevega soka ali njegovih svežih listkov blaži menstrualne krče. Lahko ga dodate soku korenja in kumare ter tako okrepite telo z vitamini in s snovmi, ki zagotavljajo boljše počutje v tistih dneh.

Pomaga pri astmi

Čaj iz listkov peteršilja blaži kašelj med napadi astme.

Varuje oči

Zeaksantin v svežem peteršilju preprečuje nastanek rumene pege. Za še boljši učinek iz peteršilja iztisnite sok in ga dodajte svežemu korenčkovemu napitku.

Za lepe lase

Peteršilj lahko izboljša kakovost in lepoto vaših las. Zavrite liter vode in ji dodajte 20 gramov listkov peteršilja. Po polurnem vrenju dodajte sok limone in ohladite. Precedite in s pripravkom prelijte umite lase. Učinek bo viden že po nekaj ponovitvah.

 

Deli s prijatelji