BODITE POZORNI

Pet razlogov, zakaj se redite okoli trebuha

Objavljeno 13. februar 2015 08.00 | Posodobljeno 13. februar 2015 08.00 | Piše: M. F.

Med prvimi so pomanjkanje mineralov, napačne maščobe in pretiravanje s soljo.

Sodite med tiste, ki se kljub zavzeti skrbi za prehrano in redni telovadbi nikakor ne morejo znebiti maščobnih oblog okoli trebuha? Morda ste na poti do želenega cilja sami sebi največja ovira. Poglejte si pet najpogostejših razlogov za z maščobo obložen trebuh in to, kako jih premagati.

Pomanjkanje magnezija

Telo magnezij potrebuje za normalno delovanje srca ter živčnega in mišičnega sistema. Magnezij prav tako vpliva na delovanje več kot 300 encimov, uravnava številne procese v telesu, vpliva pa tudi na hujšanje in oblikovanje telesa.

Nasvet: uživajte s tem elementom bogato hrano, denimo zeleno zelenjavo, stročnice in lupinaste plodove.

Preveč soli

Več kot 90 odstotkov odraslih dnevno zaužije preveč soli (priporočeno je 4 grame). Preveč soli povzroča zadrževanje tekočine v telesu in občutek napihnjenosti.

Nasvet: izogibajte se preslani hrani, če resnično pogrešate okus soli, uporabite začimbe, kot so čili, poper, ingver, cimet in rožmarin.

Gazirane pijače

Gazirane pijače so prava zakladnica praznih kalorij. Ob zgolj dveh kozarcih takšnih pijač dnevno se kopičenje maščob na trebuhu pospeši za petkrat. Hkrati velika količina sladkorja v njih povečuje apetit in zato jeste več, kot bi bilo treba.

Nasvet: ostanite pri zdravi alternativi in si žejo gasite z vodo ter s čaji brez sladkorja.

Premalo spanja

Utrujeni in neprespani ste bolj pod stresom, znano pa je, da hormoni stresa spodbujajo kopičenje maščobe na trebuhu. Prav tako so nenaspani ljudje bolj navdušeni nad nezdravo, pretirano mastno in sladko hrano, kar se kaže tudi na postavi.

Nasvet: ponoči si privoščite vsaj sedem ur počitka, da bi kar najbolje spali, iz spalnice odstranite vse elektronske igračke, jo redno zračite in naj bo nekoliko hladnejša od preostalih prostorov. Prav tako skrbite za spalno rutino: vsak dan lezite k počitku in vstanite ob isti uri.

Napačne maščobe

Telo se ne odzove na vse maščobe enako. Vnos nasičenih, nezdravih maščob spodbuja kopičenje maščobnih oblog, nenasičene maščobne kisline pa v zmernih količinah delujejo protivnetno in imajo na telo ter na postavo pozitiven vpliv.

Nasvet: bodite pozorni na to, kakšne maščobe prevladujejo v vaši hrani. Uživajte rastlinska olja (olivno, sončnično, repično, sezamovo in arašidovo), oreščke, ribe, semena, avokado in olive ter skrbite, da bo vaš jedilnik kar najbolj uravnotežen.

Deli s prijatelji