USODNO

Pet napak, ki jih počnete med dieto

Objavljeno 14. oktober 2015 09.00 | Posodobljeno 14. oktober 2015 09.00 | Piše: M. F.

Premajhni obroki, neprimerna sestava hrane in vsakodnevno tehtanje ne govorijo v prid izgubi kilogramov.

Držite se stroge diete, kilogrami pa kar vztrajajo. Po sicer začetnem uspehu se ustavijo na točki, od koder se nočejo in nočejo premakniti. Sčasoma vas zato mine vsa volja, da bi nadaljevali. »Še huje, pozabite na dieto in že izgubljeni kilogrami (pa še kakšen več) se povrnejo,« niza najpogostejšo težavo vseh, ki sledijo dieti, ameriška nutricionistka Dawn Jackson Blatner. In za to težavo pozna rešitev, ki se glasi: izogibajte se najpogostejšim napakam tistih, ki želijo shujšati. Vas zanima, katere ima v mislih? Če bi dobro pomislili, bi se jih zagotovo domislili sami. 

Napaka številka ena: strogo štetje kalorij

Res je že več raziskav dokazalo, da podcenjujemo število kalorij v hrani, vendar pri hujšanju kakovost živil šteje bolj kot njihova kalorična vrednost. Leta 2012 izvedena raziskava je pokazala, da ljudje, ki s svojo prehrano zaužijejo manjši delež ogljikovih hidratov in uživajo živila z nizkim glikemičnim indeksom, hujšajo hitreje od tistih, ki uživajo diete z manj maščobami in večjim deležem enostavnih ogljikovih hidratov, čeprav je kalorična vrednost pri obojih enaka. »Z enostavnimi ogljikovimi hidrati bogata hrana se presnavlja počasneje v primerjavi z živili, ki so večinoma beljakovinske sestave ter vsebujejo več zdravih maščob. Prav tako hrana z visokim glikemičnim indeksom večkrat vodi v prenajedanje,« se strinja tudi David Ludwig, direktor centra za preprečevanje debelosti otrok na bostonski pediatrični kliniki.

Napaka številka dve: mini obroki

Majhni, pogosti obroki naj bi spodbujali metabolizem in tako pospešili izgorevanje kalorij. A 1200 kalorij razdeljenih na šest obrokov pomeni vedno prisotno lakoto. »Vsak obrok mora biti polnovreden, torej sestavljen iz pravega razmerja med beljakovinami, vlakninami, sestavljenimi ogljikovimi hidrati ter zdravimi maščobami. Težko boste s tako kombinacijo zaužili zgolj 200 kalorij,« je prepričana Dawn Blatner. Ker pa boste zato z vsakim obrokom v telo vnesli premalo energije, boste vedno lačni, na koncu bodo zavore popustile, vi pa pojedli več kot preveč. Raje kot šest majhnih obrokov si zato privoščite tri bolj konkretne in z njimi potešite tako lakoto kot potrebo telesa po hranljivih snoveh.

Napaka številka tri: enolična hrana

Dejstvo je, da se ljudje, ki sledijo strogi dieti, omejijo na ozek izbor živil. Teh se sčasoma naveličajo in celo opustijo celotno namero, da bi shujšali. »Zato se pri pripravi jedi ne omejujte, raziskujte sestavine in kombinacije ter prestavljajte meje znanega tudi, če ste ena dieti,« svetuje Hollie Raynor, profesorica nutricionistike na univerzi Tennessee.

Napaka številka štiri: vsakodnevno tehtanje

Čeprav je o tem veliko polemik (medtem ko nekateri prisegajo na vsakodnevno tehtanj drugi to odsvetujejo v prid hujšanju), vendarle velja, da teža niha iz različnih vzrokov (hormoni, zadrževanje vode v telesu in podobno), zato vsakodnevno preverjanje teže ni priporočljivo. Nihanje te, zlasti pa njen dvig, kljub dieti vas bo namreč spravil v slabo voljo in kaj lahko se boste poskušali potolažiti s hrano. Tehtajte se zato enkrat na teden, na isti dan ob približno isti uri. Sreda je najboljša, saj se do tedaj že izgubi kakšen kilogramček od vikenda in je motivacija za hujšanje največja.

Napaka številka pet: samo telovadite

Manj hrane in več vadbe je osnovno napotilo, ki ga gre upoštevati pri hujšanju. Uspeh tega je v 80 odstotkih pogojen z dieto in v 20 odstotkih z vadbo, pravi Craig Primack, specialist za premagovanje debelosti iz centra za hujšanje Arizona. Zgolj intenzivna vadba s kalorično bogato hrano ne bo obrodila sadov, zato se držite zmerne diete in seveda ob tem vadite. To je najboljši način, prav tako vadba pripomore k splošnemu zdravju, dobremu počutju in večji samozavesti, to pa je popoln načrt za rezultat, ki se ga nadejate.

Deli s prijatelji