BOLEČINA

Pet manj očitnih povzročiteljev glavobola

Objavljeno 04. marec 2017 09.30 | Posodobljeno 04. marec 2017 09.30 | Piše: M. F.

Poglejte, kje se velikokrat skrivajo razlog zanj.

Stres, dehidracija in tudi muhasto vreme so lahko krivci za glavobol.

Glavobol je na žalost naš vse pogostejši spremljevalec, ovira pa nas pri vsakodnevnih opravilih in nam onemogoča jasne misli. Medtem ko so razlogi zanj včasih na dlani, so drugič mnogo bolj skriti. Poglejte si pet manj očitnih in spoznajte, kako je glavobol velikokrat mogoče preprečiti, premagati ali vsaj ublažiti.

Stres

Študije so pokazale, da osebe, ki so daljši čas izpostavljene pritisku in napetosti, zlasti na delovnem mestu, pogosto občutijo glavobole. Količina stresa, ki pri posamezniku izzove glavobol, je individualne narave. Če velikokrat čutite, da niste kos nalogam, se z njimi obremenjujete tudi, kadar zapustite pisarno, in vam ponoči ne dajo spati, je za vaš glavobol zagotovo kriv stres. 

Namesto da posežete po protibolečinskih tabletah, se lotite sprostitvenih tehnik, pa čeprav gre za popoldanski sprehod ali tek v naravi. Med delom večkrat zaprite oči in globoko dihajte. Ta preprosta meditacija ublaži bitje srca in zniža krvni tlak in stres, s tem pa tudi verjetnost glavobola.

Prehrambne navade

Eden najpogostejših razlogov za glavobol je premalo zaužite tekočine. Približno dva litra vode na dan je optimalna količina, ki omogoča telesu zadostno hidracijo in ščiti pred napetostjo v glavi. Ob tem je priporočen zmeren vnos kave in soli, saj v prevelikih količinah izzoveta dehidracijo in s tem povečujeta verjetnost glavobola. Na svoj jedilnik umestite čim več z vodo bogate hrane in si privoščite redne obroke. Tudi neredni obroki in lakota namreč lahko izzovejo glavobol.

Prostor, v katerem preživite večji del dneva

Notranji opremljevalci velik poudarek namenjajo vplivu barv na naše počutje. Nekatere vplivajo na višji krvni tlak in tudi na glavobol. Morda se zjutraj z njim zbujate prav zaradi rdeče, rumene ali oranžne posteljnine.

Vremenske spremembe

Zlasti v času hitrih sprememb so glavoboli pogostejši, saj se organizem muhastemu vremenu težko prilagaja. Čim več časa, preživetega v naravi, pomaga telesu pri odpornosti proti vremenskim spremembam. Bodite zunaj vsaj pol ure na dan, oblecite se vremenu primerno, kavo nadomestite z zeliščnimi čaji in poskrbite za z vitamini in minerali bogato hrano. Organizem bo manj dovzeten za vplive vremena in glavoboli bodo redkejši.

Preveč spanja ob prostih dneh

Čeprav komaj čakate konec tedna, ko se boste lahko končno naspali, s spanjem tudi tedaj ne gre pretiravati. Prav menjava spalnega ritma lahko poveča napetost v glavi, zato si privoščite kakšno uro spanja več, vendar ne predolg počitek, ki se bo potem morda končal celo z glavobolom.

Deli s prijatelji