ZDRAVJE

Otroke je treba opozarjati 
na nevarnosti alkohola

Objavljeno 14. september 2015 21.00 | Posodobljeno 14. september 2015 21.00 | Piše: S. I.

Bolj ko so mladi izpostavljeni oglaševanju alkohola, bolj se veča verjetnost, da ga bodo uživali tudi sami. Še posebno nevarno je pretirano popivanje.

Zakonska meja za uživanje alkohola ni postavljena kar tako. Foto Mavric Pivk

Zdravstveni strokovnjaki bi morali otrokom predstaviti nevarnosti uživanja alkohola že pri devetih letih, pravi najnovejše poročilo Ameriške pediatrične akademije (AAP). »Raziskave kažejo, da začno pozitivno razmišljati o tem, ko so stari od devet do trinajst,« opozarjajo avtorji poročila AAP. »Bolj ko so mladi izpostavljeni oglaševanju alkohola, bolj se povečuje verjetnost, da ga bodo uživali tudi sami, če že pijejo alkoholne pijače, pa jih bo marketing industrije teh pijač spodbudil, da bodo pili še več. Zato je izjemno pomembno, da začnemo z njimi govoriti o nevarnostih alkohola, še preden dopolnijo deset let.«

Alkohol je prva izbira

V razvitem zahodnem svetu je prav alkohol tista omamna substanca, ki jo otroci in najstniki najpogosteje zlorabljajo. Po ameriških statističnih podatkih je 21 odstotkov mladih priznalo, da je naredilo več kot le požirek alkoholne pijače še pred trinajstim letom, kar 79 odstotkov pa jo je poskusilo pred maturo. To je še posebno skrb vzbujajoče, saj je na drugi strani Atlantika starostna meja za uživanje alkohola postavljena pri 21 letih.

Pri nas ni dosti bolje, pravzaprav je še slabše. Podatki za Slovenijo kažejo, da je alkoholne pijače pilo že približno 85 odstotkov petnajstletnikov, nekaj več kot dve tretjini trinajstletnikov in dobrih 40 odstotkov enajstletnikov. Povprečni slovenski mladostnik je bil ob prvem pitju star 13,3 leta, ob prvi opitosti pa 14. V skoraj vseh evropskih državah, vključno z našo, fantje začno uživati alkohol prej in se prvič opijejo pri nižji starosti kakor dekleta. Kot opozarjajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), ki je pred leti opravil obsežno raziskavo na področju uživanja alkohola med mladimi, je starost ob prvem pitju pomemben dejavnik poznejših težav zaradi alkohola, zato se morajo preventivni ukrepi usmerjati v zviševanje starosti ob prvem požirku.

Preventiva

Vrnimo se k ameriški raziskavi, ki je pokazala, da osem desetin najstnikov pravi, da na odločitev, ali bodo pili alkohol ali ne, najbolj vplivajo njihovi starši. »K tej problematiki je treba pri otrocih pristopiti drugače kakor pri uživanju oziroma zlorabljanju alkohola pri odraslih, še posebno kar se tiče pretiranega popivanja,« pravi soavtorica raziskave in pediatrinja dr. Lorena M. Siqueira, članica odbora AAP, ki se ukvarja z zlorabami alkohola in drugih substanc. »Glede na njihovo pomanjkanje izkušenj pa tudi zaradi manjše telesne teže imajo lahko otroci in najstniki resne posledice zaradi popivanja.« Ameriški pediatri zato priporočajo družinskim zdravnikom, da na sistematskih in drugih rednih pregledih posebno pozornost posvetijo temu, ali njihovi mladi pacienti že uživajo alkohol, in poskrbijo za preventivo.

Avtorji poročila so se še dodatno osredotočili na posebno nevarno pretirano popivanje. Ta izraz pomeni zaužitje treh alkoholnih pijač ali več v dveh urah za dekleta od devetega do sedemnajstega leta in enako količino za dečke od devetega do trinajstega. Pri fantih med 14. in 15. letom popivanje predstavlja štiri pijače ali več v dveh urah, pri tistih med 16. in 17. letom pa pet ali več v istem času. Ugotovili so, da se raven uživanja alkohola hitro dvigne v srednji šoli, kjer ga pije od 36 do 50 odstotkov srednješolcev, od 28 do 60 odstotkov (glede na starostne skupine) pa jih (občasno) pretirano popiva. 

Deli s prijatelji