DARILA

Otroci bi blatno lužo

Objavljeno 16. december 2012 08.00 | Posodobljeno 16. december 2012 08.00 | Piše: E. B.

Veseli december naj ne bo zgolj v znamenju nakupovanja in kopičenja zaloge hrane, čas preživljajmo kakovostno, na svežem zraku, predvsem pa po svoje.

Družinski prazniki – ali prazniki trgovcev? Zadnja leta se nedvomno vse bolj potrjuje drugo, zato ne preseneča, da ob oglasih v slogu hollywoodskih pravljic z razkošno okrašenimi domovi, kupi daril in nasmejanimi družinskimi člani marsikoga doleti zimska togota. In, roko na srce, pravzaprav se ji je težko postaviti po robu – resnično žalostno je opazovati družbo, ki se zmore zadovoljno nasmejati le ob materialnem obdarovanju.

Toda prazniki ne bi smeli temeljiti na zapravljanju, razkazovanju, tekmovalnosti in evforiji, predvsem pa ne hlinjenju sreče in zadovoljstva, če nam preprosto ni do bučnega nazdravljanja, opozarjajo psihologi in svetujejo, naj jih preživimo aktivno, na svežem zraku, dihamo s polnimi pljuči in predvsem – po svoje! Namreč, če dopustimo, da nas izčrpajo, smo očitno spregledali njihov smisel. In še, zakaj bi med njimi zgolj kuhali, posedali za obloženimi mizami, potem pa stokali zaradi pridobljenih kilogramov?! Jedilniki naj ne bodo nič bolj obilni kot običajno, morda le nekoliko drugačni in izvirnejši, prosti čas, ki bi ga zapravili med pripravo tone redilnih pregreh, pa raje preživimo v naravi: privoščimo si drsanje ali sankanje, odlično bosta dela sprehod skozi gozd in dirjanje po otroškem igrišču. Prav nič ni narobe, če si v tem obdobju zaželimo tudi nekaj samote: čas, ki ga posvetimo zgolj sebi in svojim mislim, je nujen za osebni razvoj in sposobnost čustvovanja z drugimi, mirna oaza sredi decembrskega vrveža pa je tako rekoč obvezna za ohranjanje trezne glave.

Ne zganjajte panike in otresite se skrbi, opozarjajo psihologi. December ne bo vesel, če si ga boste zagrenili s sorodniki in znanci, na katere vse leto niti ne pomislite – nelagodje si raje prihranite za kateri drugi mesec. Prizanesite si s čakanjem v dolgih nakupovalnih vrstah: z malce organizacije boste za vse poskrbeli pravočasno! Redno se sproščajte, morda tudi ob dišeči sveči, nežni glasbi, duhovitem filmu, otroški sestavljanki v družbi najmlajšega in športni dejavnosti, predvsem pa brzdajte potrošniški apetit in se uprite nakupovalni mrzlici.

image

Prazniki so namenjeni zadovoljstvu – toda, ali resnično uživamo v njih?

Darovi, kot rečeno, niso nujno le materialne narave, in zanimivo, predvsem najmlajši si običajno želijo nekaj povsem drugačnega kakor plastično igračo v kartonasti embalaži. Kot je pokazala študija Kanadskega centra za aktivno življenje, so otroci pojasnili, da se najbolj zabavajo, ko so v naravi, sredi igre, ki temelji na gibanju, med igro s prijatelji in med urejanjem prostora za igro. Agresivna promocija industrije elektronskih igric ima veliko odgovornost, da se otrokom upirajo dogodivščine na prostem, lesene igrače in tiste, ki zahtevajo spretnost in motoriko, a starši si kljub temu lahko prizadevajo, da jim omogočijo preprostost, logiko, druženje z vrstniki, svež zrak, iskren nasmešek, neorganiziran prosti čas, priložnost, da si sami ustvarijo svoj svet zabave. Morda blatno lužo, mokra in umazana oblačila brez godrnjanja in zmrdovanja odraslih.

In ker je december predvsem čas, ko so proizvajalci igrač manejo roke in do obisti zalagajo prodajalne z vsemi mogočimi izdelki, morda lahko sprejmemo nasvet Zoopija, Zavoda za otrokom in okolju prijazno igro, ki za obdarovanje najmlajših predlaga dejavnosti, po večini brezplačne ali cenovno ugodne, na primer: obiske najrazličnejših delavnic, izdelavo ptičje hiške iz odpadnih plastenk, obisk muzeja ali hiše eksperimentov, morda celo – zasledovanje smetarskega tovornjaka! Če pa se resnično ne moremo upreti igrači, ki bo privlačno zavita čakala pod okrašenim drevescem, se lahko držimo uporabnih Zoopijevih načel: manj je več (igrač naj bo manj, vendar naj bodo tiste bolj kakovostne), ne še ena od mnogih iste vrste (npr. plišaste igrače), naj spodbujajo igro na prostem (frizbi, gugalnica), naj spodbujajo druženje z vrstniki (družabne igre, rekviziti za športne igre), naj bodo z vidika zdravja in okolja bolj sprejemljive (npr. lesene igrače, iz pravične trgovine, slovenske in reciklirane igrače), ne nujno tipične za starost in spol otroka, manj strukturirane (za več načinov uporabe), tudi poceni je okej (otrok ne bo zameril), najstnikom le pogojno igrače, knjig ni nikoli preveč.

Deli s prijatelji