ZADIHAJTE

Osem znakov, da vas ogroža stres

Objavljeno 27. marec 2017 09.00 | Posodobljeno 27. marec 2017 09.00 | Piše: M. F.

Eden je tudi pretirana izguba las.

Stres ogroža psihično in fizično zdravje.

Stres je na žalost postal del našega vsakdanjika. Težko se mu je izogniti, bodite pa pozorni na znake, ki kažejo, da resno ogroža vaše zdravje, in poiščite način, kako mu ubežati ali ga vsaj omiliti.

Osip

Če ste iznenada prekriti z rdečimi srbečimi pikicami, alergija pa je izključena, obstaja velika verjetnost, da je kriv stres. Kadar je telo preobremenjeno, imunski sistem postane nestabilen, telo začne sproščati več histamina, kar se izraža v zoprnem srbenju. Prav tako lahko stres oslabi imunski sistem in organizem postane preobčutljiv za mila, detergente in tkanine, ki prej niso povzročali težav.

Nihanje telesne mase

V stanju stresa se sprošča kortizol, ki ovira presnovo sladkorja, hkrati se zaradi njega spremeni presnova maščob, beljakovin in ogljikovih hidratov. To lahko privede do nihanja telesne mase. Prav tako smo zaradi stresa dovzetnejši za stradanje ali prenajedanje, kar se kaže na tehtnici.

Pogosti glavoboli

Če vam nikoli niso povzročali težav, nenadoma pa so pogosti, je to lahko posledica stresa. Zaradi njega se sproščajo kemikalije, ki povzročajo spremembe v krvnih žilah možganov, kar vodi v glavobole. Hkrati lahko stres okrepi migrenske napade.

Vsakodnevne težave s prebavo

Napetost vpliva tudi na delovanje prebavil. Telo pod stresom proizvaja več želodčne kisline, kar privede do zgage. Ob tem lahko upočasni prebavo, povzroča pline in napihnjenost, lahko je vzrok za želodčne krče, skrajni simptom pa je bruhanje.

Pogosti prehladi

Stres oslabi imunski sistem, kar pomeni, da ste zaradi njega dovzetnejši za prehlade, ki jih tudi težje prebolite, saj se imunski sistem ne more učinkovito boriti z virusi in bakterijami.

Izbruhi aken

Dejstvo je, da se akne ne pojavljajo le v najstniških letih. Zaradi pretiranega stresa lahko izbruhnejo tudi tedaj, ko je puberteta že davno mimo. Telo namreč proizvaja več kortizola, ki spodbuja delovanje žlez lojnic, v njih nastaja več maščob, ki se skupaj z umazanijo in odmrlimi celicami kopičijo v mešičkih dlačic, zato se pojavijo mozolji.

Slabša sposobnost koncentracije

Poleg fizičnega stres poruši tudi mentalno zdravje. Preveč kortizola otežuje koncentracijo, privede do težav s spominom in občutkov tesnobe, v najhujšem primeru tudi do depresije.

Izpadanje las

Izguba nekaj las je povsem normalen pojav, saj se ti vedno obnavljajo. Zaradi stresa pa izpadajo izdatneje, saj ta oslabi lasne mešičke in korenine, stari lasje izpadejo, novi pa ne zrastejo. Lahko pride tudi do avtoimunske reakcije, ko zaradi porušenega hormonskega ravnovesja imunski sistem napada in oslabi lasne mešičke, kar povzroči občutnejšo izgubo las. 

 

Deli s prijatelji