OREH

Oreh med oreščki najbolj zdrav

Objavljeno 19. september 2013 13.40 | Posodobljeno 19. september 2013 13.42 | Piše: Taša Oven

Pri nas in po vsej Evropi večinoma raste le navadni oreh (Juglans regia), drugje pa uspevajo tudi druge vrste, kot so indijski, brazilski, makadamija.

Ravno tako ne mara preveč vlage v tleh ter hladne vetrovne lege. V preteklosti so oreh uporabljali pri različnih težavah z glavo, saj je njegova oblika spominjala ravno na ta del telesa. Koža na glavi je podobna zunanjemu zelenemu ovoju oreha, njegova trda lupina spominja na lobanjo, notranje jedrce pa na možgane. Zanimiva primerjava, ni kaj.

Nenasičene maščobe

Med oreščki so najbolj zdravi. Vsebujejo veliko maščob, kar okoli 60 odstotkov, vendar so nenasičene, poleg tega pa še beljakovine in sladkor. So dober vir folne kisline, magnezija, železa in cinka, vsebujejo tudi vitamina C in E. Ščitijo srce in ožilje, preprečujejo visok krvni tlak, znižujejo raven slabega holesterola ter zmanjšujejo nevarnost srčnih napadov. Lajšajo tudi težave, kot so astma, revmatski artritis ter luskavica.

Popoldanski počitek pod velikim košatim drevesom, a v krošnji hrup. Dvignemo pogled in zagledamo tatinsko veverico, ki krade naše orehe. Saj ne, da ji ne privoščimo, a še bolj jih sebi.

Koža bo hvaležna

Pri težavah z aknami in izpuščaji si lahko pomagamo z doma pripravljeno tekočino. Sto gramov posušenih orehovih listov prevremo v litru vode. Tekočino ohladimo in precedimo ter večkrat na dan z njo natremo prizadeto kožo. V boju pri prekrivanju podočnjakov pa nam bo pomagala nežna krema, ki jo ravno tako pripravimo sami. Zmešamo žličko stopljenega čebeljega voska, dve žlički kokosovega in orehovega olja in vse skupaj zalijemo z žličko destilirane vode.

Veliko kalorij

Orehi ublažijo občutek lakote. Če smo na dieti, nadomestimo nekaj kalorij v prehrani z orehi. Nikakor pa jih ne smemo samo dodati obrokom, saj imajo veliko kalorij in se nam kaj hitro lahko zgodi, da kilogrami uidejo nadzoru. Raziskave so tudi pokazale, da zaužitje enega oreha po obroku pripomore k zmanjšanju škode, ki jo arterijam povzroči mastna hrana.

V zračne vreče

Če imamo srečo in oreh raste v domačem vrtu, lahko plodove shranimo neoluščene. Idealno je namreč, da jih stremo le malo pred uporabo, saj jih tako najmanj prizadene oksidacija. Na soncu jih malo posušimo, nato pa jih damo v mrežaste, zračne vreče, te pa obesimo v hladen, temen in suh prostor, npr. na podstreho. Na začetku jih v mrežah še malo premešamo. Tako nam bodo zdržali tudi pol leta.

Lahko pa jih stremo in oluščena jedrca shranimo v dobro zaprti posodi v hladilniku, kjer bodo ravno tako počakala pol leta. Pa tudi v zamrzovalniku bodo počakala.

Bodisi v jedrcih bodisi zmleti bodo dobri vsaj leto dni. Cele orehe bomo sicer le težko kje kupili. Pri nakupu jedrc moramo biti zato pozorni na njihovo barvo. Meso oreha mora biti čim bolj belo in ne porumenelo, saj je to znak žarkosti. Ne smejo biti gumijasti, posušeni ali mehki.

Surovi in v sladicah

Uživajmo surove, kot dodatek sadnim in zelenjavnim solatam. Nasekljane ali zmlete dodajamo v testo za kruh, piškote, mafine in palačinke. Odlični so tudi v sirovih omakah za testenine, v krompirjevem pireju, lahko jih vmešamo v jogurt, skuto ali kislo smetano. O orehovem nadevu za potico, rulado, štruklje ali torto pa sploh ne bomo izgubljali besed.

Mafini z orehi in banano

Sestavine:

  • 25 dag moke
  • 11 dag masla
  • maslo za modelčke
  • 8 dag rjavega sladkorja
  • 2 jajci
  • 2 žlički pecilnega praška
  • 3 žličke jedilne sode
  • 3 banane
  • 7 dag orehovih jedrc
  • 1,5 dcl navadnega jogurta
  • sol


Orehova jedrca nasekljamo, banane olupimo in zmečkamo. V skledi penasto umešamo zmehčano maslo, sladkor in jajca. Dodamo jogurt in banane. V drugi skledi zmešamo moko, pecilni prašek, jedilno sodo, orehe in ščepec soli. Mokre in suhe sestavine zmešamo in z maso do 2/3 napolnimo namaščene modelčke za mafine. Postavimo jih v pečico, ki smo jo ogreli na 180 stopinj, in pečemo približno 25 minut.

 

Deli s prijatelji