BODITE POZORNI

Opozorilni znaki, ki jih pošilja telo

Objavljeno 09. avgust 2016 19.00 | Posodobljeno 09. avgust 2016 19.00 | Piše: M. M. K.

Bele lise na nohtih, suhi lasje, belkast jezik, rdeče oči … to so znaki, ki jih pošilja telo in marsikdaj sporočajo, da z našim organizmom ni vse, kot bi moralo biti. Lahko opozarjajo le na določene težave pa tudi na bolezni, ki jih, če jih le prepoznamo dovolj hitro, tudi uspešno zdravimo.

Ko se počutimo dobro, smo polni energije in niti ne pomislimo na kakršne koli težave. Foto: shutterstock.

Ko se počutimo dobro, smo polni energije, imamo odporen imunski sistem, z ničimer ne pretiravamo, se raznoliko prehranjujemo, dovolj gibamo, nimamo bolečin. Niti pomislimo ne, da bi imeli kakršne koli težave.

Znano je, da je človekov organizem zmožen sam odpravljati težave ali nepravilnosti, ki mu jih z napačnim načinom življenja največkrat povzročimo sami. Telo nam različno sporoča, da imamo težavo, zato nikakor ne gre zanemarjati sprememb na koži, nohtih, jeziku, laseh ali očeh. Ukrepajmo pravočasno in omogočimo, da bo še naprej delovalo pravilno in bomo ostali zdravi.

Nohti, ki se radi lomijo, čeprav skrbimo zanje, kažejo, da se napačno prehranjujemo in da v naši prehrani primanjkuje vitaminov in mineralov. Zlasti moramo biti pozorni, ko jemljemo zdravila, na primer antibiotike. Lomljivost nohtov je lahko tudi posledica slabo delujoče nadledvične žleze. Nohti, ki so tanki in se radi plastijo, lahko opozarjajo na to, da naša ščitnica ne deluje pravilno. Bele lise na njih nakazujejo tudi na težave z jetri ali to, da zaužijemo premalo beljakovin, mineralov kalcija in cinka ter vitamina B. Lahko pa kažejo tudi na resnejša zdravstvena stanja, denimo ekcem ali sarkoidozo. Porumeneli nohti nakazujejo na težave z jetri, črevesjem, opozarjajo lahko na glivična obolenja – če rumena barva ni posledica lakiranja z rdečimi ali temnimi laki brez podlage ali če nismo strastni kadilec ali pivec alkohola.

Če so nohti zelo beli, je to lahko znak slabokrvnosti oziroma pomanjkanja železa pa tudi znak resnejših obolenj, kot sta sladkorna bolezen ali bolezen jeter. V takšnih primerih obiščite zdravnika, prav tako če se na nohtih pojavijo luknjice ali vdolbinice, saj so te lahko znak psoriaze. Modrikavost je lahko znak motene cirkulacije, nezadostne prekrvavljenosti nohtov.

Bel jezik in rdeče oči

Srbeče oči in rdeče ter otečene veke so večinoma pokazatelji alergije. Največkrat gre za alergijski konjunktivitis. Pojavi se sezonsko, spomladi in jeseni, kot odziv na cvetni prah. Rdeče veke so lahko tudi posledica uporabljanja napačne kozmetike, zato pazljivo pri izbiri krem in senčil za veke. Rdeče in otečene veke v zelo redkih primerih kažejo tudi na avtoimunske težave ali napačno delovanje srca ali ledvic.

Tudi jezik lahko razkriva, v kakšnem stanju je telo. Če je bel in suh, napoveduje prehlad ali gripo, ki ju spremlja povišana telesna temperatura. Bled in gladek kaže na slabokrvnost, pomanjkanje železa, bakra in vitamina C. Ko na sicer izrazito rdečem jeziku opazite tu in tam na površini kakšno belo liso, lahko ta kaže na glivično obolenje – kandidiazo. Vzrok zanjo je hitro in nenadzorovano širjenje oziroma razraščanje glivice kvasovke Candide albicans. Stanje je največkrat posledica (dolgotrajne) terapije z antibiotiki, zaradi katere se poruši ravnovesje v ustni flori, pa tudi posledica stresa in oslabljenega organizma ali kemoterapije ter dolgotrajne terapije s kortizonskimi zdravili. Kortizon namreč zmanjšuje obrambni mehanizem jezika in glivicam omogoča hitro rast oziroma razmnoževanje. Če se na jeziku pojavi ogromno rdečih pikic, hkrati pa čutimo bolečine v grlu, se slabo počutimo in nas pesti slabost, poleg tega pa imamo še zvišano temperaturo, imamo morda škrlatinko – nalezljivo bolezen, ki jo povzroča streptokok. Čeprav je to otroška bolezen, lahko zanjo zbolimo večkrat v življenju, tudi ko smo že odrasli.

Na pomanjkanje želodčne kisline, težave z želodcem in s prebavo kaže razpoka na sredini jezika. Na slabo delovanje prebave in težave z debelim črevesom nakazuje vrh jezika, obarvan rumeno. Tudi otečen in izrazito rdeč jezik je znak, da moramo obiskati zdravnika. Zlasti če občutimo še pekočo bolečino, imamo suha usta in težave s požiranjem. Vzrok za težave je lahko vnetje jezika oziroma glositis, ki ga povzročajo bakterije ali še pogosteje virusi, kot je herpes.

Lepi lasje in zdrava koža

Prhljaj je pogost pokazatelj, da je z našim lasiščem (pa tudi z njegovo nego) nekaj narobe. Mogoči vzroki zanj so mastna koža, prevelika izpostavljenost stresu, debelost, mraz, suh zrak pa tudi ekcem ali psoriaza. Če je prhljaj masten in rumenkast, so mogoče težave s seboroičnim dermatitisom, kroničnim vnetjem kože.

Huje je, ko začnejo izpadati manjši prameni las. Vzrok za to je lahko avtoimunska bolezen alopecija areato – alergija na lastne dlake. Sicer pa je najpogostejši vzrok za stanje sladkorna bolezen.

Čeprav so suhi in razcepljeni lasje večinoma posledica slabe ali prepogoste in preagresivne nege las, so lahko znak cushingovega sindroma. Gre za motnjo v delovanju nadledvične žleze. Tudi sprememba strukture las, ki naenkrat postanejo zelo tanki in brez sijaja, kaže, da je nekaj narobe – morda z delovanjem ščitnice. Tudi zgodnja osivelost je pomembna: če osivimo pred tridesetim letom, najverjetneje ne gre za naravni proces staranja, temveč je vzrok drug. Slabokrvnost, težave s ščitnico in pomanjkanje vitamina B 12 lahko vodijo v prezgodnjo osivelost.

Spremljanje sprememb na koži prav tako lahko pomaga pri prepoznavanju številnih obolenj. Rdeči madeži na obrazu in vratu lahko kažejo na povečan stres oziroma so lahko posledica povečanega hormona stresa, kortizola. Vzrok zanje je lahko tudi rozacea, ki jo povzroča vnetje kože in kaže tudi na težave v notranjosti telesa, največkrat na težave s prebavo.

Na večjo težavo na tem delu kože lahko kaže rdeč madež oziroma izpuščaj v obliki metulja, ki se širi prek nosu na lica. Morda gre za simptom lupusa – redke avtoimunske bolezni, ki povzroča tudi utrujenost in bolečine v sklepih. Tudi rdeče bulice na nosu niso zanemarljive; lahko so znak za sicer redko, a precej resno sarkoidozo, ki povzroča brazgotinjenje notranjih organov in se najprej pokaže prav z rdečimi bulicami na nosu ali ušesih.

Deli s prijatelji